ПРОБЛЕМ У ИСТРАЗИ: Жртве злостављача из Петнице живе у иностранству
Бившег радника Петнице, Бранислава Савића (65), познатог по надимку Саван, пет некадашњих полазница ове Истраживачке станице означило је као особу која их је сексуално злостављала, а верује се да их има више од 20
Надлежни органи у Ваљеву, на самом почетку истраге, наишли су на проблем који отежава истрагу против Савића - велики број жртава Савића ради и живи у иностранству.
- Већина жртава живи и ради у иностранству и биће веома тешко доћи до њих. Око 20 њих се јавило и испричало исту причу о Бранисаву Савићу, али више од половине није више у Србији. То додатно отежава посао тужилаштву, с обзиром да је тешко доћи до њих - каже извор близак истрази.
ПОЛИЦАЈЦИ ОТВОРИЛИ ЗАМРЗИВАЧ И ШОКИРАЛИ СЕ: Погледајте шта су припадници МУП-а нашли у претресу стана на Чукарици (ВИДЕО)
ПРОНАЂЕНЕ СЛИКЕ НАГИХ ДЕВОЈЧИЦА ИЗ ПЕТНИЦЕ: Полиција упала у стан Савића и запленила кутију са филмовима!
КРИСТИЈАН ПРВИ ПУТ О ВЕЉИ НЕВОЉИ! Процурио СНИМАК где говоре о РЕКЕТИРАЊУ Беливука и припреми ТУЧЕ
Наш извор истиче и да је упитно у којим све случајевима ће бити могуће покренути истрагу, с обзиром да је у неким дошло до застаре кривичног гоњена, због великог протока времена.
Иначе, Бранислав Савић (65) саслушан је јуче у полицији у својству грађанина, с обзиром да се против њега води предистрага.
Подсетимо, о сексуалном злостављању у Петници јавност је сазнала пошто су полазнице у разговору за недељник "Време" детаљно испричале кроз шта су прошле. Напасник, кога жртве ословљавају са С., терао је девојчице да се скидају и фотографисао их голе.
Како је недељник "Време" објавио, са насилником С. је споразумно раскинут радни однос 2017. године. Ипак, иако званично, од 2017. нема никакве везе са Истраживачком станицом Петница, мејл преписке у које је "Време" имало увид показују да је активно учествовао у изради "Петничких свезака".
Пет жртава сексуалног насиља, ексклузивно су за недељник Време, испричале своја трауматична искуства, односно шта су доживеле током боравка у Истраживачкој станици Петница. Реч је о периоду од 2003. до 2014. године.
Цео клупко случаја почео је да се одмотава након што је у јавности глумица Милена Радуловић испричала да је својевремено претрпела стравично сексуално злостављање од стране професора глуме Мирослава Алексића.
У јануару ове године, када су се појавиле оптужбе за силовање против учитеља глуме Мирослава Алексића, једна група жена окупила се и покушала да нађе одговор на питање: „А шта ћемо ми?“ Неке од њих познавале су се од раније, а неке не. Оно што их је све повезивало јесте сексуално насиље које су, као малолетне или тек пунолетне преживеле у истраживачкој станици Петница. Припадају различитим генерацијама полазница Петнице, али све као свог злостављача наводе истог човека“, пише недељник Време.
Велики део жртава, у време сексуалног напаствовања, био је малолетан.
- Биле су малолетне, или тек пунолетне, када их је човек идентификован као С. приморавао да се скидају, фотографишу голе, а у неколико случајева догодило се и целоноћно малтретирање и физичко насиље. С. је полазницима програма у Петници, у којој је био "можда и од оснивања", представљан као ауторитет и омиљена особа, и био је задужен за прегледање радова које су писали а који су касније објављивани у "Петничким свескама" и представљани на годишњој конференцији "Корак у науку".
Управо највеће достигнуће било је проћи све семинаре у Петници, као и да се научни рад на крају објави у „Петничким свескама“.
Ипак, према писању недељника Време, оно што деца нису знала је да С. нема ауторитет да одлучи да ли ће рад изаћи у тој публикацији – што је била ствар престижа и успеха за полазнике, гаранција позива за наредну годину. Али, С. их је уцењивао говорећи им да им радови неће изаћи ако га не буду слушали.
Жртве су испричале и да су сви им адвокати које су контактирале рекли да су случајеви застарели. Ипак, потом их је Аутономни женски центар упутио у целу процедуру.
Саговорници "Времена", до детаља, описују С. као чудног, мрачног, грубог или циничног, али и харизматичног. Испричале су да је често правио седељке за "кул екипу", познатије као "блеја са С.", увек уз много алкохола, којим је додатно онеспособљавао девојчице. На тим седељкама је било "уобичајено" да се те фотографије разгледају, и у Петници се знало, односно била је јавна тајна, да С. фотографише девојчице.
Сем тога, жртве су истакле и да "управа Петнице" више штити насилнике него њих".
- У Петници влада уверење да треба да ти буде част ако ти понуди да се сликаш. Док прегледа рад, ти си затворена с њим у том ћумезу у ком живи, наизменично те хвали и прича ти да си глупа. Онда у паузи узме фотоапарат. Ако кажеш да нећеш, прети да ти неће објавити рад - говори једна од полазница и додаје да је њој било "представљено као да је нормално" да С. фотографише децу.
Састанци с њим почињали су касно увече и могли да потрају по шест сати, уз вербално злостављање, ако девојчица не би пристала на фотографисање.
Она је имала 16 година када јој је, током прегледања рада, С. тражио да остане у мајици али скине брусхалтер. Убеђивање је трајало сатима, након чега је тинејџерка скинула брусхалтер, јер више није имала снаге за убеђивање.
- Фотографисао ме је. Почињем да се освешћујем да је то погрешно. Он непрекидно шкљоца, слика ме из разних углова, али све време убрзано дише и дахће, почињем да се бојим да га та ситуација сексуално узбуђује - испричала је девојка.
Како се даље наводи, С. јој је показао друге слике голих девојчица да би је „убедио да су уметничке“. Дала му је изговор да ће сутрадан доћи, и тада са собом повела дечака, што су девојчице у Петници често радиле. Али С. би „пратњу“ игнорисао или једноставно – избацио напоље.
Лета 2014, једна од полазница одлази код С. и он је тера да пије алкохол, прети јој да скине брусхалтер, покушава насилно да јој смакне бретелу мајице. Постоје фотографије на којима ова девојка склупчана плаче на столици. Коначно је побегла и завриштала, што је алармирало околину и довело до првих покушаја да се деца заштите.
Томица Мишљеновић, тадашњи руководилац семинара биологије, је реаговао након тога је обавестио управу. Тада долази информација да је са С. разговарано и да се „неприхватљива ситуација више неће поновити“. Мишљеновић каже да је тада својим полазницима увео праксу да се код С. одлази само у групи. То су урадили још неки руководиоци програма, али не сви.
Деца су се поверавала једна другима, и на све начине се довијала како не би ишла код С. сама. Једна саговорница наводи да му је казала да она воли да фотографише, након чега ју је брутално вређао и терао је да му пере судове, а онда да из једне од прљавих чаша пије. Друга девојка наводи да је морала код њега и да је тражила другарима да после сат и по времена закуцају на врата, да кажу да је стигао лек који мора да попије одмах јер се претходног дана повредила.
Једну од полазница С. је позвао на вино, отишла је с дечком. Када је дечко отишао да спава, С. је извређао, да је занима само секс, све време је терајући да пије.
- Говорио је да мора да ме казни. Натерао ме да се скинем, говорио ми које позе да заузимам. Све време ме присиљавао да пијем, пролила сам вино по себи у једном тренутку. Натерао ме да одем да се туширам, и гледао ме док сам се туширала. Онда ме је опет полио вином и отерао на туширање. Тек када је мој дечко почео да се буди, престао је - испричала је она.
Наредне године, ова девојка долази у Петницу у намери да се расправи са С., од којег добија "тужну причу о жени, ратишту, деци".
- Видела сам све фотографије. Оне за које сам знала када су настале, и фотографије себе без свести. Потпуно голе. Стављао је на мене јабуке, тканине, премештао моје тело у разне позе - прича она и додаје да су те слике настале када је дошла код њега да разговарају.
Само нагађа како је остала без свести, да ли због алкохола или јаког анксиозног напада.
Истиче и да је ишла у управу, где је пријавила оснивачу и бившем директору, Вигору Мајићу, и директору Николи Божићу шта се догодило, ипак добила ја крајње несхватљив одговор - да је са С. разговарано, да је он тежак човек, па и суицидалан. Кажу јој да је хард диск са фотографијама "склоњен".
Жртве су испричале и да су састанци са С. почињали углавном касно увече, између 22 и 23 сата. Уз то је важило правило да је "спавање за слабиће".