"СВАКА ГРЕШКА НА ДУНАВУ СЕ ПЛАЋА" Чувени алас поделио савете који на реци "чувају главу": Човек утоне у сан из кога се не буди
Чувени београдски алас открива савете који чувају главу.
Ренато Грбић је најпознатији београдски алас који је деценијама на Дунаву, а прво његово правило гласи: "Поштујте реку". Након несреће која се догодила за викенд, када се чамац са четворицом мушкараца преврнуо, Грбић у разговору открива савете који чувају главу.
Полицајци и речни полицајци наставили су и у понедељак потрагу за тројицом људи који су нестали у ноћи између суботе и недеље на левој обали Дунава, неколико стотина метара од Панчевачког моста. Када се у суботу око 22.30 преврнуо чамац у коме су била четворица пријатеља, само један, Мане Кнежевић, испливао је некако до обале. У Дунаву су нестали Милош Марковић (37), Ненад Тривковић (38) и Милан Николић и њихова судбина је и даље неизвесна. Пријатељи су кренули на весеље, на роштиљ и излет, а све се завршило трагедијом.
"НЕЋЕМО СТАТИ ДОК ИХ НЕ ПРОНАЂЕМО" Потпуковник МУП открио нове детаље из истраге о мушкарцима несталим у Дунаву (ФОТО)
НЕСТАНАК ТРОЈИЦЕ ПРИЈАТЕЉА НЕНАДУ ПЕРИШУ ПРОБУДИЛО РАНЕ! Његове речи кидају душу: Треба се надати упркос слутњама које односе дах и сан
ПРОНАЂЕН РАНАЦ СА ДОКУМЕНТИМА ЈЕДНОГ ОД НЕСТАЛИХ НА ДУНАВУ: Садржај ранца ШОКИРАО је све - породице моле за помоћ (ФОТО)
Ренато Грбић је најпознатији београдски алас, који је деценије провео на престоничким рекама, пре свега Дунаву и добро познаје све његове ћуди. Он објашњава која су правила која могу спасити животе људи на води.
- Прво и основно је да људи поштују реку. Са Дунавом нема шале, свака грешка се плаћа, не сме се потценити. Када је јак ветар, кошава или јак северац, не излази се на воду. Тада су таласи велики и могу да потопе чамац, што се највероватније и десило овим момцима, да их је неки талас једноставно поклопио - објашњава познати алас.
Одмах по уласку у чамац, пре пловидбе, обавезан је прслук за спасавање.
- То је кључни део опреме. Мора бити добро и чврсто везан уз тело, на два или на три места. Мора да се чује карактеристично "шкљоцање" и мора да буде чврсто везан уз тело, никако лабав. Такође, треба избегавати пловидбу средином реке где је матица најјача. Најбоље је пловити уз обалу, јер и у случају неке незгоде, превртања или нечега, човек може да се ухвати за гране или да лакше изађе - објашњава овај београдски алас.
По његовим речима пловидба средином реке носи још једну велику опасност, а то су бродови који иду у сусрет, средином реке, која је пловидбени пут.
- Поготово је опасна пловидба ноћу, па зато чамац мора да буде добро осветљен, да би га уочили. Ипак, ни то није потпуна гаранција, јер велики бродови често ни не виде чамац, поготово ако није добро осветљен. На радару га региструју као пањ... Дешавало се да и искусне аласе баржа подвуче и да их елиса исече. Ту су и путнички бродови, који су тиши и које човек у чамцу уочи тек на неколико стотина метара, када је прекасно - објашњава Грбић.
Да би се неко одважио да изађе на Дунав и да по њему вози чамац, мора да има искуство.
- Ја гледам како људи пристају чамцима понекад уз мој сплав. Иако је за вожњу чамцем потребна дозвола и полагање испита, неопходно је и возачко искуство, као кад се управља било којим возилом. То није као аутомобил, да може да закочи у месту. Људи то не схватају, због мање искуства, па угрожавају и себе и друге - објашњава Грбић.
Мрак и зима нису времена када неискусни људи треба да излазе на реку, јер тада вребају додатне опасности.
- Опасност су и барже неосветљене, никако не треба возити чамац уз њих, поготово већим брзинама, јер се дешава да су затегнуте сајле од пловила до обале које могу озбиљно да повреде или усмрте човека. Зими је река хладна, уколико човек упадне у воду, већ за десетак минута почињу први знаци хипотермије. Температура тела брзо пада у хладној реци и човек утоне у сан из кога се не буди - упозорава Грбић.
Оно што никако не иде заједно, било да је копоно или вода је алкохол и вожња. Исто правило које важи на улицама, важи и на рекама, никако не возити пијан или припит, јер тада човек ради управо оно на шта Ренато Грбић упозорава на почетку разговора - не поштује реку.