КРВАВИ АПАРТМАН 331: Док је Кнеле лежао мртав, поред њега се налазио ЈЕЗИВ ДЕТАЉ
Хајат је постао синоним за мистериозна убиства!
У чувеном апартману 331 хотела “Хајат” у Новом Београду, 28. октобра 1992. године, убијен је двадесетједногодишњак из насеља Браће Јерковић, Александар Кнежевић Кнеле.
Тело момка који је остао упамћен по имиџу чији су симболи били фирмирана тренерка, патике, кратка фризура и златан ланац око врата нађено је следећег дана. Лежао је на стомаку, а на огледалу је била крвљу исписана порука: „Број 1“.
Биографија
Александар Кнежевић је рођен 27.04.1971. године као прво дете, од оца Душана и мајке Владанке Кнежевић. У основној школи је био одличан ђак, када је имао дванаест година једва је преживео пенцилински шок, а пет година касније је због свог младалачког револта окинуо блиц фотоапарата у око и готово ослепео.
Вождовцу је био познат као врсни спортиста и ватрени навијач Црвене звезде. Почетком деведесетих година упознаје најпознатијег Вождовчанина Ђорђа Божовића званог Гишка са којим постаје велики пријатељ. Кнеле се најчешће дружио са људима попут Радована Лагунџина званог Жабац, Ромеа Савића затим Мирка Томића званог Босанац а био је врло близак са убицом Љубе Земунца, Гораном Вуковићем званим Мајмун, тадашњим шефом Вождовачког ганга.
Прве ране
Пошто се активно дружио са Гишком, Кнеле се 1991. године придружио Српској гарди и отишао на ратиште у Борово село, крај Вуковара. Заједно са Гишком и Браниславом Матићем Белим био је учесник чувене демонстрације која се одиграла 9. марта. 1991. године у Београду. После демонстрација 9. марта, постаје званични телохранитељ Вука Драшковића.
ДОСИЈЕ АРКАН: Вече када је вођа "Тигрова" убијен с леђа (ВИДЕО)
Исте године пошто је Кнеле желео да има удела у пословима око ауто-отпада долази у сукоб са познатим велеградским коцкаром Зораном Ковачевићем Кочом. Сукоб ове двојице кулминирао је када га је после краће расправе у препуном клубу “Тифани” млади Кнежевић упуцао у ноге.
Маја месеца 1992. године испред кафића “Фреска” у улици Вука Караџића број 12. после жестоке свађе и вређања на националној основи Милан Јанковић, момак из Бијелог Поља, ранио је Кнелета у пределу препона и Кнеле је убрзо превезен у Клинички центар. Након овог рањавања Кнеле је нападнут и у једној аутомеханичарској радњи и само је пуком срећом избегао смрт.
Био је учесник многих пуцњава по Београду, учествовао је у обрачуну испред ресторана “Последња шанса” и дискотеке “Лув” на Вождовцу. Недуго затим, како је описано у књизи Криминал који је променио Србију, испред клуба Нана на Сењаку, две маскиране особе, наоружане калашњиковима, истрчавши испред Кнелетовог поршеа испалиле су више хитаца. И овог пута Кнеле је имао срећу пошто се подвуко под волан аутомобила, па је прошао само са огреботином, док је порше био оштећен на више места.
Недуго после свих ових догађаја, Кнежевић је једне ноћи у препуном хотелу Југославија, наочиглед свих гостију са руку једног госта узео скупоцен сат и кључеве од аутомобила, “нисан патрол” подценивши госта, кога није ни познавао, Кнежевић је сав одушевљен напустио хотел. Човек коме је Кнеле конфисковао џип звао се Миодраг Цветиновић иначе зет Радета Ћалдовића Ћенте.
Кнелетово убиство
У апартману 331 хотела “Хајат” на Новом Београду, 28. октобра 1992. године убијен је Александар Кнежевић звани Кнеле. Његово тело је пронађено следећег дана око 15 сати.
Неколико дана после убиства нико од Кнежевићевих пријатеља није могао да претпостави ко би могао да буде убица. Појединост која је све збуњивала био је податак да је Кнежевић, очигледно, пустио убице у собу. Било је познато да је иначе изузетно опрезан, да више пута проверава кога пушта у собу, да је пиштољ држао чак и када би примао блиске пријатеље.
У “Фрески”, омиљеном Кнелетовом кафићу, пошто се чуло за убиство, није било музике. Велика група младића, који су изгледом опонашали Кнелета, одбијала је сваки разговор. Тих дана, новине су се читале од задњих страница. Ако можда и није био први у низу, генерације само Београду својствених десперадоса, оних који су хтели све, и то одмах, Кнеле је убрзо заузео водеће место. Својим изгледом и начином живота исказао је најдубље жеље великог дела својих вршњака. Његов отац сведочи да га је више пута упозоравао на опасности.
Кнеле му је одговарао: “Боље да живим један дан као човек, него цео живот као бедник. Пусти ме, ово је мој живот”.
Сахрана
На Кнелетову сахрану дошло је неколико хиљада људи. То је свет који има своју физиономију и психологију, неписане законе. Сви су озбиљни, напети, носе италијанска одела, ципеле, листом кратко ошишани, попут Кнелета. Пуно лепих девојака које непрекидно плачу, пише у књизи "Криминал који је променио Србију".
"Број 1"
Александар Кнежевић је рођен 27. априла 1971. године , убијен 28. октобра 1992 у апартману хотела Хајат, а остаће упамћен као идол младих који су желели све и одмах, творац чувене “дизел” генерације жестоких момака, и неких нових клинаца који и данас шетају Београдом. За разлику од осталих великана тог доба чији су гробови одавно запуштени, Кнелетов гроб је увек окићен свежим цвећем и свећама које непрекидно горе.
Истрага
Кнелетов отац Душан Буца Кнежевић често је, током пуне 22 године, говорио да жели да сазна истину о смрти свог сина. Међутим, за скоро пуне две деценије истрага о смрти Александра Кнежевића готово да није одмакла даље од почетка!
Прочитајте и:
Његова велика руска мафијашка свадба! (ВИДЕО)
Детињство уз родитеље наркомане! (ШОКАНТНЕ ФОТОГРАФИЈЕ)
МАФИЈАШКЕ ПОРУКЕ: Глава у кеси, метак у уста и језик у сандуче