Овако је почео најкрвавији рат балканског подземља - Све је кренуло од једног убиства и то баш у овом граду
Крвави рат до истребљења припадника некада јединственог шкаљарског клана, који се 2014. поцепао на две криминалне групе, отпочео је пре тачно 10 година. Широм Европе све до Јужне Америке у крвавим сукобима у аутомобилима, на улицама, у ресторанима и на сахранама убијено је најмање 60 људи.
Хроничари су зачетак њиховог обрачуна сместили у 2010, да би се до последње капи крви разбуктао 2014. Узрок је, наравно, дрога, али не треба занемарити ни крвну освету, као ни љуту сујету десетак моћних криминалаца који су формирали две војске из некад јединствене "которске групе".
До сада је пребројано да је у том рату побијено више од 60 људи. За ових 12 година ојачале су и нове вође које су наставиле бизнис са шверцом кокаина. Процене су да је "кавачки клан" тренутни победник, али "шкаљарце" и даље никако не треба потценити.
Троглава аждаја
Полицијски извори објашњавају да "кавчане" предводи троглава аждаја. Реч је о Слободану Кашћелану (тренутно на робији), Игору Божовићу (на робији) и Радоју Звицеру (у бекству). Као шеф "шкаљараца", најчешће је помињан Јовица Вукотић, али црногорски извори тумаче да не треба занемарити ни утицај његовог брата Игора и оца Веселина до 2019, када је убијен. Испод њих су мафијашки капетани регрутовани у оба клана из барске, загоричке групе, навијачке екипе Вељка Беливука и Марка Миљковића, али и кругова активних и бивших полицајаца у Црној Гори и Србији.
Зашто у мафијашком рату, налик на обрачуне картела у Мексику, тренутно више живих војника имају "кавчани"?
Стручњаци објашњавају да је реч о бољој организованости и темељнијој регрутацији, као и јачим везама с полицијским и правосудним органима.
-Которска група" настала је након убиства Драгана Дудића Фрица 2010. Потом су функционисали још четири године, до нестанка 200 килограма кокаина у Валенсији. Забележено је да је у тај шпански град дрога која је допремљена захваљујући садашњим "кавчанима", који су пробали да је даље дистрибуирају без знања Јовице Вукотића, тада шефа целе "которске групе". Наводно је дрогу пронашао и преотео његов човек од поверења Горан Радоман. Вукотић је потом, због издаје, одбио да дели робу и зараду с екипом из Кавча.Радоман је ликвидиран у фебруару 2015. на Новом Београду и води се као прва жртва у крвавом низу.
Обрачун на стадиону
Ту је већ на делу јасна подела на два клана која оперишу на истом терену између Латинске Америке, Европе и Аустралије. Неколико година после почетка сукоба "кавчани" су се повезали с бандом регрутованом међу навијачима групе "Принципи" Вељка Беливука и Марка Миљковића. Активније учешће Партизанове навијачке групе у овом рату хроничари смештају у 2017, кад је српски део "шкаљарског клана" предвођен Филипом Кораћем, десном руком Луке Бојовића, покушао на дербију Партизан-Звезда да им преотме јужну трибину. У жестокој тучи група коју су сачињавали и плаћеници из Сплита избачена је с трибине у руке полицији и направљен је план уништења свих "шкаљараца". Црногорски шефови из Кавача задовољно су трљали руке.
И као што су "црногорска браћа", како је Беливук често називао Звицера и екипу, чистила ту државу и поједине европске земље од супротстављеног клана, криминалци окупљени око "Принципа" су почели са суровим егзекуцијама у Србији и Грчкој.
Подела новца од кокаина
Плен у новцу од кокаина су делили не баш на равне части. Незванични извори су навели да је Миљковић био незадовољан том поделом, али је Беливук однос са Звицером пажљиво чувао и обуздавао "Марета Месара". Заједно су путовали у Црну Гору на бабине и славу Радоја Звицера, а тамо су их чували которски полицајци Петар Лазовић и Љубо Миловић. О снази "кавачког клана" говоре и опозициони црногорски политичари који Миливоја Катнића, бившег главног специјалног тужиоца, оптужују за директну сарадњу са "кавчанима". Такође, многи сматрају да ни Мило Ђукановић није био баш необавештен од деловању клана.
Све почело у Шарићевом клану
Драган Дудић Фриц био је контроверзни которски бизнисмен, довођен у везу с нарко-кланом Дарка Шарића. Српско тужилаштво га је означило као једног од оних за које се сумњало да руководе новцем зарађеним од продаје дроге. Убијен је у мају 2010. у кафићу "Мока", у власништву његовог пријатеља Жељка Бојанића. Ликвидирао га је Иван Врачар пред много сведока.
Као првобитни мотив за Фрицово убиство, црногорска полиција спомињала је освету, да би се касније појавила верзија да је реч о обрачуну око стечене имовине унутар Шарићеве групе, а да је Врачар намерно изабран да би се скренуо правац истраге.
Џони са Врачара нови капетан
Међу новим капетанима "кавачког клана" најчешће се помиње име Николе Вушовића Џонија са Врачара. Према истрази српске и грчке полиције, сумња се да Вушовић стоји иза ликвидације у ресторану у Атини, у јануару 2020, једног од капетана "шкаљарског клана" Игора Дедовића и његовог сарадника Стевана Стаматовића. Дедовић и Стаматовић убијени су док су са супругама и децом, који су код њих боравили у празничној посети, седели на вечери.
Извор: Србија Данас/Курир