ШАРИЋЕВИ ПОЛИЦАЈЦИ: Ево који припадници МУП су "чували леђа" криминалној групи осумњиченој за ШВЕРЦ КОКАИНА И ДВА УБИСТВА
Дарко Шарић је ухапшен у априлу ове године због сумње да је организовао криминалну групу због извршења кривичног дела тешко убиство, затим због шверца кокаина из Јужне Америке у Европу и подметања експлозива под аутомобил сведока Горана Николашевића
На списку имена припадника организоване криминалне групе Дарка Шарића нашла су се и имена тројице запослених у МУП-у Србије - Душка Мирковића, Данила Стојановића и Милутина Радовановановића, који се сумњиче да су починили кривична дела удруживање ради вршења кривичних дела и злоупотреба службеног положаја, наводи се у наредби за спровођење истраге.
УМЕСТО У ШЕТЊУ, МАЛУ АНЂУ ПОВЕО У СМРТ! Владица зверски силовао па убио девојчицу (3), полицајци нису могли да задрже сузе
ОТКРИВЕНА ЛАБОРАТОРИЈА ЗА ПРОИЗВОДЊУ ДРОГЕ: Хаос у Суботици - ухапшено више особа
ХОРОР СЦЕНА У ЛЕСКОВЦУ! Младић утрчао у локал пун гостију па БАЦИО ПУНУ ФЛАШУ БЕНЗИНА и креснуо шибицом
Према сумња Тужилаштва за организовани криминал, они су имали важну улогу у плану кринималне групе да се ућитка Небојша Јоксовић, сведок-сарадник у поступку који се у води против окривљеног Шарића и других због сумње да су организовали шверц 5.7 тона кокаина из Јужне Америке у Европу, да одају службене информације значајне за припаднике клана и да им "чувају леђа".
Наиме, према наводима Тужилаштва, план групе је био да под аутомобил сведока Горана Николашевића подметну експлозив, а да онда оштећеног убеде да је био Јоксовићева мета и да о томе треба да говори у медијима. Осим тога, намера им је наводно била и да истрагу у полицији окрену у том правцу и да на тај начин потенцијално доведу у питање кредибилитет Јоксовића као сведока-сарадника, пише у наредби.
Да би могли да реализују план била им је потребна помоћ људи из полиције, па су за то пронашли тројицу службеника. Мирковић је у то време био инспектор за сузбијање организованог криминала у СБПОК-у, Радовановић заменик начелника Службе за криминалистичко-обавештајне послове УКП-а, а Стојановић начелник Службе за криминалистичко-обавештајне послове.
Свако од њих је имао задатак, који је, како сумња тужилаштво, извршио за Шарићеву криминалну групу.
Службене информације износили у медије и спречавали истрагу
Како се наводи у документу, Душко Мирковић је у сарадњи са ухапшеним Шарићевим адвокатом Дејаном Лазаревићем, а по наредби Шарића, током 2020. године клану преносио строго поверљиве и поверљиве податке о оперативним обрадама СБПОК-а против припадника групе и предузетим о радњама поводом кривичне пријаве Небојше Јоксовића.
Па је тако у наредби наредено да је Лазаревићу предао сужбену белешку са изјавом Јоксовића, али и да је обавестио да је Виши суд донео наредбу за прибављање евиденције телефонске комуникације и лоцирање телефонског броја Данила Одовића.
У два наврата су поверљиве информације из полиције на тај начин доспеле у медије, што је онемогућило рад државних органа, сумња Тужилаштво за организовани криминал.
Информације наплатио 18.000 евра
Наиме, први пут су подаци из службене белешке објављени на телевизији, а други пут је Лазаревић на суду изнео да зна да МУП спроводи посебну доказну радњу против неколико особа за које сумња да су припадници клана, што је касније обелодањено у једним дневним новинама под насловом "Шарић из затвора организовао нову криминалну групу: Полиција покренула нови специјалну акцију РИС".
- То је онемогућило полицији да у том тренутку прикупи доказе о вршењу кривичних дела на основу којих би се покренуо кривични поступак - пише у наредби.
За ове услуге Шарић је Мирковићу, посредством Лазаревића, исплатио 18 хиљада евра, наводи ТОК.
Обманули тужиоце да би спасили припаднике клана
Радовановић и Стојановић су, са друге стране, како се наводи, покушали да директно утичу на истагу и да Урошу Радовановићу, Предрагу Панићу и Игору Тополчањину среде да не буду лишени слободе, задржани у притвору и да се укине полицијска потрага која је за њима била расписана.
За те потребе су их у тужиоцима представили као особе које имаји безбедносно интересантна сазнања.
- Радовановић је позвао јавног тужиоца у Старој Пазови и лажно му предочио да окривљени Панић има безбедносно интересантна сазнања везана за расветљавање тешких кривичних дела која су од значаја за безбедност Републике Србије, због чега је сугерисао да му се не предлаже мера притвора - пише у наредби, где је даље објашњено да су, како се сумња, Радовановић и Стојановић дан касније отишли код заменика јавног тужиоца у Старој Пазови и однели лажни службени допис у ком је писало "како би се сагледавањем Панићевих контаката у наредном периоду дошло до података и доказа за расветљавање тешких кривичних дела", због којих је важно да му се поменута мера не предлаже, чиме су обманули тужиоца:
"Након саслушања у ОЈТ у Старој Пазови Панић је истог дана пуштен на слободу."
Исте обмане су, како се сумња, учинили и у корист Радовановића и Тополчањина, чиме су се и они након што су саслушани нашли на слободи, уместо да буду приведени, односно да буде расписана потрага.
Подсетимо, Дарко Шарић је ухапшен у априлу ове године због сумње да је организовао криминалну групу због извршења кривичног дела тешко убиство, затим због шверца кокаина из Јужне Америке у Европу и подметања експлозива под аутомобил сведока Горана Николашевића, а у циљу да се то дело припише сведоку-сараднику Небојши Јоксовићу. У мају је донета наредба о проширењу истраге у којој је наведено да се клан сумњичи да је у два наврата организовао Јоксовићево убиство.