"ПРВИ ПУТ ЈЕ СЕБЕ ПОВРЕДИЛА, БИЛА ЈЕ ОДСУТНА ДВА САТА" Надлежни из КЦВ о суициду тинејџерке из Суботице
Суицидалне идеје, подстицаји и покушаји су само донекле тематика којом се бави медицинска струка.
Најцрње слутње хранитељке из Суботице оствариле су се после четири дана, када је пронађено тело девојке В. Н. В. (17). Ова жена, која нас је контактирала 5. марта знала је да исход потраге за несталом девојком може бити трагичан. Отворено је, и то наводно у Центру за социјални рад, изговорила да "себе види два метра испод земље", суицидне мисли нису биле новина, а раније је ова девојка имала и покушаје самоубиства.
ЧУВЕНА ТАЈЧИ ОТВОРИЛА ДУШУ: "Имала сам суицидалне мисли, или ћу спасити свој живот или отићи у дрогу"
"ДО САДА НИЈЕ ДАВАЛА ЗНАКЕ ДА ЈЕ СПРЕМНА НА СУИЦИД" Комшије старице из Ниша која је попила есенцију у шоку - познато њено стање
"СУИЦИДНА И ДЕПРЕСИВНА!" Задругар проговорио о БИВШОЈ ЖЕНИ - открио детаље извештаја СУДСКОГ ВЕШТАКА
На телефонски број 011/7777-000 могу се јавити они који помишљају на самоубиство или њихова породица, а са њима ће разговарати стручњаци из области менталног здравља - психијатри, психолози, социјални радници.
Одговор је стигао из Клиничког центра Војводине, али уз напомену да је самоубиство феномен с којим не могу да се носе само лекари.
- Свака назнака могућности суицидалног понашања завређује озбиљно разматрање и модалитет поступања свакако подразумева упућивање оваквих особа на стручну процену психијатра, психолога и социјалног радника у циљу разматрања опција за помоћ угроженом - казали су нам у КЦВ.
А несрећна девојка је, како њена хранитељка говори, била после Центра за социјални рад у диспанзеру, јавила се да ће доћи кући, а онда се није појавила и искључила је телефон. Била је, заправо, код другарице, па је потом нестала. Уследила су 4 дана агоније, а њено тело пронађено је 8. марта.
Да ли је у читавом овом низу догађаја неко могао да повуче "ручну" кочницу или је нагон за смрћу постао толико јак да је трасирао трагичан пут младе Суботичанке?
- Самоубиство је важан проблем јавног здравља и један је од водећих узрока превремене смрти младих одраслих особа. Новија истраживања показују да постоји тренд пораста стопе самоубиства и покушаја самоубиства. У Србији је 2018. године стопа суицида износила 13,5 на 100.000 становника, док је у Војводини ова стопа била виша и износила је 16,4 на 100.000 становника. Досадашња испитивања показала су да су особе које покушају суицид по правилу чешће женског пола, млађег узраста и особе код којих се неретко јављају поремећаји личности, депресија и алкохолизам - објашњавају у КЦВ.
Забрињавају и речи биолошког оца девојчице, мада је нејасно је остало због чега је она у хранитељској породици поред живог оца, а након смрти мајке. Он је, наиме, изјавио следеће:
- Први пут је себе повредила. Била је одсутна два сата, а пронашла ју је сестра у улици у којој станују. Због тога је завршила на дечјој психијатрији. Одатле ју је лекар пустио и рекао да неће да се убије - рекао је отац.
Да ли је лекар могао и смео да каже "неће се убити", ако је уопште на тај начин изговорио такву трврдњу. Питање је да ли је било основа за даље болничко лечење, а на неке ствари, као што је већ речено, лекари не могу да утичу, јер за овај проблем нема "магичног штапића".
- Суицидалне идеје, подстицаји и покушаји су само донекле тематика којом се бави медицинска струка јер је поред лечења основних менталних поремећаја неопходно здружено деловање психолошке струке, породице, пријатеља, социјалне службе, школе, невладиних организација и друштва у целини. Тек овако свеобухватан начин сагледавања људи који су у проблему може довести до смањења ризика од суицида - додају у КЦВ.
Када се погледа списак свега што додатно може да утиче на појаву самоубиства, јасно се да је ова девојка, иначе дете разведених родитеља којој је преминула мајка, била у ризику.
- На појаву суицидног понашања, такође, би могли имати утицај неки генетско-епидемиолошки и лични чиниоци попут присуства суицидних феномена у оквиру породичне историје, постојање претходних покушаја суицида, брачни статус, запослење, степен образовања, материјални статус, телесни коморбидитети, претходно психијатријско лечење и психолошки статус.
Покрајински секретаријат за социјалну политику, демографију и равноправност полова у Новом Саду, извршио је, после вести о тинејџеркином суициду, ванредни инспекцијски надзор у Центру за социјални рад у Суботици и Центру за породични смештај и усвојење у овом граду.
- После извршеног инспекцијског надзора у овим установама социјалне заштите, може се констатовати да је поступано у складу са прописаним процедурама везаним за хранитељску заштиту из надлежности инспекције социјалне заштите - навели су у саопштењу.
Додали су и да ће после добијања извештаја полиције и других надлежних служби, "размотрити основ за даље поступање". На наше питање шта то тачно значи, нису одговорили.