ЛАКО ЈЕ УЋИ, АЛИ ТЕШКО ИЗАЋИ! Откривено како је Беливук клинце са трибина претварао у војнике, све је ишло до фанатизма
Хапшење резервне екипе Беливуковог клана, међу којима су симпатизери Партизана стари између 20 и 25 година, потврдило да криминалне групе регрутују клинце који од навијача постају дилери и убице.
Хапшење резервне екипе клана Веље Беливука, међу којима су углавном младићи стари између 20 и 25 година, али дугогодишњи и верни навијачи Партизана, потврдило је приче да криминалне групе врбују и регрутују клинце, који се временом доказују на трибинама, постају чланови мафијашких организација, па чак и убице.
СЕНЗАЦИЈА: Грчки хотели 5* на попусту до 50%! TRAVELLAND ради за вас и недељом!
"ОВО ШТО ОНИ РАДЕ, НЕКАДА ЈЕ БИЛО НЕЗАМИСЛИВО!" Он је познавао Гишку, Кнелета и Аркана а сада ТВРДИ да зна КО стоји иза Беливука!
ОТКРИВЕН БЕЛИВУКОВ МАФИЈАШКИ ТРЕЗОР! У стану на Новом Београду Веља Невоља чувао баснословни износ, овако је крио порекло новца
После хапшења Вељка Беливука и Марка Миљковића у фебруару, још 20 његових најближих сарадника сумњичи се за најтежа криминална дела - отмице, мучења, убиства, наркотике, а полиција трага за остатком групе, коју чине углавном младићи, досадашњи навијачи и верни следбеници Веље Невоље и навијачке групе Принципи. За викенд су ухапшена њих шесторица са оружјем, новцем, наркотицима...
Лојални вођи
- Док су истражитељи проналазили нове језиве злочине ове групе и утврдили да су отимали, мучили, касапили и убијали људе, па чак их и млели у машини за млевење меса у викендици у Ритопеку, остатак екипе доказује лојалност Беливуку и екипи. У неким деловима Београда исписани су графити подршке Беливуку и групи. Приликом хапшења једног од младића из групе, у његовом стану цела соба била је исписана порукама подршке групи Принципи и Беливуку, што се види на полицијском снимку, и са навијачким обележјима и заставама Партизана. Сумња се да су чланови овог клана који су се нашли на слободи наставили да комуницирају са вођама, да застрашују сведоке, уништавају трагове и доказе кривичних дела ове екипе, премештали су паре и оружје - каже саговорник.
Прљави послови
Он објашњава да је пут младића од навијача до хулигана и криминалаца једноставан:
- Још од основне школе и првих одлазака на утакмице они се на неки начин регрутују. Многи се већ тада уводе у криминалне послове јер су млађи од 16 година и не могу бити осуђени за тешка кривична дела. На мети су и проблематични младићи, склони насиљу и спремни за доказивање. На почетку су то туче и обрачуни са противничким навијачким групама. Потом се уводе у ситније криминалне послове, а такође се почиње са диловањем дроге, и то обично за вођу групе са трибине, који је већ члан неке криминалне организације. Затим раде и остале прљаве задатке - претње, рекетирање, пљачке, крађе и на крају чак и убиства. Заузврат, временом, уколико напредују, могу да очекују неки озбиљнији посао, да добију локал, фирму за обезбеђење...
саговорник каже да вође навијачких група преко друштвених мрежа величају себе и групу.
Група је породица
- Они својим наступом, преко интернета и уживо, уводе војничку хијерархију и строгу дисциплину. Јасно стављају до знања да је група породица, обезбеђују новим и верним члановима посао. Тако стичу утисак да су део групе и то их чини важним. Неке вође и млади доведу што више својих другова и тако их увуку у организацију, чак и ако нису навијачи. Све то иде до фанатизма, а све под маском љубави за свој клуб и трибину. Зато и овако реагују иако су њихове вође ухапшене и сумњиче се за најтежа кривична дела и монструозне злочине.
Добривоје Радовановић, криминолог и бивши директор Института за социолошка и криминолошка истраживања, каже да је регрутовање војника социјална психологија и не разликује од групе до групе.
Лако је ући, а тешко изаћи
- Почиње се са малолетницима који имају око 14-15 година и иде у етапама. Најпре се малолетник придобије неким добрим односом за почетак. Потом се дају задаци - диловање наркотика у средњим школама. Након две-три године добијају неке безазлене послове, попут тих да се старају о дресовима навијача, реквизитима и томе слично - објашњава он.
- У трећој фази добијају бесплатне карте, па и бесплатна путовања. Истовремено добијају и неки ситан новац. Тада постају психолошки зависни од вођа навијача, који им наређују шта треба да раде - каже Радовановић и додаје да је тада већ тешко појединцу да изађе из групе и уколико то жели.
- Када постану зависни од вође, нису искључене ни претње уколико се неко оглуши о наређење - каже саговорник.
Овако придобијени чланови групе одани су вођама из више разлога.
- Уколико дође и до хапшења вођа, као што сада имамо случај, већина чланова се солидарише и жели да помогне. Уједно, имају и отпор према онима који су одговорни за хапшење, а с друге стране, ту је и страх - рекао је Радовановић.