"СУНЦЕ ТУЂЕГ НЕБА НЕЋЕ ВАС ГРЕЈАТИ БОЉЕ" Од почетка године убијене ТРИ СРПКИЊЕ у Аустрији - усмртили их партнери
Координаторка Сигурне куће Весна Станојевић објашњава да се насиље дешава свуда, па и у породицама које бољи живот потраже у иностранству.
Од почетка године чак три Српкиње убијене су у Аустрији, а у овој земљи је, према извештају њихових медија, било 12 фемицида. Последњи случај је мистериозна смрт Трстеничанке Сузане С., због чега је приведен па пуштен њен супруг.
ХАОС У КУМОДРАШКОЈ! Комби се закуцао у бетонски стуб и направио ЗАСТОЈ, избегавајте овај део града
ТУГА У ГРАЧАНИЦИ! Мајка деветоро деце извршила самоубиство, на Фејсбуку најавила да ће дићи руку на себе?
ТЕШКА НЕСРЕЋА КОД НОВЕ ВАРОШИ: Погинуо мотоциклиста - полиција врши увиђај
Подсетимо, тело несрећне жене пронађено је у стану у Бечу, а супруг Н. С. је дозивао помоћ. Он је ухапшен у среду ујутру, али је пуштен у четвртак. Узрок смрти још увек није познат, а жена је имала сумњиве повреде на врату.
- Тачан узрок смрти се и даље истражује, а на Сузанином врату нађени су трагови дављења, а регистроване су и повреде главе. Обдукција није сасвим разјаснила порекло повреда. Наводи се да постоји могућност кривице "треће стране", али то није могло бити ни адекватно потврђено нити одбачено. Бечка полиција предочила је да је обдукција показала да се жена угушила.
Црни низ почео је у марту, када је Ненад Л. (26) ухапшен у Салцбургу због сумње да је убио своју супругу Дајану Лазаревић (23) из Породина код Жабара. Ненад је и раније хапшен, а чак је био осуђен и на затворску казну због насиља у породици.
- Ненад је дошао на врата своје супруге од које је био растављен, а после свађе ју је, док су деца спавала убио ножем. Тело је сакрио у фиоци кауча, па позвао бебиситерку да причува децу. После тога се пријавио полицији - пренели су портали и навели да су после овог злочина уследили су протести у Салцбургу и апели да се овакве ситуације предупреде.
Стриц убијене Дајане потврдио је да је он девојку годинама малтретирао.
- Ненад је већ нападао Дајану, а насртао је на таста и ташту ножем. Већ је имао пријаве за насиље, па је чак био и у притвору два месеца. Када је изашао добио је забрану приласка на 300 метара Дајани и деци.
Наредни злочин догодио се крајем априла у Бечу, када је Алберт Л. убио бившу супругу Марију М. Злочин се догодио на готово идентичан начин.
- Алберт је недељу дана пре тога пуцао на Маријиног оца, метак му је прошао два сантиметра од главе. Кобног дана је сачекао да њихова ћерка (13) изађе из стана, па пуцао у бившу жену док је син (2) био у купатилу - пренели су портали. Породица убијене је у исповести за аустријске медије навела да је зет био насилан.
- Марија га се плашила, али није хтела да га остави јер је желела да деца имају оца и мајку - испричала је Слободанка М., мајка убијене.
Састанак министара
25 милиона евра за заштиту жена
После низа фемицида у Аустрији, према писању портала Дерстандард, заседали су министри здравља, полиције, правде и министарка за родну равноправност који су одлучили да уложе 24,6 милиона евра у заштиту жена од насиља.
Координаторка Сигурне куће Весна Станојевић објашњава да се насиље дешава свуда, па и у породицама које бољи живот потраже у иностранству.
- То је научено понашање, нешто што се носи од куће, што се учи у детињству. У иностранство одлазе са циљем да раде и зараде, а очекују да ће живети као у Србији и да ће их жена слушати и полагати им рачуне. Очекивања су превелика, однос се нарушава,па попуштају кочнице, али свакако нема никаквог оправдања за било коју врсту насиља - прича Станојевићева:
- Често се дешава да у страним земљама потенцирају да су насилници држављани земаља са Балкана, али чињеница је да тога има свуда и увек. Марија Петронијевић из удружења Феномена које се бави борбом против насиља над женама објашњава да жене које су на привременом раду у иностранству не пријављују насиље јер се боје насилника.
- Насилник често прети да ће наудити и деци, а жртве се плаше да инситуције неће реаговати, нису упознате са својим правима, слабо говоре језик, плаше се депортације. Оне ту углавном немају никакву подршку нити особу којој би се пожалиле - каже саговорница.
Земља са добрим системом
Имају СОС службу на језицима свих мањина
Весна Станојевић истиче да жене које трпе насиље у иностранству можда тамо немају блиску родбину којој могу да се пожале, али зато имају институције које ће им пружити помоћ.
- Тамо су ажурни када је насиље у питању. Закони су им добри, а чини ми се да је и наш закон о спречавању насиља у породици прављен по угледу на аустријски - истакла је Станојевићева. Марија Петронијевић из удружења Феномена које се бави борбом против насиља над женама, сагласна је са Станојевићевом.
- Аустрија важи за земљу са добрим системом заштите жртава насиља, а европска мрежа против насиља WAVE налази се управо у Бечу и они, на пример, имају СОС службу са језицима националних мањина - рекла је Петронијевић и додала да ће они као део мреже контактирати са овом организацијом поводом убистава Српкиња.