БУДУЋНОСТ ДЕЧАКА-УБИЦЕ И ЊЕГОВЕ ПОРОДИЦЕ И ДАЉЕ НЕПОЗНАНИЦА: Четири кључна питања на које Србија и даље чека одговор
Прошле недеље обелодањено је да се ради на допуни Закона о заштити лица са менталним сметњама, који је тренутно на јавној расправи.
Скоро три месеца су прошла од стравичног масакра у ОШ "Владислав Рибникар" у Београду када је 13-годишњак убио деветоро својих вршњака и чувара школе, а Србија се и даље налази у својеврсном стању колективног шока.
ДЕЧАК-УБИЦА ПРОГОВОРИО О "ЛИСТИ ЗА ОДСТРЕЛ"! Истражитељи ужаснутим речима које је изговорио на саслушању
ДЕЧАК-УБИЦА ДАНАС НАПУНИО 14 ГОДИНА: Откривено зашто је одабрао да баш 3. маја изврши злочин
ОТАЦ ДЕЧАКА-УБИЦЕ ОСТАЈЕ ИЗА РЕШЕТАКА: Огласио се суд, ево до кад га сигурно неће пустити
У претходном периоду откривени су многи детаљи језивог злочина, шокантне црте психолошког профила најмлађег масовног убице на планети који је данас напунио 14 година, контроверзни породични односи... Ипак, поједини детаљи монструозног масакра, неке ствари које су потом уследиле, али и будућност дечака-убице и његове породице и даље су поприлична непознаница.
Питање 1: Да ли ће нови закон важити за њега?
Прошле недеље обелодањено је да се ради на допуни Закона о заштити лица са менталним сметњама, који је тренутно на јавној расправи, по којем би млађи од 14 година, уколико изврше најтежа кривична дела за која следи затвор од најмање 10 година, били смештени у психијатријску установу затвореног типа, без ограничења трајања. Дакле, уколико постоји таква процена, чак и доживотно.
- Деца која су озбиљна опасност за друге, лечиће се у психијатријској установи затвореног типа са посебним обезбеђењем. О трајању лечења одлучиваће суд сваких шест месеци, на основу процене психијатара. Лечење може да траје и неограничено - стоји у предлогу.
Међу предлозима је и могућност забране контакта детета са члановима породице.
Није тајна да је повод за измену закона управо дечак-убица и масакр у "Рибникару", али још није децидирано одговорено на питање да ли ће овај закон моћи да се примењује ретроактивно, односно да важи и за дечака-убицу.
Нацрт закона који се може видети на сајту Владе Србије не садржи измене и допуне члана 66 актуелног закона који наводи да "на поступке започете пре ступања на снагу овог закона примењују се прописи који су важили до дана ступања на снагу овог закона".
Питање 2: Какви су прегледи тражени за дечака убицу?
Драган Кобиљски, отац девојчице убијене у "Рибникару", пре неколико дана се јавно огласио потресним писмом у којем је поставио многа питања, затражио одговорност на више страна, истакао да "боле неправда, извртање чињеница, језива реалност, покушаји избегавања одговорности".
Он је, између осталог, скренуо пажњу да "не би требало да је у реду што је дете са потпуним одсуством емпатије излагано од стране родитеља садржају непримереном његовом емоционалном развоју и обучавано у стрељани", али се и дотакао једног до сада мало познатог детаља:
- Оглушење родитеља на савете о потребној психолошкој подршци и детаљном испитивању детета услед "кризе свести", не би требало да је у реду, јер је за последицу имало заташкавање случаја детета које је заправо требало да се лечи.
Ако су стварно постојали савети родитељима да је потребна психолошка подршка за дечака-убицу и да је дошло до својеврсног заташкавања његовог реалног стања, онда би одговорност мајке и оца могла да буде још већа него што се у први мах чинило, и то би онда могао да буде главни доказ у поступку који се води против родитеља због занемаривања детета. А максимална казна за ово дело је три године затвора.
Питање 3: Да ли је масакр извршен без "посебног разлога"?
Дечак-убица је, у поступку који се води против његовог оца, недавно путем видео линка сведочио више од четири сата. Испитивању су у згради Вишег јавног тужилаштва у Београду присуствовали тужилац, адвокат оца дечака, пуномоћници оштећених, као и родитељи убијене деце који су саслушање пратили преко монитора.
Дечак који је починио масакр у "Рибникару" испричао је том приликом "да је идеју да пуца добио кад је гледао документарни филм у којем се помињало масовно убиство".
Иако је од тог кобног 3. маја било много прича да је био злостављан у школи, да је био жртва вршњачког насиља, да је повод била лоша оцена из историје, испоставило се да се ништа од овог није догодило. Чак ни приликом сведочења дечак-убица није навео конкретан разлог због чега је ушетао у школу са очевим оружјем и испалио хице у своје вршњаке.
Он је испричао да је, наводно, идеју да убија у својој школи добио када је гледао документарни филм у којем се помињало масовно убиство, да би потом на интернету претраживао појмове на тему пуцњава и убистава, и анализирао шта су пуцачи радили и где су, условно речено, "грешили" при извршењу својих ужасних злочина.
Он није могао да конкретно објасни зашто се одлучио на стравичан злочин, осим тврдње да је "имао лоша осећања према вршњацима".
4. Каква је "улога" била оца дечака убице?
Отац дечака-убице, један од најугледнијих српских радиолога, ухапшен је истог дана када је његов син починио стравичан злочин, а сада му је он продужен на још три месеца. Он се сумњичи да је обучавао сина да пуца, да га је водио у стрељану, као и да оружје није држао прописно обезбеђено. Њему се на терет ставља кривично дело "тешко дело против опште сигурности".
Током сведочења дечак убица је рекао да му "није било лако да дође до оружја". Сеф с пиштољем у стану је, наводно, био постављен веома високо, скоро при плафону, али му је ипак пошло за руком не само да дође до њега, већ и да сазна шифру.
- Кад га је тата откључавао видео сам да је шифра 637 - објаснио је дечак убица како је дошао до оружја.
Он је у исказу потврдио да његов отац воли оружје и да га је водио у стрељану. Ипак, рекао је "да му први контакт с оружјем није омогућио отац, већ инструктор у стрељани". У коју га је, наравно, одвео отац.
- Оно што могу да кажем је да оружје није било обезбеђено адекватно. Зна се како по закону оружје мора да буде обезбеђено. Даље, није тачно да није отац први омогућио дечаку да рукује оружјем и да пуца. То знам апсолутно јер је управо одговарајући на моја питања он појаснио ко, како, када, где... - рекла је Зора Добричанин Никодиновић, која заступа једну од породица жртава.
Оцу дечака-убице је у међувремену забрањено располагање имовином, истражни поступак против њега може да траје шест месеци, након чега се поступак обуставља или се подиже оптужница, а за кривично дело за које се тренутно сумњичи прети му казна до 12 година затвора.