ПРВИМ ДАМАМА ПОДЗЕМЉА ОДУЗЕТИ ПАСОШИ! Детаљи о највећем крими-клану: износили новац из Србије?
Осумњичене су изнеле одбране у Тужилаштву за организовани криминал и детаљно објасниле одакле им новац за куповину објеката, аутомобила и сатова и поред тога, негирале су кривично дело које им се ставља на терет.
Полиција и тужилаштво испитују на који начин је новац криминалне групе Вељка Беливука и Марка Миљковића, стечен илегалним радњама, убациван у легалне токове, будући да се сумња да су део пара супруге Вељка Беливука, Марка Миљковића и Филипа Ивановског, као и Беливукова ташта, тим парама куповале непокретности и друге вредне ствари на своје име. Испитује се и на који начин је тај новац излазио из Србије, а све док траје истрага, супруге и ташта биће без могућности да напуштају српску границу јер су им одузети пасоши.
ОВО ЈЕ РЕДОСЛЕД КАКО ИДУ НА САСЛУШАЊА! Беливука и његове војнике сутра опет испитује тужилац - откривени детаљи
ОБЕЗГЛАВЉЕН КАВАЧКИ КЛАН! Ухапшени Вељини војници у Норвешкој - МИЛИОН ЕВРА покушали да унесу у Србију КАМИОНОМ (ФОТО)
ДВА УСБ-а СА ПОДАЦИМА О МИЛИОНИМА ЕВРА БЕЛИВУКОВЕ ЕКИПЕ: Полиција открила шта се на њима налази, да се човек заледи
Супруга и ташта Вељка Беливука, као и жене Марка Миљковића и Филипа Филе Ивановског, приведене су на својим адресама пре неколико дана и то готово 10 месеци након што су приведени њихови мужеви, што је изненадило део јавности, поготово због чињенице да су и лаици могли да посумњају да су њихове жене на директан или индиректан начин биле уплетене у њихове послове, а у оптужници је, рецимо, наведено да је Бојана Беливук била запослена у рентакар агенцији иза које наводно стоји Беливук као власник.
Како се сазнаје, оне су тек сада приведене јер су неке од њих биле у другом стању. Међутим, у међувремену, у јавности се спекулисало да је само Бојана Беливук током Вељковог боравка у притвору одлазила у Грчку, а да се у Србију у једном тренутку вратила како би се породила у једној приватној клиници. Због свих ових детаља оставља се простор за сумњу да су супруге имале довољно времена да одређене трагове, можда кључне за истрагу, сакрију или новац које су њихови мужеви стекли криминалним радњама, сакриле или уложиле у непокретности, вредне предмете...
Осумњичене су изнеле одбране у Тужилаштву за организовани криминал и детаљно објасниле одакле им новац за куповину објеката, аутомобила и сатова и поред тога, негирале су кривично дело које им се ставља на терет.
Паралелно са тим, норвешки портал nordrenett.no објавио је да су у Норвешкој ухапшена петорица мушкараца за које се сумња да су део веће криминалне мреже и код њих је заплењено око милион евра и неколико килограма кокаина, за који се верује да је део веће пошиљке тешке 26 килограма кокаина која је крајем марта ушла у ту земљу. У тексту норвешког портала се наводи да полиција жели да покрене истраге и у другим земљама осим Србије и Норвешке. С тим у вези, подсећамо да је словеначка полиција приликом привођења 60 мушкараца осумњичених да су ћелија кавачког клана у тој земљи, саопштила да је током истраге сарађивала и са полицијом Норвешке, због чега се верује да је ухапшена петорка део кавачке групе, односно њеног огранка у Србији који је предводио Вељко Беливук. Ове сумње поткрепили су и извори појединих медија који тврде да овај новац припада Беливуку и његовој екипи, а да га је у Норвешку требало сакрити далеко од лупе српских истражних органа.
Биткоини, камиони, некретнине...
Оптужница против Беливука и екипе, написана на више од 300 страна, тек у неколико наврата описује на који начин је клан приходовао. Наводи се да су се бавили зеленашењем, трговином наркотицима и оружјем, иако нема детаљнијих описа на који начин су дрогу или оружје набављали и дистрибуирали је до крајњих купаца. Овакве рупе довољан су простор за претпоставку да је дистрибутативна мрежа кавачког клана сезала стотинама километара даље од српске и црногорске границе, о чему говоре и извештају угледних међународних институција за мониторинг трговине и организованог криминала, а делимично га потврђује податак да су се Беливуком бавиле полиције Немачке, Холандије, Норвешке, Италије, Шпаније, Хрватске и Француске која је "провалила" у Скај телефоне и пружила српским органима значајне податке на коијма темеље оптужницу.
Зато се сумња да је Беливукова екипа зарађени новац износила из Србије. Испитује се, будући да су у клану имали особу предодређену за информационе технологије која им је показала Скај и како да га правилно користе, да ли је део крвавих пара улаган у криптовалуте којима је тешко ући у траг, а у Србији су тек недавно обухваћене законом. Извори појединих медија наводе да је група улагала милионе у криптовалуте, али се званична потврда очекује од стране тужилаштва и полиције који тренутно раде на овоме.
Поред тога, испитује се и да ли су супруге физички износиле новац преко границе.
Чињеница је и да је главни извор зараде кавачког клана транспорт кокаина, и да их међународне полиције и агенције означавају као једне од најспособнијих када је реч о логистици транспорта, с тога се поставља питање да ли је група крвави новац стечен криминалом шверцовала заједно са кокаином или га износила из земље бродовима и контејнерима са различитом робом у којима често транспортују и кокаин.
Када је реч о некретнинама, неколико објеката је под лупом тужилаштва - један је на територији Панчева, у власништву Ђорђевићеве, док су два на име Миљковићеве и реч је о објектима у улицама Чачанска и Живка Давидовића. Такође, испитује се којим је новцем купљен стан у Козарчевој улици на Звездари. Није искључено да су супруге за прљави новац куповале и некретнине ван Србије, у земљама где је лако сакрити порекло новца.