ПРИХВАТИЛИШТЕ за одрасла и стара лица: За многе ЈЕДИНИ СПАС од ледених дана
Прихватилиште за одрасла и стара лица током празника било је пуно. Дешава се да деца доведу родитеље до капије и побегну
На улици минус и снег, а у Прихватилишту за одрасле гужва и жамор. Ова установа у београдској Кумодрашкој улици напуни се до последњег места чим захладни, јер се тамо запуте сви несрећници који немају где и са ким да проведу најхладније дане у години. Овде су, у топлом, уз јелку и храну, провели празнике.
- Наш капацитет је 104 места, али смо за празнике примили 128 људи, јер никог не остављамо незбринутог и на улици - каже Невенка Никић Симатковић, директор Прихватилишта за одрасла и стара лица.
- Зна да буде и веће гужве, јер је било дана када је по 180 људи боравило у нашој установи.
За разлику од ранијих година, приметан је већи број старијих људи који имају децу или блиску родбину али су им постали терет. Половина корисника су људи који више нису радно способни, а многи од њих нису остварили право на пензију. Најстарији корисник има 92 године.
- Доста је старих, немоћних и непокретних људи, којима, у сарадњи са Центром за социјални рад, обезбеђујемо трајни смештај - истиче директорка Симатковић.
Велики СНЕЖНИ ТАЛАС само што није стигао! УПОЗОРЕЊЕ МЕТЕОРОЛОГА: Србија ће преко ноћи бити ЗАВЕЈАНА
- Налазимо им смештај у домовима за старе, а пошто смо ми ургентни центар социјалне заштите, код нас нико не би требало да остане дуже од шест месеци. Нажалост, тај рок се често продужи. Тешко је збринути особу која је покретна и дементна, али је најтеже сместити непокретна лица, која немају пензију. Међутим, ми и за њих имамо решење. Држава никог не оставља незбринутог и на улици.
Нажалост, многи од ових људи имају родбину, најчешће и децу, као и имовину. Неке од њих доведу и сама деца, али је већина њих, ипак, живела у дисфункционалним породицама које су се распале. Многи су дуго одолевали у самачком домаћинству, али време чини своје и они више не могу да брину о себи.
- Често се догађа да комшије пријаве да у неком домаћинству живи старија особа која није покретна или је дементна и не може да брине о себи - објашњава Симатковићева.
- Многи стигну без докумената, и онда ми, преко Центра за социјални рад, прво утврдимо њихов идентитет, а потом тражимо трајно решење. Највећи број ових људи је из Београда, али се дешава да дођу и бескућници из других општина, јер сви гравитирају највећем граду. Пошто се овде затекну, ми их све примамо.
Недостатак СТРУЧНИХ професора у школама: Не желе да раде за ПЛАТУ наставника
ПРЕПИСАЛИ ИМОВИНУ
Појединци заврше у Прихватилишту и зато што су наивни, јер су имовину преписали деци, брачним партнерима, па и девојкама. С друге стране, породицама је тешко да брину о непокретним особама и једноставно их "проследе" држави. Ретки су случајеви да се ове особе врате у породицу, али се дешава да пронађу посао, сачекају пензију и тако стану на ноге.