ЛЕТЕ ПАРЕ, ЛЕТИ ВЕЉА! ОПРАЛИ 100 МИЛИОНА ЕВРА: Посао ишао преко станова, стан 500-600 евра, а зарада ШЕСТ ПУТА ВЕЋА
Само кроз станоградњу је могуће легализовати огроман новац. Уколико је у питању већа сума новца, онда се комбинује више начина да се не би привукла пажња државних органа који се баве провером порекла новца.
Према појединим сазнањима, мафијашка група Вељка Беливука досад је опрала готово 100 милиона евра стечених криминалним радњама, отмицама, уценама и рекетирањем. Како објашњава криминолог Добривоје Радовановић, постоји више начина да се такав новац убаци у легалне токове.
ОВО ЈЕ НАЈСТРАШНИЈИ СПИСАК У СРБИЈИ! Ни трага ни гласа о десеторици младића, сумња се да су СВИРЕПО УБИЈЕНИ
НАСТАВЉА СЕ СУЂЕЊЕ ЗА УБИСТВО СТУДЕНТА: Неђељко се сумњичи да је убио Милоша, одбрана ангажовала стручног саветника
ДРОГА, ОТМИЦЕ, РЕКЕТИРАЊЕ: Ово су сличности и разлике Вељине криминалне групе и озлоглашеног Земунског клана (ВИДЕО)
- Најчешћи и најраспрострањенији начин је улагање у грађевински сектор и изградњу станова. Разлог за то је двојак: прво, у овом сектору се најмање проверава порекло уложеног новца, а друго, изградњом станова се остварује одличан профит. Довољно је да вам кажем да је у овом сектору на један уложени евро зарада пет. Рецимо, градња луксузних станова кошта између 500 и 600 евра, док је тржишна сцена од 3.000 евра па навише - објашњава Радовановић.
Како истиче, није необично да криминалци који су стекли огроман новац од продаје дроге, отмица и других криминалних активности новац перу тако што отварају фирме на туђа имена која се баве легалном производњом, па се преко те фирме новац опере.
- Ово није толико популаран начин прања новца код нас, али изградња станова дефинитивно јесте иако је потребно време да се уложени новац кроз продају станова врати - додаје Радовановић.
Заметање трагова
На питање колико новца стеченог криминалом је могуће опрати Радовановић истиче да практично не постоје ограничења.
- Само кроз станоградњу је могуће легализовати огроман новац. Уколико је у питању већа сума новца, онда се комбинује више начина да се не би привукла пажња државних органа који се баве провером порекла новца - закључује Радовановић.
Он појашњава да у свету криминала постоје разрађени механизми прања новца попут улагања у добротворне организације и инвестиционе фондове. Али овај начин увођења новца у легалне токове није толико заступљен код нас.
- Један од начина је отварање рачуна у банкама у иностранству, али у оним државама које не проверавају порекло новца. За такву врсту прања новца потребни су адвокати, финансијски стручњаци и банкари од поверења, што није тешко обезбедити када имате пуно новца. Постоје земље као што су Кајманска Острва, где вас нико не пита за порекло новца који пребацујете на рачун њихове банке. Проблем је како тај новац вратити назад у земљу, али и за то се лако нађе решење и такав новац се најчешће враћа у партијама део по део - истиче Радовановић и додаје да тако раде сви криминалци на свету, па и наши нису изузетак.