СРБИЈА ЈОШ УВЕК ВИДА РАНЕ: Навршило се месец дана од ТРАГЕДИЈЕ која је уздрмала нашу земљу! Дечак-убица није имао милости!
Угашено је десет живота
У суботу 3. јуна, навршава се тачно месец дана од велике трагедије која је угасила чак десет живота у ОШ "Владислав Рибникар" на Врачару. Ова али и трагедија која се десила у Младеновцу, подигле су читаву Србију на ноге, као и регион, а о незапамћеној трагедији јављали су бројни светски медији и то данима.
ВАЖНО! РЕЗУЛТАТИ ВАНРЕДНЕ ИНСПЕКЦИЈЕ У РИБНИКАРУ: Ево да ли је дечак-убица био жртва насиља!
ДОНЕТА ОДЛУКА: Ево шта ће бити са оцем дечака-убице са Врачара
ВЛАДИМИР КЕЦМАНОВИЋ ПРВИ ПУТ ЈАВНО О МАСАКРУ НА ВРАЧАРУ Открио све о породичним односима: "Када се десило то убиство..."
Навршава се месец дана од како је Србија почела да тугује за изгубљеним животима деце и још увек се сви сећамо невиних ђака и чувара који су се нашли тамо где је мало ко очекивао да ће се догодити оно што се никада раније није догодило у историји наше земље, да дечак упадне и побије своје другаре и чувара школе и рани више њих.
Испред ОШ "Владислав Рибникар" и даље стоје поруке, играчке и изгореле свеће, увело цвеће поред којих грађани пролазе у тишини. Данима после незапамћеног масакра у историји наше земље, маса људи се окупљала око школе у молитвама за пострадалу недужну децу и чувара, палили су свеће, остављали цвеће и поруке туге и бола за изгубљеним младим животима. Србији се у молитвама прикључио цео регион, али и свет. Изјаве саучешћа и саосећања стизале су из најудаљенијих крајева света у малену Србију.
Подсетимо како се овај трагичан догађај збио у српској престоници.
Дечак убица, је тог 3. маја ушао у школу и убио десет (девет ученика и радника обезбеђења) и ранио шест особа (пет ученика и наставницу). Полиција је убрзо потом ухапсила починиоца за кога се касније сазнало да је тринаестогодишњи ученик седмог разреда те школе.
Према важећем Кривичном закону Републике Србије, он није могао кривично да одговара јер у тренутку злочина није имао навршених четрнаест година. Починилац је био наоружан са два пиштоља, која су била у легалном власништву његовог оца, као и четири Молотовљева коктела које је сам направио.
Пуцњава је почела око 8.36 сати, а како је саопштило Министарство унутрашњих послова Србије, након што је ушао у школу, ученик седмог разреда одмах је из торбе извадио пиштољ и пуцао у чувара, а потом на дежурне ученице.
У ходнику је потом променио оквир и упутио се у учионицу где је држан час историје. Када је ушао у учионицу, починилац је прво пуцао у наставницу, а затим на друге ученике. Он је онда изашао из учионице и отишао до школског дворишта где је извадио оквир из оружја и позвао полицију у 8.42 часа. Након доласка полицајци су га ухапсили.
Дечак убица је био наоружан с два пиштоља, једним калибра девет милиметара, с три оквира, као и једним малокалибарским пиштољем. Такође је поседовао четири молотовљева коктела, која није употребио.
У пуцњави је погинуло осам ученика: седам девојчица и један дечак, и један радник обезбеђења, док је једна од тешко рањених девојчица преминула 15. маја, дванаест дана касније. Према саопштењу француског Министарства спољних послова, један од преминулих ученика био је француски држављанин.
Повређено је још пет ученика као и наставница историје. Од повређених, два дечака и једна девојчица превезени су у Универзитетску дечју клинику у Београду у Тиршовој улици. Дечаци су задобили прострелне ране доњих екстремитета док је девојчица задобила тешку повреду главе и морала је на операцију. Касније је саопштено да су дечаци и наставница у стабилном стању.
Случај дечака убице је прослеђен Центру за социјални рад, а како је саопштило Министарство унутрашњих послова, он је планирао пуцњаву најмање месец дана; у коју ће учионицу најпре ући, када ће организовати напад као и које су му приоритетне мете. Министарство је такође саопштило да је починилац са својим оцем посећивао стрељану у којој су заједно вежбали гађање.
Мотив напада још увек није познат. Починилац је описан као повучен и добар ученик који се недавно придружио разреду. Као потенцијални мотив најчешће се наводи школско малтретирање.
Оба родитеља су ухапшена убрзо након пуцњаве, оцу је одређено задржавање до 48 сати. Председник Србије Александар Вучић рекао је да је починилац смештен на Клинику за неуропсихијатрију.
У Влади Србије је у 13.15 часова истог дана, 3. маја, одржана ванредна конференција за медије којој су присуствовали тадашњи министар просвете Бранко Ружић (касније поднео оставку), министарка здравља Даница Грујичић, министар унутрашњих послова Братислав Гашић и начелник београдске полиције Веселин Милић.
На конференцији су најављена три дана жалости с почетком од 5. маја и три дана је цела земља била у тишини. Настава у школама је обустављена до краја дана. На конференцији је обелодањен детаљан ток пуцњаве, број страдалих и повређених, стање повређених као и идентитет починиоца.
Завод за ментално здравље је потом активирао две телефонске саветодавне линије и повећао приступ личном саветовању за оне који осећају потребу за психолошком подршком. Такође је у Заводу за трансфузију организовано добровољно давање крви за рањене ђаке, а одзив грађана је био невероватан.
Посебна конференција за новинаре на којој је присуствовао председник Србије Александар Вучић одржана је у 18 часова на дан масакра. Том приликом, он је изјавио је да ће Влади Србије предложити десет мера како би се спречиле сличне трагедије у будућности. Једна од њих подразумева смањење минималне старосне границе за кривичну одговорност са четрнаест на дванаест година. Исто тако, грађани су позвани да предају оружје полицији, а одзив је био велик.
Ружић је на конференцији за новинаре рекао да је у пуцњави евидентан канцероген, погубан утицај интернета, видео-игрица, такозваних западних вредности. Градоначелник Београда Александар Шапић изразио је саучешће и додао да ће градска власт пружити сваку врсту помоћи која је породицама потребна.
Србија има строге законе о оружју, али и једну од највећих стопа поседовања оружја по глави становника у свету. Србија је 2021. године, са процењених 39 оружја у приватном власништву на 100 становника, била трећа земља у свету у овој статистици, иза Сједињених Америчких Држава и Јемена.
Уз етаблирану традицију поседовања оружја, многа домаћинства чувају ратне трофеје из ратова 20. века. Илегално оружје је постало широко распрострањено у неким земљама региона након ратова 1990-их у бившој Југославији.
Масовне пуцњаве су ретке у Србији, као и у ширем региону Балкана. У 21. веку су се догодила три ранија масовна убиства: у Јабуковцу 2007. године у коме је девет људи убијено, а пет рањено, у Великој Иванчи 2013. године, где је убијено 14 људи и у Житишту 2016. у коме је пет особа погинуло, а 22 повређено.
У Великој Плани 2019. године дошло је до покушаја пуцњаве у школи, али је починилац заустављен након што је испалио два метка у плафон. Ниједна од тих пуцњава или покушаја пуцњаве није укључивала дете као извршиоца.
У већини случајева масовна убиства су починиле особе са већим или мањим психичким проблемима. По сведочењу родитеља убијене деце малолетни починилац је и у овом случају имао одређене психичке проблеме, који нису одговарајуће третирани.