ПРЕВРНУО СЕ АУТОБУС ПО ПОВРАТКУ ИЗ ГРЧКЕ: Две особе ПОГИНУЛЕ, преко 30 ПОВРЕЂЕНИХ - возач показао КАЈАЊЕ
Возач аутобуса (58) из Станишића код Сомбора правознажно је осуђен на четири године затвора јер је 20. августа 2022. године на делу аутопута од Лесковца до Ниша, код села Печењевце, изазвао саобраћајну несрећу у којој је погинуло двоје путника, а је 33 повређено.
Апелациони суд у Нишу потврдио је првостепену пресуду Основног суда у Лесковцу изречену 27. октобра 2023. године и такође му изрекао меру безбедности забране управљања моторним возилом "Д" категорије у трајању од једне године.
Родбина страдалих, међу којима је и туристички водич (34) која је погинула на лицу места, упућена је да имовинско правни захтев остварује у парници.
Како је наведено у првостепеној судској одлуци у коју је Telegraf.rs имао увид, возач је проглашен кривим због тешког дела против безбедности јавног саобраћаја и осуђен на четири године затвора. На пресуду се жалио бранилац оптуженог уз тврдњу да је "несрећа последица више силе", односно да је возачу позлило за воланом, али је Апелациони суд у Нишу прихватио становиште суда у Лесковцу да је за несрећу крив Жежељ, а не виша сила и пресуду потврдио.
До удеса је дошло нешто иза пет сати ујутро када је аутобус сомборских таблица који се кретао из правца Лесковца ка Нишу слетео са коловоза, клизао још пар стотина метара ван аутопута, а затим се преврнуо на бок. Повређени путници враћали су се из Грчке са летовања, а већа трагедија је избегнута јер је једна група изашла из аутобуса у Лесковцу, непосредно пре удеса. Повеђене људе је, осим лесковачких здравствених служби, збрињавала и Хитна помоћ из Ниша као и Универзитетски клинички центар из овог града.
Возач је негирао одговорност за несрећу објашњавајући да се у потпуности придржавао прописа који се тичу обавезног одмора приликом вожњи на дужим релацијама.
- Из Пефкохорија смо кренули нешто после 21 сат, колега је возио, а ја сам дремуцкао. Прву паузу смо имали на граничном прелазу између Северне Македоније и Грчке, а ја сам сео за волан на првој пумпи у Северној Македонији. Имали смо паузе јер смо успут остављали путнике. Наставили смо пут према Нишу, путници су спавали. Оно чега се последње сећам је да сам испао из седишта, а да је аутобус преврнут на десни бок - био је возачев опис несреће.
Даље је навео да је пао на колена од очајања када је чуо вриску и плач путника.
- Видео сам људе попадале по аутобусу, а мој колега је био прикљештен, па сам га ослободио. Путници су разбили задње стакло на аутобусу и излазили, а ја сам противпожарним апаратом разбио предњу шофершајбну, те смо ја и преостали путници ту изашли. Видео сам водича, схватио сам да јој нема помоћи, било ми је много криво - казао је возач.
У своју одбрану навео је да је дијабетичар те да претпоставља да је имао привремени губитак свести услед терапије коју је узимао.
- Не верујем да сам се успавао, претпостављам да сам изненада изгубио свест јер никакве симптоме нисам имао пре тог тренутка, добро сам се осећао - закључио је Жежељ.
Његова одбрана инсистирала је на ставу да је дејство лека криво за његов губитак свести и тражило да буде ослобођен док је јавно тужилаштво предлагало казну затвора од четири године.
Основни суд у Лесковцу уважио је налазе вештака саобраћајне струке да је аутобус био исправан, да се кретао брзином од 99 километара на сат, те да на лицу места није било трагова кочења. Такође, прихватио је мишљење вештака медицинске струке да није вероватно да је возач доживео губитак свести јер, да би се то десило, морао је да претходно има симптоме у виду хладноће, знојења и слично, а он је изјавио да се добро осећао све до несреће. Међутим, вештак медицинске струке није искључио могућност да је дошло до "краткотрајног сна" у трајању можда од минута, што је било довољно да аутобус слети с пута.
Одмеравајући казну, суд је узео у обзир отежавајуће околности, да је двоје људи страдало, а 33 повређено, а од олакшавајућих да је дело учињено из нехата, да је возач показао кајање, те да је оптерећен јаким осећајем кривице, као и да је ожењен, отац двоје деце и досад неосуђиван. Зато му је изрекао половину максималне казне предвиђене за ово дело.
Јавност је нарочито погодила смрт младе Новосађанке, која је на путовању била туристички водич, а која се тим послом бавила док је чекала посао у правној струци. Она је погинула на лицу места док је њен сапутник неколико дана после несреће подлегао повредама у нишкој болници.
Ово је правноснажна пресуда на коју су дозвољени само ванредни правни лекови који не одлажу извршење судске одлуке.
Извор: Србија Данас/Телеграф/Аутор: Драгана Коцић