ЛИКВИДАЦИЈА КРАЉА КОЦКЕ: Како је Слободан Шарановић од најбољег студента у Југославији постао актер НАЈКРВАВИЈЕГ РАТА КРИМИНАЛАЦА(ВИДЕО, ФОТО)
На данашњи дан 2017. године ликвидиран је бизнисмен Сободан Шарановић у тренутку када се налазио у својој редовној шетњи, готово на кућном прагу, у будванском насељу Дубовица.
Две године касније за организацију криминалне групе која га је ликвидирала оптужен је Алан Кожар, који се још увек налази у бекству. Поред њега, на оптужници се нашао и српски држављанин Милан Динић који је, према оптужници, добио задатак да ликвидира некадашњег "краља коцке" познатог по дугом сукобу и рату са Луком Бојовићем.
Алан Кожар, који је осумњичен за планирање ликвидације Шарановића, иначе сматра се човеком од поверења Луке Бојовића, а у полицији је означен као вођа једног од криминалних кланова из Бара.
Ликвидација Шарановића, како се сумња, наручена је управо од Луке Бојовића као освета за убиство његовог брата Николе.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2019/03/11/luka1.jpg?itok=EkBto1qK)
Завршне речи на суђењу за убиство Николе Бојовића - Суд одбио да разматра доказни материјал Делибашића
Ко је био Слободан Шарановић, некадашњи "краљ коцке" и човек са којим је Бојовић ратовао годинама. У њиховом сукобу који је трајао годинама, живота је лишено више од 10 људи:
Краљ коцке и улични кодекси
Како би се што верније приказало ко је био Слободан Шарановић и чиме се све бавио, потребно је вратити се неколико деценија уназад, до његових студентских дана.
Презиме Шарановић спомињало је још седамдесетих година прошлог века у на улицама главног града, а у бизнис са коцком прво је ушао његов млађи брат Брано, док је Слободан, за то време, завршавао медицински факултет на ком је дипломирао као један од најбољих студената у Југославији.
Ипак, докторским позивом се никада није бавио, а из периода студија остао му је само надимак којим су га ословљавали и након смрти - Доктор.
- Шарановићи су почетком осамдесетих били у рангу Жељка Ражнатовића Аркана и Љубе Земунца и осталих жестоких момака, али се за разлику од њих нису медијски експонирали. Они су већ тада ушли у посао са казинима. Живели су у Диселдорфу, али су врло често долазили у Београд - казао је раније Божидар Спасић, некадашњи оперативац савезне Службе државне безбедности.
На улици у Београду се свакако знало да су Шарановићи задржали кодексе из старих времена. Тако су у њиховим казинима постојала и ограничења свота које могу да изгубе људи који имају породице, након којих би их избацили из објекта. А казине су поседовали широм света - у Србији, Црној Гори, Аустрији, али и Киншаси, главном граду афричке државе Конго.
Један од њихових најпознатијих казина свакако је онај на Славији који је након убиства Бранислава практично пуштен низ воду. У жижу јавности је поново доспео након убиства новог власника, Владимира Поповића Попа (41). Влада Поп се, иначе, повезује са кланом Луке Бојовића, а обавештајним круговима круже приче да је коцкарница омиљено стециште припадника Бојовићу блиског шкаљарског клана.
Браћа Шарановић су била власници и мењачница, али и других послова у којима је био велики проток кеша. Ипак, никада се нису бавили дрогом.
Како је почео рат између Шарановића и Бојовића?
Крвави обрачун клана Луке Бојовића и Слободана Шарановића (који никада није имао клан али је за криминалне послове ангажовао чланове породице) почео је нестанком и ликвидацијом Слободана Радоњића (30), који је, према безбедносним информацијама, остао дужан новац за килограм дроге Филипу Кораћу, Бојовићевој десној руци.
Радоњић, кумче Шарановића, нестао је јула 2009. и од тада букти рат између две, до крви завађене екипе. У потрагу за сином после неколико дана укључио се његов отац Данило. Нестанак јединца, као и сумње да је отет, пријавио је београдској полицији.
Убиство брата Бранислава
Октобра 2009, два и по месеца после нестанка Слободана Радоњића, убијен је Бранислав Шарановић. Док је својим возилом прилазио кући на Дедињу изненада су му се на скутеру приближила двојица момака са капуљачама.
Сачекали су да паркира ауто и изађе, а потом, док је прелазио улицу, запуцали уз псовку: "Мајку ли ти ј...", зачуло се из уста злочинца док су одјекивали рафали из "хеклера", од којих је чак 17 погодило Шарановића.
Смрт Бране Шарановића био је ударац од кога његов брат Слободан није могао да се опорави. Неколико месеци касније, крајем 2009. године јавно је расписао награду од милион евра за информације о злочину, а таквим плакатима био је облепљен цео град.
- Нећу крвну освету! Нећу убице, већ налогодавце смрти мога брата Бранислава. Огорчен сам на истрагу која тапка у месту и зато нудим новчану награду за информацију о организаторима - рекао је тада Слободан.
Хапшење због убиства Бојовићевог брата
Слободан Шарановић ухапшен је 2014. године у Црног Гори због сумње да је наручио убиство Николе Бојовића (Београд, 2013.) као освету за убиство свог брата Бранислава. Иако је Србија готово истовремено водила истрагу због истог убиства, Црна Гора га није изручила нашој држави, а он је у притвору провео више од две године.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2017/09/20/orca_share_media1505906403866.jpg?itok=NcA-8VTO)
ТРАГИЧАН КРАЈ ПОТРЕСНЕ ПОТРАГЕ: Муж и син су за Аницом трагали четири месеца по Борчи, а сада су добили ТУЖНУ ВЕСТ
Истрага која се против њега водила је обустављена након ликвидације у Будви, а први на оптужници београдског тужилаштва нашао се његов рођак Милош Делибашић.
"Глок", 15 метака и наређење да се убије Слободан Шарановић
Према информацијама црногорских безбедносних служби, покушај убиства Слободана Шарановића 2016. године организовао је Алан Кожар по, како се сумња, налогу Луке Бојовића који се налази на робији у Шпанији.
Кожар је за тај задарак унајмио професионалца, Нишлију Милана Динића, са којим се децембра 2016. године састао у Бару и предао му пиштољ марке "глок", 15 метака, мобилни телефон марке "блекбери" и наређење да убије сада покојног Слободана Шарановића. Међутим, испоставило се касније, Нишлија није био права особа за тај задатак.
Он је, наиме, крајем 2016. године пришао Шарановићу, уперио пиштољ у њега, а неколико секунди касније му признао да има налог да га убије. Након тог признања предао му је оружје, а Шарановић је директно отишао у полицију да то пријави.
- Шарановић је тада инспекторима будванске полиције испричао да му је на улици пришао младић и уперио пиштољ у њега и рекао да има задатак да га убије. Након тога, предао му је пиштољ и мобилни телефон и побегао - писали су тада црногорски медији.
Иако је паклени план Алана Кожара тада пропао, у марту 2017. године Слободан Шарановић је убијен испред своје куће. У медијима су се појавили наводи да је ово убиство плаћено 400.000 евра.
Дописивање са мајком Милана Динића
Пре месец дана црногорски медији су објавили да је Гордана Шарановић, супруга убијеног Слободана Шарановића, предала специјалној тужитељки Лидији Вукчевић поруку написану на папиру у којој је стајало: "Чувајте се Кана. Момак из Будве живи негде у брду... не знам тачно где, негде преко пута Перле".
Испоставило се да је реч о записнику који су наводно водили Зорица, мајка Милана Динића и Слободан Шарановић лично. Дописивање Слободана и Зорице наводно је почело након што је 2016. године Динић признао Шарановићу да има налог да га убије, предао му пиштољ и побегао. Вештачењем у Форензичком центру утврђено је да је Динићева писала одговоре, цртала скицу куће Кожара и потписала записник!
Након сета питања на која је наводно писано одговорила Шарановићу, Динићева га је упозорила и да обрати пажњу на "његовог човека са брадом". Наводно, она је сумњала да тај човек одаје информације о његовом кретању.
- Јер чим њега Милан види, њему стигне порука о Вашем кретању: да ли сте изашли, ушли, пошли. Ово је само сумња, јер се дешавало - пише на том папиру.
Шарановић, како пише, пита да ли је њен син добио неке паре унапред за његово убиство и ако јесте колико, а Динићева му је одговорила: "Дао је 2.000, али не због вас, већ као помоћ за моју кћерку која мора на још једну операцију. А цена је стан у Србији, а нама помоћ и трошкови, адвокате и затвор ако га ухвати".
Међутим и ова прича има другу страну...
Динићева мајка је у јануару ове године на саслушању изнела тврдњу да је Динић радио у обезбеђењу Шарановића и да му је сам Шарановић дао пиштољ којим му је касније претио на будванском шеталишту.
Према исказу мајке, син и она живели су преко пута Шарановића. Једне ноћи нашла је пиштољ и питала сина одакле му и тада је сазнала да је оружје добио од Шарановића код кога ради као обезбеђење. Инсистирала је да врати пиштољ и да да отказ, што је он и учинио.
- Када му је Милан рекао да више не може да ради за њега и покушао да му врати пиштољ, Шарановић је одговорио да њему нико не може да да отказ, да је он тај који доноси одлуке када ће неко престати да ради за њега. У супротном неће бити жив - испричала је у тужилаштву мајка Милана Динића. Шарановић је наводно тврдио да му је Динић драг и да ће га поштедети ако преда пиштољ полицији и каже да је њиме требало да га убије.
Постхумно добио Црну Гору на суду
Пре само неколико дана, Европски суд за људска права у Стразбуру утврдио је да је Црна Гора повредила "право на слободу и безбедност" Слободану Шарановићу (79).
У пресуди, која је објављена на сајту Европског суда, наводи се да је тај суд једногласно утврдио да је Црна Гора прекршила право Шарановићу, јер није благовремено испитала разлоге за његов боравак у притвору, након што је 2014. године ухапшен под сумњом да је наручио убиство Бојовића.
Његовој супрузи пресудом није досуђена никаква накнада штете, јер Европски суд сматра да је утврђење повреде Конвенције о људским правима довољна сатисфакција.