НАЈКРВАВИЈИ РАТ! Сматрао се за организатора убиства брата Луке Бојовића - изрешетан са 30 хитаца на данашњи дан
Власник чувеног казина "Славија", човек који је деведесетих угостио бразилског писца Паола Коеља, Слободан Шарановић, ликвидиран је пре пет година, а убице су из аутомобила у покрету у њега испалиле 30 хитаца из аутоматског оружја.
Усмрћен је у тренутку кад се налазио у својој редовној шетњи, готово на кућном прагу, у будванском насељу Дубовица.
На њега су 11. марта 2017. године, око 22 сата, тада непознати нападачи пуцали из аутомобила у покрету, после чега је Шарановић остао на месту мртав. Непосредно након што су се чули рафали из аутомата из куће је истрчала Шарановићева супруга, која је током дана из Београда дошла у Будву.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/07/31/policija2.jpg?itok=WsDVijnk)
УХАПШЕН ВРАЊАНАЦ КОЈИ ЈЕ СИНУ ЗАПАЛИО КАМИОН: Подметнуо пожар у дворишту куће и изазвао општу опасност
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/03/11/valentina-nadj-varga.jpg?itok=j4iOa7XB)
"ПРВИ ПУТ ЈЕ СЕБЕ ПОВРЕДИЛА, БИЛА ЈЕ ОДСУТНА ДВА САТА" Надлежни из КЦВ о суициду тинејџерке из Суботице
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/10/11/livada.jpg?itok=ZfyRp8AV)
ПУКОВНИК ПОЛИЦИЈЕ ВЛАХОВИЋ БРУТАЛНО УБИЈЕН: Погођен са шест метака па га оверили са два хица у главу - све је под велом мистерије
Две године касније за организацију криминалне групе која га је ликвидирала оптужен је Алан Кожар, који је са Дамиром Хаџићем убијен на Крфу. Поред њега, на оптужници се нашао и српски држављанин Милан Динић који је, према оптужници, добио задатак да ликвидира некадашњег "краља коцке" познатог по дугом сукобу и рату са Луком Бојовићем.
Презиме Шарановић спомињало је још седамдесетих година прошлог века на улицама главног града, а у бизнис са коцком прво је ушао његов млађи брат Брано, док је Слободан, за то време, завршавао медицински факултет на ком је дипломирао као један од најбољих студената у Југославији.
Доктор и после смрти
Докторским позивом се, међутим, никада није бавио, а из периода студија остао му је само надимак Доктор, којим су га ословљавали и после смрти. Убијен је кад је имао 79 година.
Кодекси из старих времена
Шарановићи су почетком осамдесетих били у рангу Жељка Ражнатовића Аркана, Љубе Земунца и осталих "жестоких момака", али се за разлику од њих нису медијски експонирали. Они су већ тада ушли у посао са казинима. Живели су у Диселдорфу, али су врло често долазили у Београд.
На улици у Београду се свакако знало да су Шарановићи задржали кодексе из старих времена. Тако су у њиховим казинима постојала и ограничења свота које могу да изгубе људи који имају породице, а потом би их избацили из објекта. А казине су поседовали широм света - у Србији, Црној Гори, Аустрији, али и Киншаси, главном граду афричке државе Конго.
У међусобном рату убијено најмање десеторо
Аналитичари криминалних збивања на Балкану процењују да је у беспоштедном обрачуну две групе, који је наводно започет 2009. у Београду после нестанка рођака Бранислава и Слободана Шарановића, браће која су се још у време бивше Југославије бавила бизнисом игара на срећу, убијено најмање десет особа са обе стране.
Између осталих, у мафијашком стилу у размаку седам и по година у Београду и Будви ликвидирани су Бранислав и Слободан Шарановић, док су, са друге стране у две државе од 2013. убијени Никола Бојовић и неколико најближих сарадника Луке Бојовића, на које је пуцано из аутоматског оружја.
Један од њихових најпознатијих казина свакако је онај на Славији који је после убиства Бранислава практично пуштен низ воду. У жижу јавности је поново доспео након убиства новог власника, Владимира Поповића. Влада Поп се, иначе, повезује са кланом Луке Бојовића, а у обавештајним круговима круже приче да је коцкарница омиљено стециште припадника Бојовићу блиског "шкаљарског клана".
Браћа Шарановић била су власници и мењачница, али и других послова у којима је био велики проток кеша. Никада се нису бавили дрогом.
Шарановић, власник фирми у Црној Гори, Србији и Аустрији, крајем 2016. године пријавио је тужилаштву и полицији да је њему непознати младић планирао да га убије, али је у последњем моменту одустао од те намере. Шарановић је тада инспекторима будванске полиције испричао да му је на улици пришао младић и уперио пиштољ у њега и рекао да има задатак да га убије, али да је одустао од тога, пренели су црногорски медији.
Организовао убиство Николе Бојовића?
Шарановић је 8. децембра 2016. године пуштен из притвора у Спужу где је провео готово три године због сумње да је са Ратком Кољеншићем из Даниловграда организовао убиство Николе Бојовића, брата Луке Бојовића, наводног вође "земунског клана", у центру Београда 29. априла 2013. године.
Од тренутка хапшења Шарановић је негирао кривицу. Током рочишта на којем се разматрала касније враћена оптужница казао је да "ако икада буде у могућности да ће се "одужити" свима који су му сместили да одговара пред судом".
У оптужници пише да су планирана убиства и Владимира Јовановића и Филипа Кораћа, за које су оптужени сматрали да су припадници Бојовићеве организоване криминалне групе, а коју су сматрали одговорном за убиство Бранислава Шарановића - Слободановог брата, који је усмрћен у Београду 2009. године. Истрага о убиству Бојовића води се и у Србији и у Црној Гори, а Шарановић је главноосумњичени у оба случаја.
Према тврдњама, Шарановић је организовао убиство Бојовића, како би се осветио његовом брату Луки Бојовићу. Иако је за три године више пута тражено да се Шарановић изручи Београду, то је одбијено јер је веће Вишег суда у Подгорици оценило да није било услова за његово, као и изручење Кољеншића, јер је убиство организовано у Црној Гори. Виши суд у Подгорици је у децембру 2013. донео одлуку да се Шарановић и Кољеншић изруче Србији, али после жалбе адвоката осумњичених, Апелациони суд је у јануару 2014. године вратио на поновно одлучивање. Тада је Виши суд променио одлуку и одбио захтев за изручење.
Осуђени на 148 година
Слободан Шарановић је био власник више предузећа у Србији, Црној Гори и Аустрији. Преко српских компанија "Лутријафилник" и "40 камење", поседовао је девет мењачница и неколико коцкарница. Власник је и фирме "Филник", са седиштем у Бечу, укључене у коцкарски бизнис. У Црној Гори, су његовом власништву биле и компаније "Slobšar&Cok" из Будве и "Quercus" из Подгорице, угашене 2008. године.
Недуго после убиства брата, Слободан је у излог своје мењачнице у Београду поставио плакат са братовљевом сликом и поруком да ће вредно наградити сваког ко му помогне да открије налогодавце убиства.
Као Бојовићев убица оптужен је Саша Цветановић, звани Питбул, који је за овај посао наводно добио од 15.000 до 20.000 евра. Цветановић је ухапшен у Толошима и судило му се у Београду.
Укупно 148 година затвора изрекао је Специјални суд за организовани криминал у Београду шесторици оптужених за убиства Николе Бојовића и Милоша Видаковића која су почињена 2013. године у Београду и Будви. Оптужени Милош Делибашић, који је претходном првостепеном пресудом ослобођен кривице, сада је осуђен на 30 година затвора, колико је пресуђено и оптуженом Ратку Кољеншићу. На казне од по 35 година затвора осуђени су Саша Цветановић и Славиша Новаковић. Милошу Војновићу одређена је казна од 17 година затвора, а годину дана оптуженом Горану Малетићу.
Сведок сарадник у овом поступку Милош Војновић, новом првостепеном пресудом осуђен је на 17 година затвора, док је на претходном суђењу које је Апелациони суд поништио и наложио ново суђење осуђен на 10 и по година затвора због убиства Милоша Видаковића у Будви у јулу 2013. године, након што је претходно са Тужилаштвом направио споразум о сведочењу у замену за мању казну.
Рат дуг деценију
Према тврдњама надлежног тужилаштва, главни организатор ове групе и налогодавац убистава био је Слободан Шарановић који је, како наводи Тужилаштво, наложио убиство Николе Бојовића јер је сматрао да је по налогу Луке Бојовића 2009. године у Београду убијен његов брат Бранислав Шарановић.
Ово је друга првостепена пресуда пошто је прву укинуо Апелациони суд у децембру 2018. године и наложио да се суђење понови.
Убијени Никола Бојовић брат је Београђанина Луке Бојовића, који од 2012. у Шпанији служи казну од 18 година затвора због држања оружја и фалсификовања докумената.
Пресуда за ова два убиства која су се догодила 2013. само је део правосудног мозаика који би требало да се сложи у случају, како су га медији назвали, рата такозваних кланова Бојовића и Шарановића дугог једну деценију.