"ПОКУШАНА ЈЕ РЕАНИМАЦИЈА, АЛИ ЈЕ МАЛИШАН ПРЕМИНУО" Лекар о преминулом дечаку из Ниша: Није добио адекватну помоћ
Трогодишњи дечак који је у ноћи између 28. и 29. јануара пронађен мртав у стану своје баке у улици Нова железничка колонија у Нишу, имао је стравичне опекотине које су, с обзиром на то да му није пружена никаква помоћ, биле безусловно смртоносне.
Др Драгиша Алексић, специјалиста ургентне медицине у нишком Заводу за хитну медицинску помоћ каже да је њихова екипа по позиву реаговала у најкраћем могућем року.
- Тај позив је примљен око три сата изјутра 29. јануара, речено је да на адреси позиваоца не могу да пробуде дете. Екипа је активирана као први ред хитности, на лицу места затекли су дете без виталних параметара, без свести, дисања и срчаног рада. Покушана је реанимација, али је нажалост малишан преминуо. С обзиром на то да се радило о изненадној и смрти непознатог порекла, обавештен је МУП, и ту се наш део посла завршио – казао је Алексић.
ОГЛАСИО СЕ ЦЕНТАР ЗА СОЦИЈАЛНИ РАД ИЗ НИША: Беба из породице дечака који је преминуо од опекотина иде у хранитељску породицу
ДЕЧАК ИЗ НИША ОД ОПЕКОТИНА ПРЕМИНУО У ЈЕЗИВИМ МУКАМА: Огласили се лекари - мучи их само једна ствар у вези детета
МУШКАРАЦ ИЗ ШАПЦА ОСУМЊИЧЕН ДА ЈЕ СИЛОВАО ДЕВОЈЧИЦУ (12) ВРАЋЕН У ПРИТВОР: Суд донео нову одлуку!
Објашњава да су мајка и бака медицинској екипи казале да се дете полило врелом водом.
- Оне су навеле да се претходног дана око 18 сати дете туширало врелом водом, те да се полило по лицу и горњим и доњим екстремитетима. Рекле су да су узеле неку маст и намазале га, те да су га ставиле на спавање. Последњи контакт су са њим имале око један сат иза поноћи, рекле су да је наставило да спава. Када су око три сата покушале да га пробуде, нису у томе успеле – рекао је лекар Хитне помоћи.
Коментаришући повреде малишана, Алексић истиче да се ради о најтежој врсти опекотина.
- На горњим и доњим екстремитетима детета нађене су опекотине трећег и четвртог степена, то су најтеже врсте које доводе до пропадања коже. С обзиром на то да је опечена површина била велика, а да се ради о малом детету, то је за њега било фатално. Као прву помоћ требало је дечака истуширати хладном водом, на опекотине ставити мокру крпу, а првенствено позвати нашу екипу како би му у болници била пружена адекватна помоћ – рекао је доктор.
Судија за претходни поступак Основног суда у Нишу синоћ је одредио притвор до 30 дана мајци детета Т.С. која се терети за злостављање, занемаривање и непружање помоћи малолетном лицу за шта је предвиђена максимална казна од осам година затвора. Она пред тужилаштвом није поновила причу коју је изнела лекарима и полицији већ се бранила ћутањем. Тек ће обдукцијом, коју данас обавља Институт за судску медицину у Нишу, бити прецизно утврђен узрок смрти, постоји сумња да се малишан није сам полио.
- Повреде које је дечак задобио упућују да се врелом водом на кожу деловало дуже време. Степен опекотина указује на такву сумњу, јер би тренутни контакт са врелом водом имао за последицу много блаже последице – наводе саговорници упознати са овим случајем и напомињу да су на глави детета откривене неке повреде које додатно наводе на сумњу да је постојала одговорност треће особе за његову смрт.
Центар за социјални рад данас је преузео преостало двоје деце Т.С. од њене мајке Д.Т. код које су били привремено смештени током викенда, и сместио их у хранитељску породицу.
- Наша процена је да је за децу у овом тренутку најбоље да буду збринута у хранитељству. Бака је то прихватила и сагласила се да их привремено збринемо на тај начин. То је већ реализовано, о њима ће бринути породица која има посебна знања и вештине када је у питању ургентно збрињавање овако мале деце. Касније ће се, у складу са свим околностима и поступцима који су у току, разматрати најадекватнији облик заштите деце што може да буде и враћање биолошкој породици – саопштила је Маја Стојановић, помоћник директора нишког Центра за социјални рад.
Отац деце, Г.С. налази се у притвору од новембра прошле године због наркотика и недозвољеног држања оружја.