Трагедија за трагедијом: За месец дана СЕ УТОПИЛО десет Срба
"Цљ је да се потрага не прекине док не нађемо утопљеника"
"Нестао петогодишњи дечак у реци", "Мушкарац нестао у леденој Морави", "Старица упала у Топлицу и није изронила"... Најмање десеторо људи утопило се у рекама само у последњих месец дана. Док се ми надамо да ће негде испливати живи и здрави, спасилачки тимови претражују сваки педаљ река и обала у покушају да их нађу. Али, у ком тренутку се потрага обуставља?
Прочитајте и:
Уиграни тимови посебно обучених спасилаца на води примају позиве усред дана и ноћи. Распоређени у 13 градова широм Србије, 125 спасилаца оспособљених за рад на води труде се да до дављеника стигну што пре. Милорад Спасојевић, шеф Одсека у Управи за ватрогасно-спасилачке јединице Сектора за ванредне ситуације, објашњава да је зато најбитнији моменат дојаве.
- Времена да спаси утопљеника има само неко ко се налази близу њега. Воде су брзе, људи се уплаше и паралишу, а ако нису добри пливачи, на жалост, немају много шансе. Ипак, имали смо пример човека који је био довољно присебан да се закачи за неку грану, па смо и после сат времена претраге успели да га нађемо живог - каже Спасојевић.
Детаљ са сахране леди душу: Док су сестре спуштали у раку, десило се нешто због чега су сви занемели
Он објашњава да докле год су човеку функционалне руке и ноге, он ће успети да се одржи на површини.
- Али, удисање воде ствара код људи додатну панику, а немогућност правилног дисања их паралише. Уместо да покушају да се приберу, тада настаје психичка блокада и дављеници или почну неартикулисано да млате рукама и ногама или се "препусте" страху и води - каже Спасојевић.
Иако свесни да у већини случајева траже тело, а не живог човека, спасиоци не одустају. Није редак случај да им у потрази помажу породица, пријатељи и комшије несталих.
Хорор у Србији на Велики петак: Чекићем убио невенчану жену, па дигао руку на себе
- Нада је оно што људе одржава у тим тренуцима. На трагедију људи различито реагују, неко је нервозан, неко бесан, неко љут, неко се блокира, неко покушава да помогне... Свака помоћ је добро дошла, поготово што локални рибари често знају реке боље од свих, али је битно да слушају реч професионалца - каже саговорник.
Најтеже им пада када су жртве деца.
- На то смо сви најосетљивији. То је оно што нас баш потреса, али ништа од тога не смемо да покажемо у току рада. Имали смо случајеве када се за неколико сати нађе нестали утопљеник, али потрага траје док се особа не нађе. Дешавало се да интервенције трају и више дана, а дешавало се и да будемо приморани да их прекинемо због лоших услова. Цљ је да се потрага не прекине док не нађемо утопљеника - каже он.
А када се површина реке и обала претраже, тражи се помоћ ронилаца Жандармерије
- Одећа коју људи имају на себи у зимским условима упија доста воде, а дешава се и да се тело закачи за нешто, јер су нам водотокови препуни свега и свачега. Тада нам је у потрази за несталим потребна помоћ ронилаца - каже саговорник.