"ЗЕМУНЦИ" ЗАВЕРНИЦИ У УБИСТВУ ЂИНЂИЋА ПРЕД СУДОМ ЗБОГ МЕЂУСОБНОГ ОБРАЧУНА: Шта је Симовић данас рекао судији? (ВИДЕО)
Милош Симовић негирао данас кривицу да је покушао да убије Сретка Калинића, обојица припадници "земунског клана" и заверници у убиству Зорана Ђинђића
Некадашњи припаданик "земунског клана" Милош Симовић негирао је данас кривицу поводом оптужби да је покушао да убије припадника истог клана Сретка Калинића у Хрватској 2010. године, док су били у бекству од српских правосудних органа.
Била је симбол Југославије, и данас је незаобилазна
СИМОВИЋА ЖАНДАРМЕРИЈА ДОВЕЛА У СПЕЦИЈАЛНИ СУД: Почиње суђење за покушај убиства Сретка Калинића
ВОЂА "АЛКАТРАЗА" СЕ НАГОДИО СА ТУЖИЛАШТВОМ: Признао да је илегално држао пиштољ и муницију, остаје у затвору
Он је на почетку данашњег рочишта рекао да разуме оптужницу, те да се изјашњава да није крив, а суђење је убрзо потом одложено за 24. мај.
До одлагања је дошло због тога што пуномоћник Калинића, који у овом постуипку има статус оштећеног, није могао да дође на суђење јер је позитиван на вирус covid 19, па Калинић није данас ни привођен у суд из затвора.
И Симовић и Калинић се сада налазе у спрским затворима где издржавају максималне затворске казне због учествовања у убиству премијера Зорана Ђунђића 2003. године, али и због других злочина које су извршили као припадници "земунског клана", те због више убистава у Београду 2004. године.
Из безбедносних разлога суђење се одржава у згради Специјалног суда, а оба "земунца" служе казне у позаревачкој Забели.
Симовић је данас у суд приведен уз помоћ Жандармерије под јаким мерама обезбеђења, а током проласка колоне возила саобраћај у Устаничкој улици где је седиште Специјалног суда био је обустављен.
Он је на ранијим суђењима за друга кривична дела потврдио да је након свађе пуцао у Калинића, јер се плашио да ће га Калинић убити.
Калинић и Симовић успели су да побегну из земље након убиства премијера и акције "Сабља" у марту 2003. и до овог догађаја избегавали су хапшење, а у новим кривичном делима сарађивали су уз помоћ јатака из региона.
За њима је све време била на снази Интерполова потерница Србије.
Међутим, међу њима је, како су раније испричали пред судом, дошло до свађе приликом роштиљања на језеру Ракитје поред Загреба. Симовић је тада пуцао у Калинића у стомак и груди и побегао.
Калинић је завршио у болници у Загребу, а након опоравка изручен је Београду. Симовић је ухапшен два дана након пуцњаве у близини границе са Хрватском.
Истрагу за овај покушај убиства спровело је хрватско правосуђе и предмет уступило српским органима.
Оптужницу против Симовића сада заступа Више јавно тужилаштво у Београду.
Апелациони суд у Београду је у августу 2013. године потврдио пресуду Специјалног суда, којом су Калинић и Симовић осуђени на по 40 година затвора због низа убистава, отмица и других кривичних дела која су извршили као припадници "земунског клана".
Они су 2008. осуђени на максималну казну у одсуству, али су након хапшења тражили понављање суђења на којем су осуђени на по 30 година затвора због учешћа у убиству премијера Зорана Ђинђића.
Иста казна им је изречена и у поступку који је вођен против њих и Луке Бојовића и Владимира Милисављевића због три убиства и два покушаја убиства, али су Бојовић и Милисављевић ослобођени.
Калинић је у фебруару 2012. године покушао бекство из притворске јединице Специјалног суда у Београду, али је у томе спречен.