ЛЕКАР ОТКРИО! Марко умро усред рутинског прегледа, ево ко је крив за компликације
Случај Марка Стојановића (30) из Свилајнца, који је у петак преминуо на Ургентном одељењу УКЦ у Београду након што су му лекари, према тврдњама супруге Николине Антић, у ћупријској болници пробушили дебело и танко црево током колоноскопије, а док су то санирали, повредили му и плућа, узнемирио је јавност.
Многи грађани се питају како тако честа и рутинска процедура као што је колоноскопија, тј. оптичко испитивање дебелог или танког црева помоћу флексибилне цеви са светлом и видео-камером, може да доведе до компликација, те и да ли лекари ову интервенцију треба да изводе са анестезијом или без ње.
Гастроентеролог проф. др Војислав Перишић објашњава да се колоноскопија најчешће и у складу са европском праксом ради у општој анестезији која се даје интравенски, а да ретке компликације најчешће настају услед нестручности лекара.
"ОВАКАВ ЖИВОТ ЈЕ ТЕЖАК" Откривена позадина трагедије у Лозници - настрадалог сви хвале, али није могао више да издржи
МЛАДЕН МИЈАТОВИЋ СЕ ХИТНО УКЉУЧИО У ПРОГРАМ: Ухапшен Кинез који је тукао ћерку и згрозио Србију
ГРОБ ПРЕКРИВЕН ЦВЕЋЕМ, МАЈЦИ ПОЗЛИЛО: Сахрањен Младен који се убио у Лакташима - најмилији испратили младића
- Преглед се започиње убацивањем колоноскопа у задњи део црева пацијента, тј. анус. Ову процедуру лекар треба да ради врло пажљиво јер код дебелог црева има доста већих и мањих кривина које се тешко и споро савладавају. Због мале непажње и нестручности лекара може доћи до оштећења и пуцања црева.
Такође, треба убацити минималну количину ваздуха у црево јер, уколико се убаци већа количина, црево може превише да се надима. Уколико дође до било каквих компликација, процедура одмах мора да се прекине - каже др Перишић.
Према његовим речима, улога колоноскопије је да се све уочене промене на дебелом цреву нотирају и сниме, а уколико је неопходно, и да се узме узорак слузокоже ради даљег испитивања.
- Након интервенције пацијент треба да буде под надзором лекара одређено време.
Зашто се ради колоноскопија?
- Ради локације извора крварења у доњим партијама цревног система
- Откривање разлога за бол у доњем делу стомака
- Уочавање раних знакова рака дебелог црева
- Уклањање полипа (полипектомија)
- Заустављање крварења
Међутим, док поједини лекари саветују и понекад инсистирају да се колоноскопија одради без анестезије, углавном да би пацијент реаговао уколико дође до неких компликација које би могао да осети, др Перишић сматра да се због непријатности и неугодности коју пацијент осећа приликом интервенције препоручује да се процедура изводи у општој анестезији.
Бежична интервенција
Видео-капсуле опасне и мање поуздане
Поједине установе у Србији примењују и иновативну технологију неинвазивног прегледа целокупног дигестивног тракта помоћу капсуле (величине као за антибиотик). Она је опремљена ситном камером и ЛЕД светлом, а након што се прогута, пролази кроз дигестивни тракт правећи фотографије које се бежичним путем преносе на портабл рекордер. Преглед танког и дебелог црева видео-капсулом кошта око 96.000 динара.
Међутим, проф. др Војислав Перишић сматра да је ово ипак мање поуздана метода од колоноскопије:
- Те капсуле дају само фотографије на којима се често не може све јасно видети. Након те таблете пацијент би обично опет морао да дође на колоноскопију. С друге стране, постоји опасност од тога да се таблета заглави у цреву и да касније мора да се извади хируршком методом.
- Дакле, пацијент током колоноскопије треба да спава. Угледајући се на многе стандарде који су прописани у западној Европи а предвиђају да се колоноскопија искључиво изводи уз анестезију, сматрам да и наши лекари то треба да практикују - истиче он.
Даница Грујичић
Инспекција данас у ћупријској болници
Министарка здравља Даница Грујичић поводом смрти Марка Стојановића (30), коме су приликом колоноскопског прегледа пробушили црева, рекла је да ће инспекција Министарства здравља данас бити у болници у Ћуприји, а да након тога следи спољашња провера квалитета лечења.
Подсетимо, Николина Антић из Свилајнца, супруга преминулог Марка Стојановића, рекла је да је њеном мужу лекар у ћупријској болници пробушио дебело и танко црево током колоноскопије, а након интервенције којом је то хирург закрпио, он није могао да се пробуди из анестезије. Такође, навела је и да су му плућа избушена, па је у коми пребачен у Крагујевац, а одатле у Ургентни центар у Београд, где је и умро.