После два деценија правда дошла на своје: Нишлија који је у бекству осуђен за покушај убиства!
Нишлију који је пре 20 година у башти једног угоститељског објекта у Пријездиној улици покушао да убије свог суграђанина, Апелациони суд правноснажно је осудио на шест година затвора али у одсуству јер је недоступан српским органима гоњења.
На тај начин преиначена је пресуда Вишег суда у Нишу од 19. марта ове године којом је окривљеном била изречена казна затвора од четири године и три месеца.
Како се наводи у пресуди која нам је достављена по Закону о доступности информација од јавног значаја а у којој су анонимизовани подаци и извршиоца и жртве, до оружаног напада дошло је 31. маја 2004. године а том приликом оштећени је задобио тешке телесне повреде јер је у њега испаљено више метака.
- Оптужени је покушао да лиши живота оштећеног а том приликом довео је у опасност живот осталих присутних лица тако што је након изласка из возила из паса извадио пиштољ “збројовку” и у жртву испалио више хитаца који су га погодили у пределу груди, препона и руку а затим напустио лице места чиме је извршио кривично дело убиство у покушају - наведено је у судској одлуци.
Нападач је побегао са лица места али се убрзо предао полицији, ухапшен је и у притвору био од 31. маја 2004. до 22. јула 2005. године. Тадашње Окружно јавно тужилаштво оптужило га је за покушај убиства за шта је и осуђен 2005. године али је Врховни суд пресуду укинуо и предмет вратио на поновно одлучивање. Међутим, након што је пуштен из притвора, окривљени је нестао па је маја прошле године Виши суд одлучио да му се суди у одсуству.
У поновљеном поступку суд је поново извео доказе, између осталог извршио је и увид у одбрану окривљеног. Он је пре 19 година пред судом тврдио да није имао намеру никога да убије већ да је пиштољ потегао из страха.
- Колима сам са братом дошао до ресторана али сам видео да у башти седи особа звана “Горча” са још двојицом момака. Како ми је он преко пријатеља претио због моје везе са његовом познаницом, плашио сам се да ће ми наудити и носио сам пиштољ. Кад сам му пришао он се машио руком за торбицу, помислио сам да ће он пуцати па сам ја почео да пуцам али сам избегавао да га погодим у главу и груди јер сам хтео само да га уплашим. Затим сам отишао одатле али сам се убрзо пријавио полицији - рекао је између осталог овај Нишлија.
Рањени мушкарац пребачен је у нишку болницу где су му установљене тешке телесне повреде због којих је дуже време био на лечењу. Он је на саслушању пред судом изнео другачију верзију овог догађаја. Мада је најпре тврдио да га не познаје и да не зна због чега га је на њега пуцано, касније је променио исказ и признао да му је претио јер се нападач забављао са супругом његовог доброг друга.
- Када је уперио пиштољ у мене, подигао сам руке да се заштитим и померио се. Он је пуцао неколико пута, хтео је да испали још метака али му је или нестало муниције или се пиштољ закочио. Тачно је да сам му преко неких пријатеља претио али не да ћу га убити, јер ми се није свидело то што ради са супругом мог пријатеља - навео је он.
Одбрана окривљеног тврдила је да он није имао намеру да убије жртву јер је пуцао са мале удаљености а одличан је стрелац, већ да је хтео само да га заплаши. Такође, његов адвокат је покушао да напад прикаже као нужну одбрану због страха од претњи, али суд није прихватио његове наводе. Суд је сматрао да постоји покушај убиства јер је нападнути мушкарац избегао најтеже повреде тако што је подигао руке и променио положај а не због тога што су меци ишли у другачијем правцу. Такође, психијатријско вештачење је показало да код нападача није постојао афекат страха већ гнева који му је смањио урачунљивост али не до границе битног.
Суд је образложио релативно благу казну чињеницом да нападач није раније осуђиван те да се покајао, делимично признао дело и исплатио одштету оштећеном. Такође, на овај случај примењен је Кривични закон који је био на снази у време злочина а који ово дело није препознавао као тешко убиство у покушају што је сада случај, и због чега би му претила и доживотна робија, већ је прописивао казну затвора од 10 до највише 40 година.
Србија Данас/Телеграф