Невоље у Машинској индустрији Ниш: Покушали да исеку каблове под напоном због бакра!
Нишка фабрика је често на мети лопова због скупих материјала које користе у производњи
Комплекс Машинске индустрије Ниш поново је био на мети лопова. И овог пута, ризикујући живот, секирама су пресечени високонапонски бакарни каблови, услед чега је цела фабрика остала без струје.
Према речима члана конзорцијума МИН-а и власника Центропласта Драгана Пантића, све се дешавало у петак 11. септембра, око 16.30 часова, када је већина радника већ отишла својим кућама.
ХОРОР У СМЕДЕРЕВУ: Девојку (21) ударио воз, преминула на лицу места
ОТКРИВЕНО КО ЈЕ УБИЦА ИЗ КАЛУЂЕРИЦЕ: Шурак познатог српског фудбалера ликвидирао Чађу?
"ЧИКЕ СУ БИЛЕ ДОБРЕ ПРЕМА МЕНИ": Детаљи наводне педофилије у Зајечару, прозвани за сексуално злостављање све негирају
Први сигнал за мањи број запослених који се нашао у фабрици био је нестанак струје. Када су позвали дистрибуцију добили су одговор да струја није нестала нити због квара нити због планираних радова. У тренутку када су за сада непознати починиоци покушали да исеку кабл трафо станица је "испала" и након што су радници Електродистрибуције покушали поново да укључе струју, десило се исто. Пантић каже да им је одмах било јасно да је неко покушао да исече каблове, пошто се у овом комплексу то дешава често.
- Производња је прекинута, а два радника обезбеђења и ја смо пошли да видимо шта се десило. Знали смо отприлике где иде траса струјног кабла. Иза Вагонке код Србијатраса, наишли смо на ископан ров од око 20 метара. Бакарни каблове су покушали да исеку секиром. Од Трафо станице до Машинске индустрије Ниш напон је 30.000 волти - објашњава Пантић, преносе Нишке вести.
Простор Машинске индустрије Ниш је огроман. Простире се на око 35 хектара и немогуће је комплетну површину обезбедити. Ипак, након овог догађаја конзорцијум МИН-а алармирао је полицију и Електродистрибуцију. На њихову молбу припадници полиције патролирали су целе ноћи како би спречили могућу крађу, коју су очекивали, јер због нестанка струје аларми нису радили и било је отежано контролисати толики простор. И сам Пантић је дежурао ту целе ноћи како би обезбедио своју имовину, ангажовано је и приватно обезбеђење. Али све то није помогло.
- Све те мере нису много помогле. Они су напали магацин моје фирме. Пробали су да разбију врата, није им успело. Нису оставили отиске, научили су се, па у крађи користе рукавице, али се и маскирају неким капуљачама - истакао је Пантић.
Он је објаснио да је МИН често на мети лопова због скупих материјала које користе у производњи. Краде се све, од бакарних каблова, преко гвожђа, до делова локомотива, све што има неку вредност за рециклажне центре. Не спречава их ни опасност од струјног удара, немају страх ни од полиције, ни од обезбеђења…
- Један метар бакарног кабла је тежине минимум 5 килограма, килограм на отпаду кошта 500 динара, а цена метра је 2.500 динара. Уколико украде 10 метара, зарадиће 25.000 динара, лепа плата зар не. Тај кабл који пролази преко ливаде дужине је око 100 метара. Замислите колико би зарадили да га украду - казао је Пантић.
Он објашњава да још увек не знају колика је штета причињена јер чекају фактуре од Електродистрибуције, али и за земљане радове.
- Морали смо да прокрчимо шуму багерима да би радници Електродистрибуције могли да поправе пресечени кабл. Такође је багерима морало да се уклони вишак земље, а касније и да се земља нанесе - рекао је он.
Због овог учесталог проблема и због чињенице да је ова фабрика готово свакодневно на удару лопова, одржан је састанак свих фирми које послују у МИН-у.
- Разговарали смо о томе које мере да предузмемо како би спречили лопове да краду у кругу фабрике. Причали смо о томе да затворимо прилазе, појачамо обезбеђење, али све то не би била коначна решења. У Машинској индустрији фали два километра пружног колосека. То су шине које су изнели одатле. Толико су се охрабрили да осим што обијају празне хале долазе буквално и до хала које су пуне и које раде. Осећамо се небезбедно. Нон-стоп се краде. Сви се оглушују на то - рекао је Пантић Нишким Вестима.
Није их спречила ни полицијска станица која се ту налази од прошле године.
- А крајњи исход увек буде тај да смо ми на губитку и од крађа или зато што не радимо када нам пресеку струју. И ми имамо раднике и плаћамо порезе и доприносе. МИН је годинама било ругло, сада се тамо поново ради. Упошљено је око 400 радника - рекао је он.
Члан конзорцијума истиче да је једно од решења састанак са градоначелницом Ниша и са представницима свих релевантних институција. Пантић се плаши да ће неко преузети ствар у своје руке, а то свакако није решење.
- Не треба нам дивљи запад у том делу града - истичу власници фирми који послују у оквиру МИН-а.
Размишљали су и штрајком да скрену пажњу на овај за њих велики проблем, да блокирају раскрсницу, пругу, али и то није добро, не желе, кажу, другим грађанима Ниша да наносе штету да би њима било боље. На крају поручују да је права срећа да имају посла преко главе и да се велики број породица издржава управо од тог посла, али апелују на надлежне да им помогну да како би сви заједно решили овај проблем, не тренутно, него трајно.