ОСУЂЕНИ СРБИН ИЗ СЛУЧАЈА "ЗАКИНТОС" ВРАТИО СЕ У СРБИЈУ: Одслужио трећину затворске казне због туче са Американцем
Да се вратио у Србију потврдила је и његова мајка Мила Ранковић, али она није желела много да се упушта у причу.
Душан Ранковић, младић из Србије који је 2018. године осуђен на 10 година затвора због наношења тешких телесних повреда Американцу Бакарију Хендерсону у тучи на Закинтосу, пуштен је условно из затвора у Грчкој и вратио се у Србију.
ПРЕУЗЕЋЕ КОРМИЛО ОД ПОМПЕЈА: Ентони Блинкен и званично изабран за америчког државног секретара
СТИЖЕ ЈОШ ЈЕДНА ВАКЦИНА: Позната америчка компанија ускоро представља своје цепиво против коронавируса
ПОЧЕЛО ИЗДАВАЊЕ КОВИД ПАСОША: Вакцинисане особе моћи ће да покажу уверење о примању цепива на границама
Како се раније писало, Ранковић крајем прошле године одслужио трећину казне, и власти у Грчкој разматрале су да ли има предиспозиција да буде условно пуштен на слободу. Очигледно је процењено да су стечени сви услови, и он је 21. јануара допутовао у Србију.
То је потврдила и његова мајка Мила Ранковић, али она није желела много да се упушта у причу.
- Извините, не желим да дајем никакве коментаре, ни уопште да разговарам са новинарима. Мој син није ни требало да се нађе у затвору, тамо је завршио захваљујући целој буци која се дигла и систему. Све је то мучно - рекла је Ранковић.
- Срећна сам што ми се син вратио. Даље заиста не бих давала никакве коментаре - казала је Мила Ранковић.
Ова прича, о бруталној тучи и смрти младог Хендерсона на Закинтосу, подигла је велику прашину у Србији, САД али и Грчкој. Душан Ранковић је заједно са петорицом Срба осуђен на казне затвора од пет до 10 година због наношења тешких телесних повреда Американцу Бакарију Хендерсону, док су двојица младића ослобођена оптужбе.
Осуђени су за кривично дело тешке телесне повреде, а не за тешко убиство како је то тврдило тужилаштво током поступка. Највишу казну добио је управо Ранковић - 10 година затвора, а Милош Илић, Стефан Стојановић и Немања Ристић, као млађи пунолетници, добили су по девет година робије, док је Милош Сенић добио пет година иза решетака.
Амир Омарџић, енглески држављанин, босанског порекла, осуђен је на 15 година затвора. Одлуком суда ослобођен је и бармен Јоргос Скијадопулос, који се после измена оптужнице није више теретио за убиство, већ за тучу.
Сви они завршили су иза решетака након што је Американац Хендерсон (22) из Тексаса претучен у ноћи између 7. и 8. јула 2017 у клубу "Бар код" у месту Лаганас на Закинтосу. О сценарију који је претходио бруталном пребијању, говорило се из неколико углова. Од задобијених повреда Хендерсон је убрзо преминуо, а о крвавовом обрачуну остало је да сведочи неколико видео-снимака са сигурносних камера, према којој је грчка полиција реконструисала догађај.
Одбрана је токо суђења тврдила да Хендерсону нико од младића из Србије није нанео повреду која је довела или утицала на смртни исход. Такође, одбрана је тврдила да до свађе и туче није дошло због селфија са конобарицом, како су преносили медији у Грчкој и САД.
Ранковић је крајем новембра 2018. године осуђен, а прво је био притворен у полицијској станици на Закинтосу, затим у транзитном затвору у Патри, па у Атини, а онда и у Амфису. Извор је крајем децембра рекао да су велике шансе да буде условно ослобођен.
- Према закону у Грчкој, затвореник може после одлежане трећине казне мозе условно да буде пуштен на слободу. Тренутно институције у Грчкој испитују да ли има још прекршаја, а пракса налаже и да се уради лекарски преглед. Када се све те процедуре испоштују, може да се нађе на слободи, а врло је вероватно да ће се то и десити - рекао је тада извор.
Трагом ове информације, позвали смо Зору Добричанин, адвоката Душана Ранковића, али она ова сазнања није желела да коментарише. Међутим, и сама адвокатица је, после изрицања пресуде, рекла да "према грчким законима осуђеници могу да буду пуштени на условни отпуст после једне трећине издржане казне".
Суђење седморици српских држављана почело је у јулу прошле године. Сви они порицали су да су убили младог предузетника у сукобу у бару. Грчки тужиоци су тврдили да су свиокривљени криви. У међувремену, Хендерсонови родитељи су изјављивали за америчке медије да су на казне чекали дуго и да се самим тим њих бес само продубљивао.
- Понадала сам се да ће окривљени показати макар мало саосећања и кајања, да ће се макар изјавити саучешће. Понашали су се као да нису били укључени у то, као да их није брига - рекла је тада Џил Хендерсон, Бакаријева мајка.
Одбрана је тврдила да Хендерсону нико од младића из Србије није нанео повреду која је довела или утицала на смртни исход. Двојица држављана са југа Србије Ненад Јовановић из Речице и Синиша Петровић из Житног Потока су пуштени уз кауцију из притвора.