ПРВИ ПУТ СЕ ОГЛАСИЛА ПОРОДИЦА ЖРТВЕ УБИЦЕ У БЕЛОЈ ЈАКНИ: Склапао је колица за бебу, није могао да наслути зло
Потера за Чабом Дер из Чантавира код Суботице осумњиченом за ликвидацију Небојше Марковића
Српска полиција је расписала потрагу за Чабом Дером (38), из Чантавира код Суботице, осумњиченим за убиство Небојше Марковића (37), пре три дана на Бановом брду у Београду. Како се незванично сазнаје од извора блиског истрази, сви гранични прелази се надгледају, у току су претреси и саслушања, а инспектори су до сада испитали више од десеторо људи. Међу њима су, наводно, познаници осумњиченог, као и пријатељи жртве.
Сви чланови породице Марковић и даље су у шоку, тим пре јер је, како кажу, Небојша био диван, беспрекоран човек у сваком погледу и да је невин настрадао.
- Док је склапао дечја колица мучки је убијен. Није могао ни да наслути шта ће се догодити, јер није имао разлога за то. Желимо да његов убица буде брзо ухваћен, јер верујемо да су га снимиле камере које се налазе свуда около.
Марковић је упуцан у суботу испред породичне куће у Улици Рајка од Расине. Након што је дошао до аутомобила да из гепека узме колица за бебу, нападач му је пришао и запуцао из ЦЗ-99 са пригушивачем. Погодио га је у груди и главу и мушкарац је издахнуо на лицу места. Како се види на снимку са сигурносних камера, убица, који је био у белој јакни, изашао је из белог "пунта", пришао Марковићу на метар, а онда је извадио оружје из торбе.
Према незваничним информацијама, сумња се да је Небојша Марковић ликвидиран грешком. Испитује се да ли ово убиство има везе са Александром Ш. (30), чијом рођаком је убијени био ожењен. Александар Ш. је хапшен због пљачке јувелирнице у Милану, а Марковић није осуђиван, нити је имао досије. Прошлог лета њихова кућа је већ била на мети, али тада је експлозивна направа грешком бачена на кућу комшије, бившег кошаркаша Вукашина Авдаловића. Међутим, поменути Александар Ш., чија је сестра од ујака удата за жртву, поводом овог суровог убиства још увек се није огласио у медијима.
Осумњичени Дер већ је био у затвору због убиства Бранислава Јелачића, из којег је изашао пре око годину дана. У међувремену је привођен и у Републици Српској, а наводно, према писању медија из окружења, његово име је повезивано са још неким ликвидацијама.
Он је у септембру 2017. године ухапшен у Сарајеву заједно са Марком Гојчевићем због поседовања пиштоља и хеклера са пригушивачима. Током саслушања у МУП Кантона Сарајево су наводно признали да су у БиХ дошли да изврше убиство, не прецизирајући кога и по чијем налогу. Обојици је тада одређен притвор и у априлу прошле године протерани су из БиХ због нарушавања безбедносног амбијента. Оперативни подаци полиције указивали су да су планирали ликвидацију човека из криминалног миљеа који је наводно убио Армина Османагића Мушу у Бару 2014. године.
Дер је 2004. године признао да је због сукоба око утицаја новосадског нарко-тржишта убио Бранислава Јелачића. Чаба Дер је, наводно, прво био ситни лопов, који се у Казнено-поправном заводу Сремска Митровица "усавршио" у плаћеног убицу. Те 2004. у Новом Саду, у кафани на Тргу младенаца, пред десетином гостију, пуцао је у Јелачића, а са лица места је побегао - бициклом.
Како је истрага показала, приликом убиства је Дер био маскиран брадом и тамним наочарима. Пришао је Јелачићу, који је седео за столом у близини шанка, и из плаве кесе извадио пиштољ и хладнокрвно га убио. Када је бежао, пао је са бицикла и ударио у паркирани аутомобил. Тако су и изоловане микрочестице које су се поклопиле с поцепаним тренеркама пронађеним код Војислава Шкрбића, тада осумњиченог за подстрекавање на убиство.
Након што је некадашњи Врховни суд Србије два пута укидао пресуде, па је тиме и процес вођен из почетка, средином априла 2009. у Окружном суду у Новом Саду трећи пут је изречена пресуда за ово убиство. Чаба Дер осуђен је на јединствену казну од 15 година затвора, а Војислав Шкрбић, окривљен да је подстрекао Дера на убиство, на 11 година. Деру је изречено 12 година за убиство Јелачића, а пет за покушај убиства Драгана Војновића, па му је спајањем одмерена јединствена петнаестогодишња робија. Тада је у своју одбрану пред судом Чаба Дер навео да га је Јелачић својевремено ангажовао да "одради неки посао". Наводно, Јелачић је потом одбијао да га исплати и претио му је. Како је Дер испричао, из "страха за сопствену безбедност", одлучио је да га убије.