РАДЕ МАРКОВИЋ ИЗГУБИО СТАТУС У ЗАТВОРУ! Ево како бивши шеф ДБ проводи године иза решетака
Радомир Раде Марковић у пожаревачком затвору служи јединствену казну од 40 година робије
Радомир Раде Марковић (75), бивши шеф Ресора државне безбедности Србије, који у пожаревачком затвору "Забела" служи јединствену казну од 40 година затвора, изгубио је статус повлашћеног затвореника и одузета му је кућица у кругу затвора у којој је годинама био смештен.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/84136/policija_4_foto_srbijadanas.jpg?itok=MGu2G-ms)
УКРАЛИ СКОРО ТРИ МИЛИОНА ДИНАРА, АЛИ И НЕШТО НЕОБИЧНО! Ухапшени мушкарац и дечак (14) у Кладову због тешке крађе
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/10/19/senad.jpg?itok=aOxeSQ3T)
ОВО ЈЕ ЈОШ ЈЕДАН ЧЛАН БЕЛИВУКОВОГ КЛАНА: Сенад обезбеђивао клубове по Београду и "растурао" дрогу
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/02/21/profimedia-0588808369_1.jpg?itok=QcnFxPIS)
ИЗ МУП-А ПОТВРЂЕНО: У току је акција хапшења осталих чланова групе Веље Невоље
Према незваничним информацијама из затвора, Марковић је пребачен у групну собу озлоглашеног Седмог павиљона са осталим осуђеницима. Кућицу је потом добио извесни Буфон из Младеновца.
- Затвореници имају своје законе и "сиву еминенцију". Буфон није познат и осуђен је за ситнија дела, али је јак међу осуђеницима. Он је ту боравио неко време, па је враћен међу остале. Тренутно је у кућици извесни Педа, који такође није посебно познат - каже извор.
Бивши шеф српске тајне полиције у затвору је раније имао малу башту, а гајио је кучиће и мачке. Крајем прошле године, оболео је од короне, па је био изолован у посебној ћелији како не би заразио друге. Кад је оздравио враћен је у своју кућицу. Иначе, добио је и велики акваријум и старао се о рибицама. Марковић је, иначе, био магационер у затвору и водио рачуна о гардероби и постељини робијаша. У главном магацину задужен је био да пописује ћебад, средства за хигијену, као и личне ствари затвореника, које им нису увек потребне.
Надзирао канализацију
Пре тога, Марковић је надзирао систем канализације. Контролисао је отпадне воде унутар зидина затвора. После 15 година робије, како каже извор из затвора, скинут је са пребројавања, али никад не сме да излази из круга "Забеле".
Раде је осуђен на 40 година затвора за убиство четворице функционера Српског покрета обнове 1999. на Ибарској магистрали, као и покушај убиства Вука Драшковића у Будви 2000. године. Осим овог злочина, бивши шеф тајне српске полиције проглашен је кривим и за умешаност у отмицу и мучко убиство Ивана Стамболића. Са још тројицом припадника ДБ оптужен је и за убиство новинара и власника "Дневног телеграфа" Славка Ћурувије, али је то суђење почело изнова и ускоро би требало да буде изречена пресуда. На претходном суђењу, био је осуђен на 30 година затвора због подстрекавања на убиство.
Марковић је ухапшен 23. фебруара 2001.године. Првих шест и по месеци провео је у самици Централног затвора. У међувремену је, у судским процесима које су пратили многобројни проблеми и несугласице, чак и међу судијама које су у њима учествовале, за наведене злочине осуђен на јединствену максималну казну од 40 година затвора. Остао је при томе да у злочинима није учествовао, чак је тврдио и да није имао сазнања у време кад су се ти злочини догодили.
"Казна без злочина"
Из затвора је, да подсетимо, написао и објавио књигу "Казна без злочина". На корицама те књиге пише: "Након петооктобарских промена 2000. године, чувар многих тајни и незгодан сведок, постаје жртва прогона нове власти".
На челу ДБ био је око две године. Управо у време његовог руковођења службом догодили су се злочини, који су од првог тренутка означени као политички, мада је списак ликвидација које су на неки начин довођене у везу са ДБ неупоредиво дужи. На то место именован је у новембру 1998, али је на дан формирања Владе Србије крајем 2000. поднео оставку.
Трешће се политичари ДОС
Одмах после хапшења, нова власт Марковићу је, наводно, нудила да говори без икакве противуслуге, што је он одбио. Други пут је то урађено у време ванредног стања и акције "Сабља", али држава ни тада није успела да извуче информације од Марковића. Он је до данас решио да ћути и тврди да ништа не зна.
Адвокат Радета Марковић је раније најавио нову књигу, од које ће се, како је рекао, трести многи политичари из времена ДОС. Пре него што је ухапшен, Марковић је, наиме, био оптужен да је незаконито склонио одређене досијее и документацију РДБ. Због тога је против њега и његових сарадника вођен један судски процес. Били су оптужени да су крајем октобра и почетком новембра 2000. преузели копије дискета са досијеима 16 опозиционих политичара и личности из јавног живота, у тада тек окончаној ери Слободана Милошевића.
По оцени суда, није било доказа који би поткрепили оптужницу, па су сва тројица правоснажно ослобођени сумње да су одали државну тајну. Сва је прилика да Марковић располаже тајним подацима за које се верује да представљају претњу држави.