"Признање је слабо..." Адвокат изнео детаље САВРШЕНОГ ЗЛОЧИНА: Ево шта ће се десити са осумњиченима за убиство Данке Илић (2)
У аутомобилу, на секири, панталонама, ножевима, моторној тестери, обући, тепих стази и осталим предметима који су одузети из кућа двојице осумњичених за убиство Данке Илић, није пронађен биолошки траг девојчице.
Такође, признања осумњичених да су починили то кривично дело "пала су у воду" када су повукли признања и негирали да су уопште девојчицу и видели. Због тога, поставља се питање да ли је убиство Данке Илић савршен злочин?
Адвокат Никола Ристовић за "Блиц" наводи да оптужница за убиство, у овом случају за убиство Данке Илић, може да буде подигнута када постоји основана сумња да је неко лице извршило кривично дело.
- То у пракси значи да се оптужница може подићи када постоји одређени број доказа који указује да је одређено лице учинило кривично дело, али се још увек не може говорити о извесности. Приликом подизања оптужнице, о њој одлучује суд, односно трочлано веће ван главног претреса, дакле, ванпретресно веће одлучује да ли се уопште тај предмет, односно оптужница, може изнети на главни претрес - објашњава Ристовић за "Блиц".
Он наводи да тужилаштво има слободу да одлучи да ли ће поднети оптужницу, али коначну реч има суд, с тим што ако изнесе пред ванпретресно веће лош предмет, без доказа, веће може обуставити поступак због недостатка доказа.
- Уколико ту одлуку потврди и другостепени суд, односно Апелациони, онда се више њима не може судити без обзира да ли се накнадно прикупе неки други докази или се дође до бољих доказа. Због тога, тужилаштво мора да пази да ли ће поднети оптужницу или ће пустити окривљене па наставити да прикупља доказе, јер после пуштања окривљених из притвора, нема конкретног времена до кад може трајати истрага, с тим што треба пазити на суђење у разумном року - појашњава адвокат Ристовић.
"Признање без других доказа је слабо"
Адвокат Ристовић наводи за "Блиц" да само признање осумњичених да су починили кривично дело, без иједног другог доказа је "јако слабо".
- Просто је невероватно да се на основу признања није прикупио нити један доказ. То може да указује, односно често указује, да признање није било искрено, односно да га не треба прихватити. Шта је у питању, можемо само нагађати. Имајући у виду чињеницу да је осумњичени преминуо у полицијској станици, онда се и ово признање може довести у сумњу - објашњава адвокат.
"Тужилаштво не сме да чува доказе"
Наш саговорник истиче да тужилаштво не сме да чува доказе, већ све доказе који су прикупљени у току истраге мора да стави на увид одбрани како би се упознала са истим и евентуално предложила и она неке доказе у њихову корист. Ово је прописано Законом о кривичном поступку (ЗКП) у чл.303 ст. 1.
- У пракси се дешавало да тужилаштво предузме одређене доказне радње, например пошаље предмет на вештачење, али материјал, односно само вештачење не стигне у року истраге, па тужилаштво подигне оптужницу без тог вештачења, али наведе у самој оптужници да је вештачење у току и да ће се по завршетку доставити у списе предмета. Међутим, и у том случају други докази који се налазе у списима предмета, морају да буду таквог квалитета да формирају оправдану сумњу. Дакле, да су таквог интензитета да оправдавају изношење предмета на јавно суђење, односно у одређеним ситуацијама нејавно - закључује Ристовић.
Гомила вештачења, нигде ДНК трага
Из кућа осумњичених за убиство Данке, полиција је однела ствари за које се сумњало да су могле да буду коришћене приликом убиства, а потом сакривања тела девојчице. Узета је гардероба, обућа, тепих стаза, оруђе, алат, хладно оружје, моторна тестера, секира, два ножа за клање свиња, међутим, за сада, ни на једном анализираном предмету нису пронађени ДНК трагови Данке Илић.
На моторној тестери, према сазнањима, нису нађени ни људски ни животињски биолошки трагови, док су на ножевима пронађени само трагови животињске крви. На секири су међутим нађени трагови крви две особе - једног осумњиченог и његовог рођака.
Када је реч о крви која је нађена на панталонама једног од ухапшених, наводно се ради се о његовој крви, као и крв која је пронађена у службеном аутомобилу.
Резултат вештачења од 26. марта је, према нашим незваничним сазнањима, показао да су се осумњичени кретали возилом поред куће односно појате у којој је Данка била са братом и мајком.
Различити искази
Како је "Блиц" раније писао, осумњичени из Злота је на првом саслушању у ВЈТ у Зајечару испричао да је он био на месту сувозача у службеном аутомобилу "фиат панда", док је за воланом био његов колега из села Лука.
- Признао је да је колега из Луке аутомобилом оборио девојчицу која је сама била на путу, а да је он потом унео у возило на задње седиште и да ју је голим рукама задавио - рекао је извор упознат са случајем раније.
Према тадашњим незваничним сазнањима, осумњичени из Злота је до детаља описао злочин и признао своју и открио улогу колеге из Луке у целом злочину. Међутим, он није желео да открије где се налази тело девојчице.
- Рекао је да су тело однели на депонију на Старобањском путу, али да је он тело преместио два дана касније, 28. марта, те да су му у томе помогли отац и брат. Тачну локацију није открио - рекао је наш извор.
Супротно од њега, осумњичени из Луке се на саслушању након хапшења бранио ћутањем, а онда је, почетком јуна, одлучио да жели да проговори. Он је у потпуности негирао да има било какве везе са нестанком и убиством девојчице из Бора.
Међутим, главни осумњичени је затим негирао да је убио девојчицу.
Извор: Србија Данас/Блиц/Аутор: Дијана Богосав