ПОДЗЕМЉЕ (НЕ)МИРУЈЕ: Где су вође најопаснијих кланова у Србији и региону - зашто је ПОСЛЕ ХАПШЕЊА ЈЕДНОГ ЗАВЛАДАО МУК?
Вељко Беливук, звани Веља Невоља, Марко Миљковић Месар и 28 чланова њиховог криминалног клана, који је деловао и као огранак црногорског "кавачког клана", најјаче криминалне групе у Србији и Црној Гори, ухапшено је у фебруару
Једанаест месеци откако криминални свет мирује - од фебруара се није догодило ни једно мафијашко убиство, вође кланова су завршиле иза решетака или су побегле из земље, затишје је и у региону, а све је утихнуло након "пада" најмоћнијег човека подземља - Вељка Беливука.
СВЕ ЗАМРШЕНИЈИ СЛУЧАЈ УБИСТВА КОЈЕ ЈЕ ЗГРОЗИЛО СРБИЈУ! Након три месеца од ликвидације породице Ђокић ПЕТ особа у притвору
ТРАГЕДИЈА КОД ЗРЕЊАНИНА! Два лица погинула у стравичном судару, међу повређенима и двоје деце
МАНЕКЕНКА ИПАК БИЛА ПРОСТИТУТКА? Огласила се бивша жена српског макроа ухапшеног у Аустралији: Ја сам пријавила њен НЕСТАНАК
Вељко Беливук, звани Веља Невоља, Марко Миљковић Месар и 28 чланова њиховог криминалног клана, који је деловао и као огранак црногорског "кавачког клана", најјаче криминалне групе у Србији и Црној Гори, ухапшено је у фебруару, а након тога је у подземљу завадао мук. Оптужницом која је подигнута против клана, на терет им се ставља организовање криминалне групе, трговина оружјем и наркотицима, отмица, силовање и пет убистава, док је истрага проширена за још два, а црногорски државни органи их сумњиче за два убиства и отмицу на територији те земље.
Ово хапшење утицало је на сараднике Беливуковог клана, али и на њихове супарнике, а време ће показати шта се иза тога крије и да ли је ово, као и раније, само затишје пред буру.
Звицер побегао, Кашћелан ухапшен...
"Кавачки клан" знатно је ослабљен хапшењем Београђана, а његов суноврат се у наредним месецима наставио. Вође некада најјачег црногорског клана који је "ведио и облачио" и Србијом ухапшене су или су у бекству, а иста је судбина и ниже позиционираних чланова. У току године за нама и против њих је подигнута оптужница и на терет су им стављена, поред кривичних дела за која су их раније сумњичили, и убиства и организација покушаја убистава одређених припадника супротстављеног "шкаљарског клана".
Радоје Звицер, један од вођа "кавачког клана", за кога се сумња да је био шеф Вељку Беливуку, побегао је из Црне Горе брже-боље након што је ухапшен београдски огранак клана. Иначе, само десетак дана пред хапшење Беливук и Миљковић су били његови гости у Црној Гори и за то време су их чували "кавчани". Тада су се понашали као да им нико не може ништа. У једном тренутку чак су били приведени на информативни разговор, али неколико сати касније и пуштени. Беливук је потом "пао" у фебруару, а када је полиција у марту упала у Звицерову кућу у Котору, њега већ нигде није било.
Нестао је тик пред почетак акције, а верује се да га је о опасности упозорио сарадник из полиције и дао му довољно времена да се склони на сигурно.
Постоје две могућности како је напуштио Црну Гору - бежао је у Албанију или на тзв. Косово. Свакако, иако та рута је ишла преко Приштине, где према наводима полиције "кавачани" имају јаку сарадничку базу. Према другим наводима, које су пренели црногорски медији, његов пут је водио преко Босне и Херцеговине и Шпаније.
Полиције неколико земаља, које сумњају да "кавчани" у њиховим држава перу новац од продаје наркотика, откривале су његово кретање приликом претходног бекства, па се дошло до сазнања да Звицер поседује неколико "штекова" у регион и Европи. Тако се сазнало да је претходно бекство, у ком је користио лажна документа, ишло преко Истанбула, Беча, Цириха. На крају једно време опуштено је живео у Украјини, живео у луксузном насељу, имао фирму, али су га супарници пронашли и прошле године тамо покушали да га убију.
Међутим, овога пута Звицер је, наводно, морао да побегне даље, а уточиште је нашао у Јужној Америци.
Црногорски медији су пренели, позивајући се на информације из безбедносних служби, да је одатле наставио да руководи послом са дрогом, а део пошиљки кокаина у Европу стиже од њега.
За разлику од Звицера, Слободан Кашћелан, његов најближи сарадник, није стигао да побегне, у априлу је ухапшен са јођ четворицом припадника клана. Његово хапшење уследило је због сумњи да је организатор криминалне групе која се бави зеленашењем, изнуђивањем новца, шверцом наркотика. Једно време је провео у притвору, онда је пуштен, а убрзо поново приведен. У окторбу је против врха клана подигнута оптужница, којом им се на терет ставља стварање криминалне организације, тешко убиство, тешко убиство путем помагања и недозвољено држање оружја и експлозивних материја. Поред њега, отпужницом су обухваћени Звицер и још дванаесторица мушкараца, за које се наводи да чине врх клана из Кавача.
У априлу су у Португалу, по потерници Црне Горе, ухапшени Игор Божовић, који важи за једног од вођа "кавачког клана", и његов син Владимир. Након хапшења су изручени Црној Гори. Полиција је претходно за њима трагала годинама, за Игором од 2016, а за Владимиром од 2017. године. Овим су готово сви главни људи некада најмоћнијег клана завршили иза решетака.
Нема ни "шкаљараца"
И можда се у први мах по паду "кавчана" помислило је њиховим супарницима "шкаљарцима", са којима су у рату који је однео преко 50 жртава од 2014. године, чист пут и да ће лако преузети примат, међутим...
Јован Вукотић, наводни вођа "шкаљараца", нестао је из Црне Горе непосредно пре него што објављено да се сумња да је подстрекивају на ликвидацију Вељка Беливука и Марка Миљковића, коју су планирали да изведу у јануару ове године на тиватском аеродрому, када су се београдски криминалци враћали из посете Радоју Звицеру.
Када је полиција претресла његове станове, Вукотића није било, а како је успео да побегне када је у то време био на мерама полиције није јасно.
И Лука Бојовић, вођа "земунског клана" близак групи из Шкаљара, налази се у затвору у Шпанији.
Ратују и иза решетака
После хапшења бројних чланова и једног и другог клана, рат се са улица пренео у црногорски затвор Спуж, где затворени припадници користе сваку прилику за међусобни сукоб и обрачун.
Да ли је ово затишје или се владавини "кавачког" и "шкаљарског" клана, који су годинама ведрили и облачили у криминалном светом у Србији и Црној Гори, да ли су овим хапшењима довољно ослабљени или ће у први план избити неки други њихови чланови показаће време. Према мишљењу криминолога, овакав расплет ситуације оставља могућност да се тај рат пренесе са наших на просторе европских и јужноамеричких земаља у којима су чланови клана сада нашли уточиште...