РЕШЕНА МИСТЕРИЈА СЛИКЕ ОД 600.000 ЕВРА: Пре 28 година нестала са дворца у Србији - СБПОК спречио њену продају
Брза акција полиције
Слободан Гајин (76) и Ратко Драгићевић (44) ухапшени су у Швајцарској због сумње да су Музеју Војводине у Новом Саду за 600.000 евра хтели да продају слику "Благовештенски сабор у Сремским Карловцима 1861".
ПОЛИЦИЈА У ШАПЦУ УХАПСИЛА МУШКАРЦА ЗБОГ КРАЂЕ: Аутомобил пронађен и враћен власнику
ХАПШЕЊЕ У УЖИЦУ: У аутомобилу поред мењача Ариљка држала 150 таблета екстазија
ОДЛУЧНА АКЦИЈА ПОЛИЦИЈЕ: Откривена плантажа канабиса у Бабиној Пољани, једна особа у бекству
Та слика, аутора Влаха Буковца, украдена је још 1993. године из дворца породице Дунђерски.
Како се сазнаје од извора из истраге, Гајин и Драгићевић су вредну слику понудили преко двојице посредника, који засад нису ухапшени.
Непознат пут слике
- Још није утврђено како је украдена слика завршила у Швајцарској, али се претпоставља да је током скоро три деценије од нестанка променила више власника. До ње су некако дошли Слободан Гајин, српски и швајцарски држављанин, и Ратко Драгићевић, српски држављанин. Они су затим ступили у контакт са двојицом Београђана који се баве продајом уметничких слика. Иако су знали да је "Благовештенски сабор" украден, договорили су се да контактирају са Музејом Војводине и за 600.000 евра понуде слику на продају - објашњава извор.
Међутим, чим су посредници ступили у везу са музејом и рекли због чега зову, обавештена је полиција. Испоставило се да је то уметничко дело управо у власништву Музеја Војводине, иако се налазила у дворцу пре него што је украдена.
Убрзо је истрагом утврђено да прави продавци "Благовештенског сабора" живе у Швајцарској, па је контактирано са тамошњом полицијом.
- Акција проналажења и хапшења трајала је дуго јер је било потребно утврдити да ли је уметничко дело које су понудили Музеју Војводине код њих или на неком другом месту. Када је потврђено да се слика налази у стану Слободана Гајина, швајцарска полиција је одмах реаговала и ухапсила и њега и његовог сарадника Ратка Драгићевића - рекао је саговорник.
Истовремена акција
У исто време оперативци СБПОК су у Београду упали у станове двојице посредника који су преговарали са музејом о продаји слике, а онда и у локале које су изнајмљивали. Том приликом је пронађен велики број уметничких слика чија ће се аутентичност, као и порекло, утврдити вештачењем.
"Благовештенски сабор у Сремским Карловцима 1861" насликао је Влахо Буковац. Он је сматран традиционалним модернистом у сликарству. Буковац је био познат и по томе што је лично насликао портрете Наталије Обреновић, Петра и Александра Карађорђевића, као и портрете Александра Обреновића и краљице Драге.
Шверц "Стражара" Паје Јовановића
Цариници су 15. јула ове године на београдском аеродрому "Никола Тесла" запленили скупоцену уметничку слику "Стражар" познатог уметника Паје Јовановића, вредну 110.000 евра! Слика и оригинални рачун, на ком је писало да је уметничко дело са свим таксама плаћено укупно 137.500 евра, откривени су у коферу Београђанина (39) који је долетео из Беча. Утврђено је да је он купио ово ремек-дело 8. јуна на аукцији у Бечу и покушао да га прошверцује у Србију. Слика му је привремено одузета, до окончања судског поступка.
"Дечак у црвеном прслуку"
Слика Пола Сезана "Дечак у црвеном прслуку", која је украдена из музеја у Цириху 2008. године, пронађена је у априлу 2012. године у Београду. То уметничко дело, чија је вредност 100 милиона евра, украла је банда из Београда, која је касније ухапшена на спектакуларан начин. Прикривени иследник откупио је украдену слику за 2,8 милиона евра. Након тога ухапшени су Рашко Младеновић, Иван Пековић, Бобе Недељковски и Горан Радојевић.