"НЕ ОСПОРАВАМ ДА ЈЕ ДО НЕСРЕЋЕ ДОШЛО, АЛИ НИСАМ КРИВ" Возач аудија смрти доведен у суд са лисицама
Браниоци оштећених траже да тужилаштво изврши преквалификацију кривичног дела.
У Основном суду у Нишу данас је почело суђење Београђанину Немањи Стаменковићу (19) који је оптужен да је возећи "ауди А6 кватро" 4. јануара на Булевару Медијана изазвао несрећу у којој су погинули пешаци Андреј Пренкљушај (12) и Дејан Илић (48). Стаменковић је данас пред судом рекао да сматра да није крив за несрећу.
"НАСМЕЈАНОМ УБИЦИ" ОДЛОЖЕНО СУЂЕЊЕ: Небојша Марковић убијен случајно, права мета био Александар Шарац?
СУМЊА СЕ ДА ЈЕ ИЗВРШИО САМОУБИСТВО? Поред тела Лазара Љубисављевића (19) пронађене кутије од лекова
МОЛИЛА МАЈКУ УБИЦЕ ЗА ПОМОЋ: Потресна исповест сестре убијене Душанке (25) о доживотној казни Дабовићу
- Сматрам да нисам крив за дело које ми се ставља ма терет. Не оспоравам да је до несреће дошло, али нисам крив, што ћу објаснити у изношењу одбране - рекао је он у првом обраћању пред судом.
Немања Стаменковић је на данашње рочиште из истражног затвора доведен у лисицама на ногама и рукама. У судници су мајка дечака и и Илићева деца. Најближа родбина настрадалих је нечујно плакала док је заменик тужиоца читао оптужницу.
Бранилац оптуженог адвокат Саша Кнежевић затражио је да се сви претходно објављивани наслови и наводи у медијима поводом несреће, који су довели до узнемирења јавности, провере у полицији, јер сматра да су неистинити.
Браниоци оштећених, са друге стране, траже да тужилаштво изврши преквалификацију кривичног дела.
Адвокат оштећених Братислав Стојановић доставио је претходно примедбе на квалификацију кривичног дела, односно, тражио је могућност да предложи измену квалификације, те и висине запрећене казне.
- Благовремено сам се изјаснио да налази вештака саобраћајне струке Дејана Богићевића први пут наишао на вештачење у коме се утврђује брзина возила у моменту незгоде није била мања од 131 км/х, то је преседан из разлога што је у 21. веку судски вештак располагао симулацији саобраћајне незгоде и коректној увиђајној документацији, те је могао да утврди лако колико је била највиша брзина у моменту настанка незгоде. Извршена је анализа свега и утврђено је да се возило кретало са максималном брзином од 152 км/х. Указујем суду да је ова брзина битна зато што је у члану 41 ЗОБС прописано да се за насеље ради о насилничкој возњи када је преко 90 км/х и то даље значи да је ОЈТ у обавези да одреди нову правну квалификацију кад је оптужени у основу на извршено кривично дело поступио са евентуалним умишљајем, а с обзиром на тешке последице - смртни исходи, то је што је поступао са свесним нехатом, где је запређена казна од 2 до 12 година.