"ОТАЦ ЈЕСТЕ ДОЛАЗИО, АЛИ..." Огласио се власник стрељане у којој је наводно дечак (13) вежбао пуцање пре масакра у Рибникару па шокирао ОВИМ речима!
- Не смеју деца и малолетници испод 17, 18 година да гађају - изјавио је власник теретане.
Више јавно тужилаштво у Београду истражује одговорност стрељане „Партизан Працтицал Схоотинг“ у којој су гађање вежбали отац и његов 13-годишњи син који је 3. маја у ОШ “Владислав Рибникар” убио радника обезбеђења и девет ученика те образовне установе, док је више њих ранио. Поводом истраге огласио и власник стрељачког клуба Ратко Ивановић који тврди да дечак није пуцао у стрељани.
"ЗА НОВИ ПОЧЕТАК ДЕЦЕ" Најављен план за ОШ "Владислав Рибникар"
МУП СРБИЈЕ ДОНЕО ВАЖНУ ОДЛУКУ: Уводи се ново правило у ОШ "Владислав Рибникар", ситуација је специфична
ПОКУШАЈТЕ ДА НЕ ЗАПЛАЧЕТЕ Мајка девојчице убијене у "Рибникару" обратила се родитељима дечака убице: Ако нас икада будете тражили...
На самом почетку разговора, власник стрељане „Партизан Працтицал Схоотинг“ наводи да није званично обавештен о томе да ли је покренута истрага.
- Имамо јако лоше искуство шта се све пише, а овде се ради о озбиљним стварима. Отац јесте долазио у нашу стрељану, а са њим је долазио и дечак, али није био у просторијама стрељане већ испред. Играо се на подијуму и пио сок, никада није гађао.
Не смеју деца и малолетници испод 17, 18 година да гађају.
- Један од разлога такве одлуке је физичко-медицинске природе јер гађање из ватреног оружја у тако малој руци може да оштети лигаменте код деце - каже Ивановић и додаје да деца могу да се баве стрељаштвом у клубовима предвиђеним за то, где се вежба са ваздушним оружјем.
Са друге стране, према информацијама до којих је дошао портал Nova.rs, из стрељане „Партизан Працтицал Схоотинг“ изузети су сви снимци надзорних камера и књига евиденција како би се утврдило чињенично стање, које говори супротно од навода Ивановића.
Подсетимо, Више јавно тужилаштво у Београду формирало је посебан предмет у циљу утврђивања свих околности у вези са радом и поступањем Стрељачког клуба “Партизан” и дало налог полицији да прикупи потребна обавештења.
Према нашим сазнањима, утврђује се да ли су неким интерним актом прописани услови коришћења услуга овог стрељачког клуба, да ли је дозвољен или забрањен приступ малолетним лицима и деци и друго.
Затражено је и да се утврди да ли је лице један од корисника Стрељачког клуба “Партизан”, да ли су он и његов син обучени за руковање ватреним оружјем, да ли је лице доносио своје ватрено оружје за гађање и које, као и да ли је то оружје користио и његов син у стрељани.
Потребно је да се утврди и колико су пута лице и његов син користили услуге стрељане, да ли је поменути дечак долазио сам или у пратњи родитеља, да ли су се они бавили стрељачким спортом, те да ли су имали обавезу достављања лекарског уверења за коришћење услуга стрељане рекреативно или у виду спорта.
Такође, потребно је да се утврди да ли је Стрељачки клуб “Партизан” део Стрељачког савеза Србије и уколико јесте, онда да се представник Савеза изјасни о свим околностима које су му познате у вези са радом овог стрељачког клуба тако и о раду стрељачких клубова на територији Републике Србије.
Савез треба да се изјасни и да ли поседује акте којима се клубовима и члановима Савеза утврђују посебне обавезе и ограничења у поступању у оквиру рада и пружања услуга.
Затражено је, поред осталог, да се утврди за коју врсту, марку, модел, калибар и фабрички број ватреног оружја је В. К. дато одобрење надлежног органа, по ком утврђеном оправданом разлогу из члана 11 став 1 тачка 8 Закона о оружју и муницији му је дато одобрење.
Проверава се и која је здравствена установа издала уверење о здравственој способности за набављање и држање оружја, да ли постоји обавеза за обнављањем тог одобрења, као и на који је начин надлежни орган ценио испуњеност свих услова предвиђених Законом о оружју и муницији када је донео одобрење за набављање и држање ватреног оружја.