НИШКИМ ХАКЕРИМА ПРЕТИ 20 ГОДИНА РОБИЈЕ: Америка их хоће због преваре тешке 70 милиона долара
Како наводе из Вишег суда у Београду, седам ухапшених има само држављанство Србије, док остали имају пасоше и других земаља.
Амерички истражни органи доставили су у петак замолницу српском правосуђу за екстрадицију 11 програмера из Ниша, осумњичених да су преко лажних интернет платформи преварили грађане САД-а за 70 милиона долара, а уколико се докаже да су хакери криви, по америчком закону им прети казна до 20 година затвора.
Како се сазнаје, након што је замолница достављена српском Министарству правде, а потом и Вишем суду у Београду, заказано је саслушање окривљених за понедељак 21. септембар. Међутим, како пре понедељка ухапшени програмери, али и њихови браниоци, нису имали увид у захтев који је Америка послала, саслушање је одложено за 30. септембар.
Проверите зашто је сви имају у телефону! Свако ко ово користи, решава све проблеме једним кликом
САД тражи хитно изручење 11 ухапшених у Нишу: Међу њима је и ТРУДНИЦА
ЗБОГ ЧЕГА СЕ У СРБИЈИ ДОГАЂАЈУ "ЗЛОЧИНИ ИЗ СТРАСТИ"? Психолог открива која су два главна разлога за пораст насиља
Како сазнају медији, у поменутом захтеву, америчко тужилаштво позвало се на доказе које су прикупили током истраге, наводећи изјаве истражитеља који су радили на случају.
- Сумња се да су програмери узраста између 25 и 35 година путем интернета правили инвестиционе платформе за бинарне опције. Потом су проналазили инвеститоре из иностранства, стварили лажне трговинске трансакције, лажне потврде о подизању и пребацивању новца. Наводно су потом затварали лажне платформе и након неког времена отварали нове са истом, већ разрађеном методом рада - каже извор упознат са случајем.
Према његовим речима, САД сумњају да су програмери деловали од 2011. до јуна 2020. године, не прецизирајући да ли је ова група имала вођу, нити како су инвеститори уплаћивали новац на платформе, али ни то ко је и на који начин "врбовао" америчке држављане да се упусте у причу са "онлајн улагањем".
Како наводе из Вишег суда у Београду, седам ухапшених има само држављанство Србије, док остали имају пасоше и других земаља.
- Два ухапшена лица имају двојно држављанство: један има држављанство Републике Србије и држављанство Аустралије, а један има држављанство Републике Србије и држављанство Бугарске, док једно лице има држављанство Црне Горе - наводе у Вишем суду.
У притвору налази се и једна трудница, пореклом са Филипина која је у осмом месецу трудноће.
- Она је у браку са једним од Нишлија који је ухапшен. Имају већ двоје деце - наводи извор упознат са случајем.
Сви осумњичени терете се за три кривична дела: удруживање ради вршења кривичних дела, преваре и прање новца, за које им прети казна затвора (по америчком закону) до 20 година. Браниоци осумњичених већ су најавили да ће уложити све жалбе које им закон дозвољава, како би поступак преузело српско тужилаштво.
- Осумњичени живе у Србији и дела за која терете учинили су на територији Србије, док су оштећени из Америке. Ако се одлука о екстрадицији доноси по томе где је дело извршено онда би то требало бити у Србији. Такође, српско правосуђе може испитати ко је какву улогу имао у овом случају, ко је био вођа групе, да ли је и ко радио са сазнањем да чини кривично дело, ко је имао коју улогу у свему томе. Такође, сматрамо да Тужилаштво за високотехнолошки криминал има могућност да утврди све детаље и прикупи доказе, јер осумњичени се терете да су са територије Србије преварили људе - наводи бранилац четворице осумњичених Милан Петровић.
Уколико Србија прихвати захтев Америке и изручи своје држављане ово ће бити први пут у историји да се тако нешто догоди. Међутим, тако нешто је реално, поготову због Споразума који је наша држава потписала са САД прошле године. Наиме, овим споразумом предвиђено је да обе државе могу изручити своје држављане по замолници друге стране.
Према речима судије Александра Перишића из Удружења судија и тужилаца, споразумом је предвиђено изручење без обзира на држављанство. Ипак, у пракси да би до изручења дошло, мора се обратити пажња на више фактора и утврдити да ли има услова за то.
- Суд је тај који доноси мишљење на основу доказа који терете окривљене, након чега се оно доставља министру правде који доноси крајњи суд - каже Перишић.