"Није крио, снимао се за друштвене мреже" ФАТОН ИМАО ПОМОЋ УНУТАР ЗАТВОРА? Криминолог открио СПОРНЕ ДЕТАЉЕ затворског система
Фатон Хајризи, ког је полиција неутралисала у лозници након што је убио полицајца Николу Крсмановића, а потом током хапшења запуцао на жандармерију, девет пута је бежао из затвора, док је бивши припадник ОВК Бљерим Рамадани, који је био у кућном притвору, побегао из Северне Македоније када му је саопштено да му је одређен притвор.
Како објашњава криминолог Добривоје Радовановић, таква бекства честа су на Косову, у Албанији, Северној Македонији, али и Босни и Херцеговини, где је, како каже, затворском систему влада корупција.
- Из тих затвора се лако бежи јер су службе корумпиране. Затвореници имају послове, а немају много где да троше, те чувају новац за бекство. Цене за било коју услугу у затвору су изузетно ниске, а они плаћају многе услуге. Двољно је да се плати ситна непажња - објашњава.
Како додаје, бекства у тим државама су масовна, што је у Србији готово немогуће и јако тешко изводљиво.
- Ту затвореницима помаже радно особље. То могу да буду чувари, али и они који носе веш и храну, као и возачи камиона који улазе у круг затвора. У оба случаја, када спомињемо Хајризија и Рамаданија, радио се о криминалцима који су учинили многа кривична дела, о убицама, тако да не чуди да имају контакте такве природе - додаје Радовановић.
Радовановић је и раније за Telegraf.rs истакао да је Фатон Хајризи вероватно имао своје људе у управи затвора, као и да је толико бекстава могуће ако постоји патологија у организацији затвора, те да је могуће да је могао да излази за викенд, а да се онда не би враћао. Такође су, како је рекао, највероватније "жмурили" на то када је прескакао затворске зидове и истакао да је бекство теоријски немогуће без помоћи "одозго".
Подсетимо, Фатон Хајризи је девет пута бежао из затвоа на Косову и то тако што је излазио кроз прозор тоалета, секао решетке тестерама прокријумчареним из иностранства, излазио кроз вентилацију. Такође је једном побегао са групом других затвореника, док су их испред затворских капија чекали људи који су отворили ватру на чуваре.
Из затворског центра у Призрену побегао је 2012. године током дневне шетње. Прескочио је затворски зид тако што се држао за олук, а потом са скочио преко бодљикаве жице са зида високог неколико метара. Три хица из пиштоља брзо су алармирала затворске чуваре и полиција је почела да јури бегунца.
Након бекстава није се крио, већ се снимао за друштвене мреже.
С друге стране, Рамадани је боравио у кућном притвору у Северној Македонији, а троје судија кривичног већа суда у Скољу одредило му је повратак у затворски притвор до 30 дана због опасности од бекства. Ипак, он је побегао пре него што је у притвор премештен.
Неко из Кривичног суда обавестио је Рамаданија о одлуци, те је он истог момента побегао из државе.
Рамадани је у Скопљу у кућном притвору био у кући рођака, након што је ухапшен 17. јула на македонско-косовском граничном прелазу по међународној потерници коју је Србија за њим расписала преко Интерпола.
Извор: Србија Данас/Телеграф/Аутор: Јелена Остојић