"Изгледао је као академик, господин човек" Огласиле се комшије о стану у ком је била сакривена слика од 600.000 евра
У акцији коју су извели припадници СБПОК и швајцарске полиције ухапшен је Слободан Гајин (76) и још неколико осумњичених, који су покушали да продају вредну слику "Благовештански сабор" аутора Влаха Буковца за 600.000 евра.
Нико није сумњао да се у центру Београда, у Македонској улици крије "приватни" музеју. Како је рекла жена која ради и оближњем киоску акција је заиста деловала као из филмова.
Провалио у казино у Свилајнцу и из фиоке узео 1,5 милион динара: Брзом акције полиције ухапшен младић (20)
ЈЕЗИВЕ СЦЕНЕ У ЛЕСКОВЦУ: Пронађено тело мушкарца у породичној кући у насељу Хисар
НАСТРАДАЛА ЖЕНА (69) НА ПОВРАТКУ С ПРОСЛАВЕ РОЂЕНДАНА УНУКУ: Возач аудија је покосио на пешачком прелазу код Лебана
- Око 17 часова дошла је полиција са неколико возила, упали су у ту зграду и извели мушкарца са лисицама на рукама, од гужве нисам успела да му видим лице, тако да заиста не знам ко је господин, али након тога је кренуо прави хаос. Почели су са изношењем слика и то је прилично трајало - рекла је саговорница.
У згради у којој се налази стан, како је рекла девојка која ради у оближњем кафићу, углавном су канцеларије и станови који се издају на дан, али осумњичени је дужи период боравио у њему.
- Не знам да ли је тај човек власник стана или га је само изнајмљивао. Познавала сам га из виђења, сада се по комшилуку прича се да је стан у којем је крио све те уметнине петособан и да је био препун уметничких дела. Сигурно их је било преко 200, полиција их је износила око шест сати и напунила цео комби - каже саговорница и додаје да се сада, када се ова прича покренула, присећа да је ипак било нешто сумњиво:
- Повремено се дешавало да прође неко са рамом, али то је било спорадично и трајало је годинама, нико на то није обраћао претерану пажњу и посумњао да су то крадене слике.
Да је можда и било нечег сумњивог у оптуженом Слободану сада увиђа и дечко из кафића у који је овај, како кажу, старији господин често навраћао.
- Стално је носио нешто. Једном приликом у сред бела дана стао је комби пун антиквитета на његову адресу. Био је старији човек, господин, увек се јављао кад пролази, остављао бакшиш, господин. То где је становао је стара београдска зграда, прича се да је у њој имао стан и Меша Селимовић, вероватно смо једноставно мислили да је академик и нисмо се обазирали - навео је младић.
Подсетимо, наведена слика украдена је 1993. године у дворцу породице Дунђерски и припада музеју Војводине у Новом Саду. Уметничка слика је уписана у Регистар културних добара од изузетног значаја за Србију.
Након хапшења осумњичених слика је заплењена и транспортована у полицијки сеф у Цириху, где се чува.
Министарство културе и информисања честитало је СБПОК-у и швајцарској полицији на брзој и ефикасној реакцији спречавања продаје слике чувеног аутора.
Министарство културе и информисања упутиће у Швајцарску стручњака како би утврдио аутентичност слике која ће у складу са процедуром бити враћена Републици Србији.