ШАРИЋ СУТРА ПРЕД СПЕЦИЈАЛНИМ СУДОМ: Наставља се суђење за шверц 5,7 тона кокаина
Поновљено суђење Дарку Шарићу и осталим оптуженим за шверц 5,7 тона кокаина из Латинске Америке у западну Европу наставља се сутра у Специјалном суду у Београду.
На почетку поновљеног суђења Шарић и сви остали су негирали дела за која се терете, док је тужилаштво остало при својим оптужбама и предложеним доказима.
Осим Шарића, суђење се понавља и према Горану Соковићу који је у бекству, Жељку Вујановићу, Родољубу Радуловићу који је такође у бекству, затим Ненаду Новаковићу, Бошку Недићу, Марку Пандрцу који је у бекству Николи Димитријевићу, Живку Сидинском, Бобану Стојилковићу, Марку Дабовићу и Бориславу Туњићу.
Поново се суди и одбеглим Небојши Сретеновићу, Марку Рачићу и Владимиру Рачићу, Петру Обрадовићу и Миловану Миловцу, као и сведоцима сарадницима Драшку Вуковићу, Радану Адамовићу и Небојши Јоксовићу.
На оптуженичкој клупи овог пута заједно са Шарићем су Михаило Ђоковић, који је осуђен у посебном поступку након што је прошле године ухапшен у Италији и потом изручен Србији, као и Дарко Тошић који је такође био осуђен у одсуству, али је летос изручен из Холандије.
Шарић и Тошић су једини из групе оптужених налази у притвору, док се остали, који нису у бекству, бране са слободе.
Првостепеном пресудом, која је укинута, Шарић је био осуђен на 20 година затвора, а остали на вишегодишње затворске казне.
Бојан Станојковић, Дарко Газдић и Александра Машић су правоснажно ослобођени оптужби у том процесу, јер је Апелациони суд у односу на њиих потврдио првостепену пресуду, док је деветоро оптужених за припадништво Шарићевој групи раније осуђено на основу споразума о признању кривице и трајно им је одузета спорна имовина.
Шарић се предао српским властима 18. марта 2014. године од када се налази у притвору. Пре тога је од почетка поступка у октобру 2009. године, био у бекству.
Процес се води по шест спојених оптужница због шверца више од укупно 5,7 тона кокаина из Уругваја, Бразила и Аргентине у западну Европу током 2008. и 2009. године.
Према оптужници, чланови Шарићеве организоване криминалне групе међусобно су комуницирали преко СМС порука и шифрованих телефонских бројева, мада су им полиција и домаће и стране тајне службе ушле у траг, па је прво хапшење ове групе уследило у Уругвају 15. октобра 2009. године и истовремено у Србији у акцији "Балкански ратник".
Према ставу Апелационог суда који је укинуо првостепену пресуду, Специјални суд ће у пресуди након поновљног суђења морати да изнесе јасне разлоге поводом правног питања у вези могућности примене института - продуженог кривичног дела код неовлашћене производње и стављања у промет опојних дрога.
Поред тога, мораће да конкретизује радње окривљених понаособ, као и коришћење пресуде на основу споразума о признању кривичног дела.
У Специјалном суду у Београду Шарићу се у посебном поступку суди због оптужби за прање пара у Србији убацивањем новца стеченог кријумчарењем кокаина у легалне токове.
Шарић и још 17 окривљених у том процесу терете се за прање око 22 милиона евра.