"НЕКАДА ЈЕ 20 СЕКУНДИ ДОВОЉНО ЗА ТРАГЕДИЈУ" МУП упозорава: Људи морају да знају ОВО ако се затекну У ПОЖАРУ
Кућа вишечлане породице завијена је у црно, када је како се претпоставља варница из ложишта пећи која се ложи на дрва одједном искочила, запалила прво кревет и буктиња је захватила и децу на кревету и окупљену око пећи.
Отац је покушао да спасе трогодишње и двогодишње дете, али нажалост пожар који се рапидно раширио у року од 20 минута био је бржи.
Милош Миленковић из Управе за ватрогасно-спасилачке јединице Сектора за ванредне ситуације МУП-а говорио је у јутарњем програму Курир телевизије шта су најчешћи узроци пожара у Србији и како се понашати у ванредним ситуацијама.
СВИ ДЕТАЉИ ПОЖАРА КОД БАЧКЕ ТОПОЛЕ: У кући било шесторо деце, отац скочио кроз прозор, двоје најмлађих изгорело
ДВОЈЕ МАЛИШАНА ЖИВО ИЗГОРЕЛО, ДВОЈЕ УСПЕЛО ДА СЕ СПАСИ: Најмлађа жртва имала само годину дана - детаљи хорора код Бачке Тополе
ПОЖАР ОДНЕО ЈОШ ДВА НЕВИНА ЖИВОТА! Трагедија код Бачке Тополе - ватрена стихија прогутала децу
- Најчешћи узроци пожара су у Србији су необезбеђена грејна тела и преоптерећеност електроинсталација у комбинацији са људским фактором. Наша статистика указује да долази до раста броја пожара у стамбеним објектима - каже Миленковић.
На питање водитељке Оље Лазаревић како је могуће да се пожар рашири у року од само 20 минута, Миленковић је рекао да је се пожар може разбуктати и брже:
- Кад дође до иницијалног пожара, у самој затвореној просторији доста фактора утиче на брзину ширења. Ми овде говоримо о минутима, а некад је довољно само 20 секунди. Јако је битно остати присебан и пратити упутства која дајемо по питању тога како се понашати у датој ситуацији. Како тврди, посебно треба обратити пажњу на мере превенције.
- Нагласак јесте на превентиви коју Министарство унутрашњих послова интензивно спроводи. Треба водити рачуна о самом начину грејања. Не остављати не обезбеђена грејна тела. Не треба се играти са електроинсталацијама. Свако мисли да је мајстор и да може да поправи кварове. Ми инсистирамо да то раде стручна лица - каже Миленковић и додаје како треба поступати у случају да до пожара ипак дође:
- У таквим ситуацијама најважније је остати присебан. Уколико није дошло до друге или треће фазе треба покушати угасити пожар. Ако проценимо да треба да напустимо просторију не напуштати је индивудуално, него најпре сабрати све чланове породице на једном месту. Обавезнои затворити врата по напуштању просторије. Такође, обавити позив на 193. Ватрогасци ће најпре радити на спасавању људских живота, а потом на ликвидацији пожара. Истакао је и важност продуката сагоревања, као и опасност од угљен моноксида:
На разбуктавање ватре битно утичу и продукти сагоревања попут тканине на пример. Такође, угљенмоноксид може да буде кобан по људски живот. Уколико има угљенмоноксида обавезно ставити мокру крпу на лице. У евакуацији никако не користити лифтове. Уколико се угледа дим на ходнику зграде, затворити се у стан како би се заштитили од дима. Пожељно је изаћи на балкон или терасу, како бисмо могли да дамо додатну информацију ватрогасним службама када стигну на место догађаја.
Миленковић је упутио апел родитељима да у случају пожара обавезно саберу целу породицу на једно место пре него што напусте просторију захвећену пожаром.