ПЕТ РАЗЛОГА зашто Јужну Африку воле наши криминалци
Развијени поморски путеви, рудна богатства, јака дијаспора, надмоћност белаца и енглески језик – разлози су због којих се део српског подземља последњих деценија преселио у Јужноафричку републику.
У прилог томе да су појединци из подземља нашли уточиште у земљи на Рту добре наде иду и мафијашки обрачуни на тлу те државе у којима су ликвидирани наши сународници, а које су и дан-данас нерасветљене.
- ЈАР је веома погодна за наше криминалце који користе све погодности да наставе са послом, али и да прошире своје активности. Ова земља је окружена океанима, и има више него добро развијене поморске путеве. Много је лакше из ЈАР се повезати са Јужном Америком, главним произвођачем кокаина, него из Европе. Неретко кокаин намењен европском тржишту иде прво до лука у ЈАР, а затим ка Европи, и то да би се замаскирао шверц – каже особа блиска безбедносним службама.
РЕКОРДНА ЗАПЛЕНА У СРБИЈИ! Српски цариници открили 1,1 тону дроге на граничном прелазу Градина
Србија СТАЛА НА ПУТ албанској мафији! Заплена дроге на Градини НАЈВЕЋА У ПОСЛЕДЊИХ 20 ГОДИНА (ФОТО)
Дрогу набављали од Албанаца: Детаљи ИСТОРИЈСКЕ ЗАПЛЕНЕ НАРКОТИКА на Градини (ФОТО)
Оно што је у ЈАР такође развијено, а где и Срби имају значајног удела је експлоатација рудних богатстава. Наиме, ова земља је највећи светски извозник дијаманата и произвођач злата.
- Дрога се картелима не плаћа увек новцем, већ се често трампи за злато и дијаманте, којих у ЈАР има у изобиљу и драго камење не губи на вредности. Из тог разлога многи српски криминалци су повезани са тим послом, јер им не треба кеш за куповину, а и сама трговина или шверц дијаманата доноси енормну зараду – напомиње исти извор.
Не треба заборавити да је у ЈАР веома јака српска дијаспора. Велики број људи са Балкана тамо је емигрирао почетком 90-их година прошлог века, у време владавине Слободана Милошевића. Као и увек, осим интелектуалаца, отишли су и људи из подземља, неки од њих и бегунци од закона. Према подацима српских безбедносних служби у ЈАР је на прелазу између векова било више од 500 кафића и ресторана у власништву Срба. Претпоставка је да су тим локалима Срби нису само носталгично сећали домовине, већ да су и склапали бизнис, неретко са оне стране закона. А ти пионири српског подземља су у ЈАР повлачили и поједине сараднике.
Јака дијаспора омогућава да се и они који не знају језик брже уклопе. Уз то нашим људима је много лакше да науче енглески, један од званичних језика, него неки скандинавски или шпански. Зато што већина Срба зна бар понеку реч енглеског.
Србина ИЗРЕШЕТАЛИ, па оверили хицима кроз кацигу! Још једна жртва мафијашког рата у Јужној Африци!
ЧАБА УБИЈАО ПИШТОЉИМА КОЈЕ ПОЛИЦИЈА НИКАДА НИЈЕ ВИДЕЛА: Имају ПОСЕБНУ НАМЕНУ и ПРАВЕ СЕ НА ЈЕДИНСТВЕНОЈ МАШИНИ
СРБИН УХАПШЕН У САРАЈЕВУ: Активирана потерница ИНТЕРПОЛА
У време великог прилива миграната из Србије, систем апартхејда је ослабио и Нелсон Мандела је постао први црни председник Јужне Африке.
- Иако се веровало да ће та промена означити и да бели бегунци више тамо не буду заштићени, до тога није дошло. Белци су и дан-данас тамо заштићенији од црнаца, гро финансијске моћи је у њиховим рукама. Онај ко уточиште нађе у ЈАР мора да има или пуно пара, или добре везе, а неретко и једно и друго. Уз то, људи са наших простора, због тога што се протеклих деценија дешавало на Балкану, поседују разне “квалитете” и способности, које су цењене у криминалним круговима и вође подземља желе да их имају уз себе, због одбране али и напада – каже исти извор.
Сумња се да је једно време у ЈАР уточиште нашао и Дарко Шарић, коме је помагао чувени чешки криминалац Радован Крејчир, који му је наводно пружио помоћ у бекству. Крејчир је направио империју током приватизације у Чешкој, а побегао је у Јужну Африку 2005 године. Трговао је дијамантима, златом и ауто-деловима. Током претреса његове куће нађени су спискови за ликвидацију, а неђу папирима налазила су се и имена тројице Срба, плаћених убица. Полиција није желела да открије њихов идентитет, а Крејчир је на крају осуђен на 35 година затвора због отмице и покушаја убиства.