РАТ ДО ИСТРЕБЉЕЊА! Крвава освета шкаљараца и кавчана однела више од 40 живота, међу њима и СЛУЧАЈНЕ ЖРТВЕ
Све због 200 килограма кокаина који је нестао у Валенсији
Убиство Игора Дедовића и Стевана Стаматовића несумњиво је наставак рата два зараћена сурова црногорска клана, који се, по свему судећи, одавно преселио ван граница Србије и Црне Горе. Овај брутални рад "шкаљарског" и "кавачког клана" однео је више од 40 живота, а чак 21 особа убијена је са "шкаљарске стране".
ГРЧКИ МЕДИЈИ БРУЈЕ О ДЕТАЉИМА ЛИКВИДАЦИЈЕ ШКАЉАРАЦА! Три младића и један старији убица испалили КИШУ МЕТАКА у Дедовића и Стаматовића
УБИСТВА У БЕОГРАДУ И АТИНИ ПОВЕЗАНА! Вође шкаљараца убијене због ликвидације КУМА ВОЂЕ СУПАРНИЧКОГ КЛАНА на Бежанијској коси?
ОТКРИВЕНО ЗАШТО ЈЕ ВЛАСТИМИР УБИО ПРОФЕСОРА ДИФ-А! Имали су заједнички ДОГОВОР, а онда је све кренуло НАОПАКО
Двоструко убиство двојице високопозиционираних припадника шкаљарског клана Игора Дедовића и Стевана Стаматовића у Атини потврдило је да се полигон за криминалне обрачуне у доброј мери преселило у европске метрополе, али саговорници “Вијести” истичу да разлог томе лежи у чињеници да се припадници кланова, у страху од освете, крију ван граница наших држава.
Ту тезу изложио је Божо Прелевић, констатујући да се њихова бекства и скривања односе искључиво на потребу да се негде притаје, али и да су им послови и даље на нашим територијама.
- Криминалци беже у европске центре из страха од освете зараћеног клана у овом крвавом рату. Они беже и скривају се негде ван граница региона, али су им послови и даље овде - оценио је Прелевић.
Он је нагласио да кланови неће остати обезглављени - чак ни убиством двојице високопозиционираних припадника клана јер криминалне групе увек имају спремне замене, али и утврђене начине криминалног деловања.
Са друге стране, криминолог и професор на Правном факултету Универзитета Црне Горе Велимир Ракочевић тврди да је полиција проактивним деловањем - сталним претресима безбедносно интересантних лица, натерала чланове организованих криминалних група да оду из Црне Горе и да се због тога у европским метрополама догађају обрачуни.
Опсежна истрага коју грчки истражитељи воде због убиства Дедовића и Стаматовића још није донела посебне резултате, јер имена налогодаваца и извршилаца нису ни на видику. Испитују се везе које су убијени имали у Атини и да ли им је неко пружао уточиште, а објављене су и фотографије изузете из снимака сигурносних камера са околних зграда на којима се виде убице како долазе, а затим и беже из ресторана. Камере у ресторану кобног дана нису радиле.
Посебно значајан правац у коме истрага иде свакако се односи на рат кланова којима је, према полицијским евиденцијама, руководио убијен Игор Дедовић са двојицом кумова, Јованом и Игором Вукотићем.
У том рату, који безмало букти још од 2014. године када се јединствени которски клан поредлио на две групе - шкаљарску и кавачку - настрадало је више од 40 људи, што криминалаца, што случајних жртава, а све због 200 килограма кокаина који је нестао у Валенсији.
Црногорски Дан пише да су само од 2015. до 2017. ликивидане 24 особе, а прошле године извршено је шест убистава која су наручили ти кланови. Међу убијенима има и оних који се нису бавили криминалним радњама, али су по разним основама били блиски са онима које је полиција означила као чланове тих которских криминалних кланова.
Током 2019. године ликвидиран је Веселин Веско Вукотић, отац наводних вођа шкаљарског клана Јована и Игора Вукотића. Сматра се да је то убиство покренуло нову крваву спиралу "плаћања дугова".
Неколико дана пре ликвидације Вукотића, у шпанском граду Малага, убијен је Баранин Зијад Нурковић, који је био близак криминалној групи Алана Кожара, који важи за сарадника шкаљараца.
Прва жртва у рату два клана био је Цетињанин Горан Радоман (37), који је убијен 15. фебруара 2015. у подземној гаражи у Улици Јурија Гагарина 26 на Новом Београду. Убица је на "шкаљарца" испалио 25 метака. Потом је код Жежељевог моста у Новом Саду пронађено беживотно тело Крагујевчанина Горана Дучића, који је био шеф обезбеђења Јована Вукотића.
У спушком затвору је 22. септембара 2016. године хицем из снајпера ликвидиран Далибор Ђурић, који је према евиденцији полиције био високопозиционирани члан "шкаљарског клана".
Которанин Горан Бискуповић и његов пријатељ Милош Бошњак убијени су када је нападач активирао експлозивну направу док су понтом ишли ка насељу Муо. Према полицијским евиденцијама, Бискуповић је био члан "шкаљарског клана".
Иван Лопичић убијен је у которском насељу Свети Врачи у улазу зграде у којој је живео. И он је наводно био близак "шкаљарцима". Због убиства Миодрага Крушчића ухапшена је вишечлана криминална група, а као директни извршилац ликвидације означен је Марио Милошевић.
Убиство београдског адвоката Драгослава Мише Огњановића на Новом Београду испред зграде у којој је живео са породицом, изазвало је велики узнемирење у јавности, а проверава се да ли је он убијен зато што је бранио Игора Вукотића.
Радомир Ђуричковић ликвидиран је на Цетињу 10. октобра 2016, а иза тог злочина наводно стоји "кавачки клан".
Дражен Чађеновић је настрадао у експлозији која се десила 29. марта 2018. године у Подгорици. Испод његовог возила наводно је био постављен пластични експлозив. Према полицијским евиденцијама, и он је био близак барском клану на чијем челу се налази Алан Кожар.
И за убиство Баранина Васа Делибашића, који је, наводно, такође био близак са кланом који предводи Алан Кожар, сумње се да је повезано са ратом которских кланова.
Није искључена ни сумња да је и Божидар Цицмил, који је ликвидиран у Мостару, жртва овог рата јер је наводно био повезан са "шкаљарцима". Он је довођен у везу са убиством члана барског клана Армина Муше Османагића.
Тело Никшићанина Петра Дамјановића (37), чији је нестанак полицији пријављен 2017. године, пронађено је у месту Кобиљи до, које припада цетињској општини. За полицију је Дамјановић био безбедносно интересантно лице које је, наводно, било повезано са члановима "шкаљарског клана", пише црногорски лист.
Никшићани Бошко Божовић (24) и Милан Пековић (22) страдали су 2017. године док су, према тврдњама из истраге, припремали експлозивну направу која је требало да буде коришћена у атентату на једног од шефова обезбеђења вође кавачког клана Слободана Кашћелана.
На Цетињу је убијен Богдан Милић, којег је полиција такође повезивала са "шкаљарцима", али то никад званично није доказано.
Цетињанин Дарко Мијовић и Баранин Никола Јовановић убијени су у Немачкој, док је њихов пријатељ Милош Весковић (38) из Београда тешко рањен у том нападу.