22 ГОДИНЕ ОД УБИСТВА АРКАНА: Ево шта се дешавало у данима уочи ликвидације оснивача Тигрова
Од убиства Жељка Ражнатовића Аркана прошле су 22 године, а његов живот и смрт и даље интригирају јавност.
Аркан је 15. јануара 2000. године убијен са три хица у главу у београдском хотелу "Интерконтинентал". Ово је прича о данима који су претходили убиству и у којима је покренут незаустављив низ догађаја који је окончан не само убиством Аркана, већ и многих крупних играча српског подземља у годинама које су уследиле.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/84136/policija_foto_srbijadanas_1_1.jpg?itok=QcXZ78tD)
ПЉАЧКА БАНКЕ УСРЕД БЕЛА ДАНА У СМЕДЕРЕВУ: Лопов био наоружан, однета велика количина новца
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/01/14/pjimage_1_2.jpg?itok=ky3V9GDl)
УБИЛА МАЈКУ ПА ЈЕ "СПАКОВАЛА" У ШАХТ! Одложен главни претрес против Дивне због злочина који је потресао Србију
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/11/19/254662691_10223055394466334_6416055907518970767_n.jpg?itok=SqVq3ehX)
ЖЕНА НАПРАВИЛА ХАОС У НОВОМ САДУ: Ударила у четири паркирана аутомобила, имала 1,4 промила алкохола у крви (ФОТО)
Са Арканом су кобног дана убијени и бивши радници Савезног СУП, пуковник Драган Гарић и мајор Миленко Мандић, припадник Српске доборовољачке гарде (СДГ). За време атентата, Арканова супруга, фолк-певачица Светлана Цеца Ражнатовић, са сестром Лидијом је била у бутику у хотелу.
Оно што се дешавало уочи Аркановог убиства, као и читав његов живот, могло би да буде сценарио за трилер на 1.000 страна. О мотивима ликвидације су испредане многе верзије и теорије завере у којима су фигурирали чак и ЦИА, Хашки трибунал и Слободан Милошевић.
Кап која је прелила чашу
Аркан је тих година био један од најмоћнијих људи у Србији. Деловао је недодирљиво и неуништиво, али ће се за њега судбоносним испоставити пријатељство са Зораном Ускоковићем Сколетом, које ће на крају живота коштати обојицу.
Сколе и Аркан су заједнички пословали у бизнису са препродајо домаћих фудбалера у иностранство. Виђани су често како гледају нижелигашке утакмице у околини Београда и траже нове таленте, а Аркан је држао ФК Обилић који је експресно ушао у Прву лигу.
И Драган Николић Гаги, једина особа која данас служи затворску казну због убиства Аркана, имао је заједничке послове с њима. С Арканом се и дружио. Николић је у интервјуу пре неколико година изнео верзију мотива убиства Аркана која и данас звучи највероватније.
Аркан и Ускоковић су имали удела у милионском трансферу тадашњег омладинског репрезентативца Николе Лазетића у иностранство 1998. године. Усред посла дошло је до неспоразума око поделе новца, а Сколе и Гаги су осећали да нису “испоштовани”. Гаги ће касније испричати како је одмах било јасно да ће "кад-тад доћи до проблема”.
- Пре тога, са Жељком Ражнатовићем били смо у коректним односима, с тим што је Сколе био опчињен њиме толико да је почео да га имитира. У лето 1997. сам му рекао: "Познавајући Аркана, знам да блискост с њим много кошта", нарочито јер је Сколету дозволио да се позива на његово име. Рекао сам му тада да ће пре или касније доћи до свађе. Сколе је био изненађен, али још тада сам му рекао да ћу, када до тога дође, и тада бити уз њега. Тако је и било - испричао је пре неколико година Гаги Николић.
"Биће сам у Интерконтиненталу..."
Сколе и Гаги су били огорчени након трансфера. Гаги је признао да је одлучио да учествује у ликвидацији Аркана јер је, како је тврдио, Ражнатовић убио његовог кума Петра Вујчића.
Гаги је са својим кумом и бившим полицајцем Добросавом Гаврићем у јесен 1999. отишао, на позив Зорана Ускоковића Сколета, који је важио за главног криминалца у Раковици, у ресторан "Двор" у Раковици, после чега су почели да прате Аркана како би га Гаврић ликвидирао. Николић је открио да су га често чекали на Аутокоманди, где је првобитно требало да буде убијен. Затим су у више наврата одлазили у хотел "Интерконтинентал", али ту локацију су у први мах сматрали неподобном.
Само два дана пре убиства су Гаги, његов брат Милан Ђуричић Мики, Добросав Гаврић и њихове девојке дочекали српску нову годину на Палићу. Ђуричић до тог тренутка, наводно, није знао шта друга двојица планирају.
- Гаврић је био против тога да га укључујемо, сматрао је да све може да заврши сам, без Микија. Тог 15. јануара после подне кренули смо из Суботице за Београд, сивом “тојотом” којом је управљао Гаврић. У ауту су били моја жена и његова девојка - испричао је Гаги Николић.
Док су ручали у Суботици, њему је звонио телефон - из Немачке га је звао Сколе. Потом га је позвао Бранко Јевтовић Јорга, такође осуђивани криминалац.
- Рекао ми је да је добио информацију да ће Жељко Ражнатовић тога дана бити сам у хотелу “Интерконтинентал” са супругом Светланом Ражнатовић. Рекао ми је да видим шта ћу и, ако могу, кренем за Београд. Пренео сам то Гаврићу... - испричао је Гаги.
Машинерија смрти је стављена у покрет, а климакс ће уследити 15. јануара у “Интерконтиненталу”.
Ко је био Аркан: Човек чије су име сви знали
Када је убијен, Аркан је имао 48 година. Био је један од најпознатијих светских паравојних команданата и један од најмоћнијих људи у региону.
Акран је први пут приведен као тинејџер, а 1972. је отишао у иностранство. У том периоду је, како се данас наводи, пљачкао златаре, најпре по Италији, а потом по Шведској, Белгији, Холандији... Ухапшен је две године касније, 1974. након пљачке једне банке. Био је осуђен на 10 година робије, али 1979. побегао је из затвора. Исти сценарио догодио се и у Амстердаму, па у Немачкој, па у Швајцарској. А онда се, 1983. вратио у Београд.
Крејем осамдесетих Аркан је преузео навијаче на Маракани. Кажу да је окупио групу момака и позвао вође навијачких група Црвене звезде на састанак и рекао им да се од тог тренутка зову "Делије", да се скандира само о Србији и српству и да се забрањује помињање политичара.
Деведесетих је покренуо је Српску добровољачку гарду која ће убрзо добити нови назив: "Арканови тигрови".
Арканови тигрови
Арканова гарда је на крају имала око 300 припадника и за време рата била је стационирана у Ердуту. Учествовали су у борбама у источној Славонији у Ласлову, Ернестинову, Вуковару и другим местима.
Милорад Улемек Легија тада је одтишао из "Легије странаца" и придружио се Тигровима. Њих двојица касније постају кумови.
Учешће у ратним операцијама донеће му и оптужницу за ратне злочине која ће бити отпечаћена у Хагу тек после његове смрти.