ОКРШАЈ ЛЕГИЈЕ И РАДЕТА МАРКОВИЋА У СУДНИЦИ: Ударио бившег команданта тамо где њега највише боли
БЕОГРАД - Некадашњи шеф ДБ-а Радомир Марковић данас је на суђењу као лажне и нетачне одбацио све тврдње које је пред судом изнео Милорад Улемек Легија током јучерашњег сведочења пред Специјалним судом, поручивши му да је својим поступком изгубио част.
Марковић, који је првооптужени за убиство Ћурувије, негирао је Улемкове наводе, тврдећи да некадашњи комадант ЈСО не говори истину.Излажући детаљно примедбе на Улемеков исказ, Марковић је нагласио да састанка у њеоговој канцеларији, који је Улемек описао у сведочењу, никада није ни било.
Бивши шеф ДБ-а је напоменуо да ово није први пут да је Улемек нуди своје услуге власти и да га она користи.А на Улемеково објашење да је решио да прича да би повратио одузету част, Марковић је навео: Морам да му поручим да част нико не може да му одузме - може само да је изгуби, што се управо догодило.
Примедбе на Улемеков исказ дају и остали оптужени и њихови авдокати, а суђење ће бити настављено сведочењем некадашњег припадника земунског клана Милоша Симовића.
Улемек је у јучерашњем сведочењу рекао да нема непосредња сазнања о убиству новинара осим онога што је сазнао из разговора са тадашњим начелником ДБ-а првооптуеним у поступку за убиство Churuvije - Радомиром Марковићем у његовој канцеларији.
Улемек је испричао да је Марковић у том разоговору Ромића и Курака назвао "Радоњиним људима који су убили Ћурувију".
Наводећи да му је прећено због сведочења против ДБ-оваца, Улемек је у више наврата је одбио да каже ко му је, где и када упутио претње, наводећи да ће то сам да реши.
За убиство Ћурувије оптужени су некадашњи шеф ДБ-а Радомир Марковић, шеф београдског центра ДБ-а Милан Радоњић, припадници тог центра Ратко Ромић и Милан Курак - који се терети да је непосредни извршилац убиства.Радоњић и Ромић се налазе у притвору од хапшења у јануару 2014. године.
Марковић у затвору служи казну од 40 година затвора, а Курак је у бекству и за њим је расписана међународна потерница.
Радоњић и Марковић се терете за подстекавање на тешко убиство, а Ромић и Курак за тешко убиство, а свима им прети казна од 30 до 40 година затвора.
Према оптужници, Ћурувију је 11. априла 1999. године убио Мирослав Курак, а саучесник му је био Ратко Ромић који је дршком пиштоља ударио Ћурувијину пријатељицу Бранку Прпу у главу.
Како се наводи у оптужници, Ћурувија је убијен због "јавног иступања у земљи и иностранству и критике носилаца политичке власти, могућности да утиче на јавно мњење и деловање опозиционих друштвених снага, а ради очувања постојеће власти".
Убијен је у дворишту испред улаза у зграду, где су се налазиле просторије маркетинг службе Дневног телеграфа.