ПОВЕЋАН БРОЈ ЖРТАВА САЈБЕР КРИМИНАЛАЦА: Плаћају уцене, а не добијају назад податке
Ако дате новац, само подстичете сајбер криминалце да наставе са овом праксом
Више од половине, тачније 56 одсто жртава рансомвера (учењивачког, штетног софтвера), прошле године платило је откуп како би повратило приступ својим рачунарским подацима, резултати су глобалног истраживања у коме је учествовало 15.000 корисника, а које је спровела компанија Касперски.
ОСЕЋАТЕ СЕ УМОРНО СВАКИ ДАН? Ево шта то говори о вашем здрављу и КАКО ДА ТО ПРОМЕНИТЕ!
СРАМОТНО: Лагали да сакупљају новац за болесно дете (5), сумњиче се за превару више грађана
ШТА ЈЕ СВЕ ПРОНАЂЕНО У ШТЕКОВИМА ВЕЉЕ НЕВОЉЕ: Беливукови бункери били пуни "залиха"
За чак 17 одсто њих плаћање откупа није у старту гарантовало повратак украдених података.
Рансомвер је врста малвера који криминалци користе за изнуду. Он чува податке за откуп помоћу шифровања или тако што корисницима онемогућава приступ њиховом уређају. Проценат жртава које су прошле године платиле откуп како би повратиле приступ подацима био је највећи међу популацијом између 35 и 44 година. Занимљиво је да је међу онима старијим од 55 откуп платило само 11 одсто корисника.
Ипак, било да су платили или не, само 29 одсто жртава је након напада успело да поврати све своје шифроване или блокиране фајлове. Половина је изгубила бар неке фајлове, трећина значајну количину, а 18 одсто тек мали број. Међутим, 13 одсто је изгубило готово све податке!
Показало се да плаћање не гарантује враћање података, већ само подстиче сајбер криминалце да наставе са овом праксом. Четири од 10 испитаника тврди да су за годину дана имали посла са рансомвером.