ПОКУШАЈ УБИСТВА ВОЂЕ ШКАЉАРАЦА У ЗАТВОРУ! Цијанид, значка и радио станица полиције нису доказ?
У одлуци коју је донео, Виши суд је оценио да нема довољно доказа за то кривично дело.
Виши суд у Београду одбио је део оптужнице којом су Марко Д., Немања М. и Марјан Д., били оптужени да су 6. децембра 2019. покушали цијанидом да отрују наводног вођу шкаљарског клана, Јована Вукотића, који је у то време боравио у екстадиционом притвору Централног затвора у Београду.
ЏОНИЋ УХВАЋЕН У НОВОЈ ЛАЖИ На дан нестанка и убиства породице Ђокић био у близини места где је СПАЉЕН ГОРАНОВ "ПАСАТ"
БАХАТИ ВОЗАЧ (18) ДИВЉАО АУТОПУТЕМ 245 КИЛОМЕТАРА НА САТ! Понашао као да је аутомобил играчка, возио са ПРОБНОМ дозволом!
"ЈОЈ, АНЂЕЛИ МОЈИ, ТАТА ПРАТИ СВОЈЕ СИНОВЕ" Чонопља завијена у црно - погинули мајка и два сина, ове речи КИДАЈУ душу
Како је писано, полиција је тројицу осумњичених ухапсила седам дана пошто је ванбрачна супруга Јована Вукотића, М. М., пријавила полицији да ју је на путу до притвора зауставило возило налик на она која возе припадници МУП-а, из ког су изашли мушкарци са качкетима и прслуцима УКП-а, представили се као полицајци, а потом претресли кутије у којима свакодневно носи ручак из ресторана свом супругу.
Сумњив аутмобил са лажним таблицама, "шкода фабиа", полицијаска патрола уочила је седам дана касније, 13. децембра 2019. У њему су затечени осумњичени, а наводно је претресом у њему пронађена и опрема коју користи полиција - плаво ротационо светло, четири гасна пиштоља, који подсећају на право оружје, качкети и прслук са ознаком Управе криминалистичке полиције, радио станица, полицијска значка у кожној футроли, као и бочица у којој је утврђено да је био натријум-цијанид.
- Марјан Д. је изјавио на саслушању да је "полицијску опрему" купио на бувљаку у Панчеву - подсећа саговорник.
Оптужницом Вишег тужилаштва, коју је суд одбио, на терет им је стављено да су управо корисећи полицијске ознаке, значку и радио станицу, на углу улица Господара Вучића и Суботичке, зауставили такси у ком је била М. М. Међутим, суд је оценио да нема довољно доказа да су цијанидом намеравали да убију Вукотића.
- Разматрајући списе предмета, веће Вишег суда у Београду је имало у виду и да је предметном оптужницом окривљенима стављено на терет и извршење кривичног дела тешко убиство, односно, да су дана 6. децембра 2019. у преподневним часовима, на раскрсници улица Господара Вучића и Суботичке, извршили тако што су набавили средства за извршење кривичног дела и то убиство оштећеног Јована Вукотића на подмукао начин. Наводи се да су за време док су се налазили у путничком возилу марке "шкода фабија", налик на службено возило МУП-а, обучени у црне прслуке, са црним качектима са белим ознакама УКП, користећи радио-станицу и службену значку МУП РС у кожној футроли, пресрели такси возило у коме се на задњем седишту налазила М. М. Након тога је окривљени Немања М. показао службену значку кроз прозор возачу, дајући му знак да стане. Када је зауставио возило, окривљени су изашли из "шкоде", након чега је окривљени Немања М. саопштио таксисти и М. М. да се ради о рутинској контроли, симулирајући да комуницира преко радио станице са полицијском станицом и да му се нико не јавља, за које време је Марко Д. са навученим хируршким рукавицама на рукама пришао торбама оштећене М. М. које су се налазиле на задњем седишту, са немером да у храну, коју би требало да М. М. однесе Вукотићу у Окружни затвор наспе натријум-цијанид, али до тога није дошло јер су М. М пресрели пре него што је преузела храну у ресторану, односно у возилу су се налазиле само празне посуде. Пошто су видели да нема хране, како се наводи, окривљени су међу собом коментарисали "ништа", а њој дозволили да настави пут. Међутим, по налажењу већа Вишег суда, на основу доказа прикупљених у истрази, није поткрепљена основана сумња да су припремали убиство - наводи се у одлуци Вишег суда.
Наиме, овај суд наводи да у списима предмета не постоји доказ из ког би било "утврђено да су окривљени тога дана користили опрему са ознаком УКП-а која је пронађена у возилу марке "шкода фабиа" седам дана касније, односно 13. децембра 2019.".
За шта су оптужени
Терете се за гасне пиштоље и лажне таблице
Виши суд прихватио је део оптужнице којима се Марку Д., Марјану Д., Немањи М. и Николи Ј. на терет ставља недозвољено ношење гасних пиштоља који су приликом хапшења пронађени у "фабији". Такође, суд је потврдио и део оптужнице којом се Марјан Д. сумњичи за фалсификовање, као и Марко Д. за спречавање службеног лица у вршењу дужности, односно за то што је одгурну полицајца током акције хапшења.
- Нема доказа да је управо наведено возило коришћено и за извршење кривичног дела тешко убиство, однсоно да је баш тим возилом заустављено такси возило, те да су наведени окривљени набавили натријум-цијанид који је такође пронађен у "фабији" на дан хапшења, а који су имали намеру да након претресања таксија наспу у храну, већ се све своди на слободну интерпретацију догађаја који није поткрепљен доказима - наводи се у одлуци суда, који напомиње и да М. М. као ни таксиста нису учествовали у препознавању осумњичених, па да самим тим без обзира на све пронађено у аутомобилу није довољно да би им се судило за намеру да убију Јована Вукотића.
Подсетимо, оперативне информације до којих су дошли истражни органи наводно указују да је Марко Д. близак Николи Вушовићу, званом Џони са Врачара и да су раније заједно привођени. Вушовић је иначе у бекству и наводно је био близак сарадник Вељка Беливука, званог Веља Невоља.
- Осим тога, против Вукотића је Црна Гора расписала потерницу због сумње да је покушао да организује ликвидације Беливука и његовог најближег сарадника Марка Миљковића, док су у јануару боравили у Котору, као гости вође "кавачког клана" Радоја Звицера. Оперативне информације и поједини сведоци наводно тврде да је бивша државна секретарка Дијана Хркаловић била у блиским контактима како са Вушовићем, тако и са Звицером - тврди саговорник.
Дијана Хркаловић, подсетимо, у притвору је због сумње да је трговала утицајем, односно да је учествовала у укљањању доказа против Вељка Беливука и Миљковића у предмету који је против њих вођен због убиства Властимира Милошевића у центру Београда. Тај поступак против њих, окончан је ослобађајућом пресудом.