"Крв је натапала џемпер, рука је била одсечена као секиром, а онда је Деа рекла: ЦРНИ, ЈАКО МЕ БОЛЕ НОГА И КИЧМА"
Деу Ђурђевић, водитељку Телевизије „Пинк“, секунде су делиле од смрти након што јој је у тешкој саобраћајној несрећи аутобус откинуо руку.
Хорор сцене које су се догодиле у четвртак на углу улица Љутице Богдана и хероја Милана Тепића у Београду заувек ће остати урезане у сећању екипа Хитне помоћи које су интервенисале на месту несреће.
Доктор Горан Милосављевић и Срђан Шаренац Црни су међу првима стигли на место удеса. Њих је сачекао колега Душан Врањешевић, који се случајно затекао ту јер је превозио пацијенте на дијализу. Душан је први притрчао Деи и позвао колеге, које су јој пружили помоћ и превезли је у болницу.
НАЈНОВИЈИ ДЕТАЉИ О ЗДРАВСТВЕНОМ СТАЊУ ВОДИТЕЉКЕ: Деа је у шок соби, а жели САМО ЈЕДНО
- Било је то пред сам крај смене. Стајали смо поред возила када је стигао позив да се догодио удес у којем има више повређених. Чини ми се да смо у року од два минута били на лицу места. Знам да је био лед, чак су нас и полицајци упозоравали да не трчимо јер можемо да паднемо - прича Срђан Шаренац и додаје да их је Душан упутио на најтеже повређеног пацијента.
У првом моменту нико није био свестан да је у питању позната водитељка.
- Девојка је седела наслоњена на точак аутомобила. Била је свесна и жалила се на болове. Смирили смо је и почели да радимо. Видело се како крв натапа џемпер. Одмах смо га исекли и тада смо постали свесни озбиљности ситуације. Рука јој је била буквално ампутирана, као да ју је неко исекао секиром. Почели смо одмах да подвезујемо руку да не искрвари. Све се одвијало веома брзо. Док смо јој пружали прву помоћ, девојка ми се обратила и рекла: „Црни, јако ме боле нога и кичма.“ Подигао сам поглед и тек тада схватио да је то Деа, моја пријатељица, вереница мог друга - и даље потресен прича Шаренац.
Саговорници нису дозволили да их савладају емоције, већ су професионално радили свој посао.
Душан Врањешевић, возач Хитне који је Деи први притекао у помоћ, спасао је у четвртак још један живот. Др Сергеј Пантић, помоћник директора Хитне помоћи, открио је да је Душан спасао једног полицајца од сигурне смрти.
- Душан је превозио пацијенте на дијализу у „Др Драгиша Мишовић“ баш када је дошло до незгоде. Одмах је изашао и први пришао да помогне повређенима. Упозорио је полицајце да је клизаво, а убрзо после тога и сам је угледао како неки ауто проклизава и неконтролисано иде на полицајца који стоји на улици. Одмах се бацио да га склони и буквално му је спасао живот - рекао је др Пантић.
- Тргао сам се и рекао јој да ће све бити у реду. Знате, у овом послу места за емоције нема, јер управо оне могу да доведу до грешке које пацијента могу скупо да коштају. Стиснуо сам зубе и радио свој посао као и увек. За то време, колегиница је већ транспортовала руку на ВМА, која је била дежурна болница. Лекари са ВМА знали су свој посао и ставили су руку у лед како би очували њене функције - рекао је Шаренац.
Доктор Милосављевић каже да је много помогло што је Деа сарађивала.
- Била је веома храбра, прибрана. Није дозволила да је паника савлада, слушала је све што јој кажемо, јер је знала колико то значи за њу. Мислим да је била свесна да је повређена, али не и стања у којем се налазила. У том тренутку, ни једном није рекла да је боли место где јој је била рука. Једноставно није знала да ју је аутобус одсекао - каже др Милосављевић.
Док су саговорници збрињавали Деу, њихове колеге су помагале повређенима у тешкој несрећи.
- Постоји правило како се указује помоћ - прво се стабилизују особе у најкритичнијем стању како би им били сачувани животи. На ову несрећу изашле су три екипе и свако од нас је знао шта треба да ради. Једну екипу чине возач, техничар и лекар, а најбитније је да се познају, па нема много приче током пружања прве помоћи - каже доктор Милосављевић.
Он и Шаренац су чланови тима који деценију ради заједно и споразумевају се погледима. Заједно су прошли кроз бројне ситуације које подсећају на сцене из акционих филмова. Два пута су се нашли и под кишом метака када су ишли на интервенцију. Њима је, упркос чудним ситуацијама у којима су се налазили, најбитније то што раде посао који воле и спасавају животе.
- Највећа је награда када чујемо да је пацијент којег смо збринули добро - закључују саговорници, који се надају да ће се Деа у потпуности опоравити.
Деи у току операције користили ВЕНЕ ИЗ НОГЕ, а ово је највећи ПРОБЛЕМ опоравка (ФОТО)
Њих двојца су интервенисали и у тешкој саобраћајној несрећи на Остружничком мосту, када је четворо људи изгубило живот. Тада, током пружања помоћи повређенима који су били концентрисани на 20 квадратних метара, сазнали су и за пацијента који се налазио седамдесетак метара даље, а којег нико није приметио. Он је имао тешке повреде грудног коша и стомака и није био у стању да дозива у помоћ, али захваљујући њима двојици, помоћ му је указана.
Осим Срђана Макаља, који је интервенисао са Шаренцем и Милосављевићем, на терену су кобног дана била још два тима који су збринули повређене.
- Ту су биле и наше колеге Ана Боговић, Олгица Габовић и Иван Живковић, а у другом тиму Маја Димитријевић, Милан Драмарић и Стефан Лујић.
ДЕА ЂУРЂЕВИЋ НА ПОЛИГРАФУ: Открила због чега би је Младен "убио"