НОВО СУДСКО ВЕЋЕ У СЛУЧАЈУ ШАРИЋ: Поново ће се одлучивати о жалбама на првостепену пресуду
Апелациони суд у Београду формирао је ново судско веће од пет судија за одлучивање о жалбама на првостепену пресуду Дарку Шарићу и осталим осуђенима за шверц кокаина из Латинске Америке у Западну Европу.
Ново веће ће поново одлучивати о жалбама, пошто је у јуну Врховни касациони суд укинуо правоснажну пресуду Шарићевој групи у осуђујућем делу и вратио предмет Апелационом суду у Београду на поновно одлучивање у новом саставу већа, јер је у првом саставу било двоје судија које су раније одлучивале о Шарићевом притвору.
Председник судског већа је судија Нада Хаџи Перић, судија известилац је Сретко Јанковић, а чланови већа су судије Весна Петровић, Татјана Вуковић и Марко Јоцић, рекла је портпаролка суда Мирјана Пиљић.
ЕКИПА ВЕЉЕ И МАРЕТА У СТРАХУ ОД ОДМАЗДЕ: Шкаљарци спремају освету, Беливукова Бојана побегла у Грчку?
СЛУЧАЈ "ПЕТНИЦА" ПОНОВО У ФОКУСУ: Још три некадашње полазнице дају исказе полицији
ОТКРИВЕНА ПЛАНТАЖА МАРИХУАНЕ КОД АРАНЂЕЛОВЦА: Ухапшене две особе, сумњиче се за узгој 900 килограма дроге
Јоцић и Хаџи Перић су нове судије у овом предмету, који су заменили судије Милимира Лукића и Бојану Пауновић, док су Јанковић, Петровић и Вуковић поступали и у претходном већу.
Наредних дана биће заказана нова јавна седница за одлучивање по жалбама на првостепену пресуду.
Апелациони суд може првостепену пресуду да потврди у целости, да је преиначи у неким деловима или у висини казни, а може и да отвори главни претрес и сам изведе кључуне доказе, па да онда изрекне правоснажну пресуду.
Првостепеном пресудом на коју су изјављене жалбе Шарић је осуђен на 15 година затвора као један од три организатора групе која је кријумчарила укупно 5,7 тона кокаина из Јужне Америке у Западну Европу током 2008. и 2009. године.
Горан Соковић, који је све време у бекству, осуђен је на 15 година затвора, такође као организатор групе, као и Жељко Вујановић који је добио 14 година затвора, а зимус је одведен на издржавање казне.
Остали оптужени су осуђени на казне затвора од 9 и по до 12 година затвора, док су тројица сведока сарадника добила симболичне казне од пет до 10 месеци затвора.
Одлуком из јуна, ВКС је усвојио ванредни правни лек - захтев за заштиту законитости, који су браниоци Шарића поднели у децембру 2020. године, тражећи укидање правоснажне пресуде.
Другостепена пресуда је укинута јер су у саставу петочланог већа Апелационог суда које је одлучивало о жалбама на првостепену пресуду учествовало двоје судија које су претходно одлучивале о продужењу притвора Шарићу, а то су судија Милимир Лукић и Бојана Пауновић.
То је у конкретном случају, према ставу ВКС, довело у питање непристраност функционалне природе то двоје судија, јер су били испуњени разлози за њихово обавезно изузеће у поступку одлучивања по жалбама на првостепену пресуду.
Пресуда је донета имајући у виду одредбе Конвенције о заштити људских права и основних слобода, ставове изражене у одлукама Европског суда за људска права, као и ставове изражене у одлукама Уставног суда Србије и Врховног касационог суда.
Осим у односу на Шарића правоснажну пресуду ВКС је по службеној дужности и у односу на окривљене Горана Соковића, Жељка Вујановића, Марка Пандрца, Николе Димитријевића, Ненада Новаковића, Бошка Недића, Петра Обрадовића, Небојше Сретеновића, Михајла Ђоковића, Родољуба Радуловића, Борислава Туњића, Милана Миловца, Живка Сибинског, Дарка Тошића, Милоша Цајића и сведоке сараднике АА, BB и ВВ.
Шарићу је укинутом правоснажном одлуком Апелационог суда у новембру 2020. године била потврђена казна од 15 година затвора, коју му је претходно првостепеном пресудом изрекао Специјални суд.
Крајем јула 2020. године Шарић је првостепеном пресудом Специјалног суда осуђен на девет година затвора због прања 20 милиона евра зарађених од продаје наркотика. У овом случају у току је жалбени поступак, али седница за разматрање жалби још није заказана.