СТОТИНЕ СВЕДОКА, ВЕШТАЧЕЊА, ФОТОГРАФИЈЕ: Жртве мучене, комадане, а потом свирепо убијане - И ТО ЈЕ САМО ВЕЉИН ПОЧЕТАК
Поједини родитељи су хтели да виде само фотографије док су још били живи
У истрази која се води против криминалног клана Вељка Беливука званог Веља Невоља и Марка Миљковића познатијег као Маре Месар, до сада је испитано на стотине сведока, урађено више од 300 вештачења и на десетине увиђаја на више локација. До сад је пронађено најмање 40 фотографија на којима се виде како су мучене, а потом свирепо убијане и комадане жртве овог клана. И то је све само почетак доказа које тужилаштво има против ове бруталне организоване криминалне групе која се терети за пет тешких убистава, отмицу, силовање, диловање дроге и недозвољено поседовање огромног арсенала оружја.
"РЕШИО ГА ЈЕДНИМ УДАРЦЕМ" Сведок сарадник открио чиме је Марко Миљковић убио Гоксија
ГОКСИ ПСОВАО НЕВОЉУ И МИЉКОВИЋА ДОК СУ ГА МУЧИЛИ? Испливали нови детаљи из истраге против монструозног клана
МАЈКА СА ДЕЦОМ СЛЕТЕЛА У ТРАФО ПОЉЕ ПОД СТРУЈНИМ НАПОНОМ: Ужасна несрећа у Нишу!
Како се сазнаје, језиве фотографије на којима се види како су мучени и убијени некадашњи вођа Пинк Пантера, Нишлија Милан Љепоја, осуђивани навијач и некадашњи Беливуков пријатељ Александар Глигоријевић Пуки, навијачи Горан Величковић Гокси, Лазар Вукићевић и Здравко Радојевић, доступне су адвокатима и породицама жртава. Међутим поједини чланови породица одбили су да виде стравичне фотографије и доказе касапљења њихових најближих.
- Поједини родитељи су хтели да виде само фотографије док су још били живи. Нису хтели да гледају оне настале после убиства... - открива извор.
До сада су у јавности приказане бројне слике на којима се види да су припадници Беливуковог клана своје жртве убијали ножевима, секирама или дављењем, а да су им потом делове тела секли, а неретко се онда над њима иживљавали. У јавности никада нису приказане фотографије тела брутално убијеног Лазара Вукићевића, за које из истраге, кажу да су најмонструозније од свих и да се клан над њим иживљавао сатима.
Подсетимо, како је раније откривено, Вукићевић је у кућу у Ритопек намамљен лажном фотографијом везаног Беливука и с поруком да "дође да убије вепра (надимак за Невољу)". Вукићевић је на ову поруку насео, отишао на тајни састанак у Ритопеку, међутим у соби га није сачекао везани Беливук, већ припадници клана спремни да га убију.
Иначе, Вукићевић је такође водио послове са дрогом, и једно време је сарађивао са Беливуком. Међутим, Вукићевић је потом почео да ради "на своју руку" и неколико пута није послао договорену дрогу Вељином клану. Због тога су га припадници групе више пута опомињали и упозоравали, међутим он је наставио по старом и Беливук, који је у том тренутку био најмоћнији човек српског подземља и није могао да поднесе да му неко пркоси, одлучио је да му се за све то освети и сковао је језив план.
Тела убијених клан је секао у делове, одвајао главу и удове, а потом их фотогафисали у разним позама. По телима су крвљу или ножем урезивали погрдне речи и псовке намењене пријатељима или сарадницима убијених, па је тако на Гоксијевом телу ножем било исписано: "Кораћу пи*ко". Да ли је та фотографија и послата Филипу Кораћу, иначе блиском сараднику вође земунског клана Луки Бојовићу, или је све остало на намери, за сада није познато.
Језиве фотографије убијених и мучених, припадници клана слали су једни другима преко Скаја, убеђени да у ову шифровану апликацију, коју користе криминалци широм света, не може да "провали". Изненађење их је сачекало када је откривено да је у току протекле две године ФБИ сарађивао са полицијама и службама из целе Европе како би криминалцима подметнули лажни Скај и дошао у посед свих њихових порука и преписки. Исто се догодило и са четовима и фотографијама које су размењивали припадници Беливуковог клана.
Вељко Беливук, Марко Миљковић и још 29 оптужених припадника клана суочени су са свим доказима које тужилаштво има против њих, међутим готово нико није желео да износи своју одбрану. Мислили су да ће ћутањем моћи да се заштите, а да ће претњама, које су слали иза решетака својим војницима на слободи а они их спроводили даље, успети да уплаше све који знају нешто о њиховим злочинима да ућуте, међутим то им није дуго потрајало. Прве информације о деловањима клана, пословима с дрогом, оружјем, с ким сарађују и како извршавјау злочине тужилаштву су открили ухапшени припадници клана у замену за статус сведока-сарадника.
Један од њих је оптужени Бојан Хрватин, који је признао да је учестововао у чак четири ликвидације, али је открио све о злочинима, уиграној "процедури" после њих и начинима уклањања тела жртава, који до сада нису пронађени и како се верује, никад ни неће бити.
- После сваког убиства у кући у Ритопеку машина за млевење меса, као и просторија - бунер, детаљно су прани соном киселоном и варикином. Тела смо се решавали тако да прво одсечемо главу, а потом удове... Кости се ломе, и све се то ставља у корито, па у машину за млевење. Све самлевено иде у пластични, а потом платнени џак - описао је Хрватин језиве детаље.
Он је потврдио да тела жртава никада неће бити пронађена јер су остаци бачени у Дунав.
- Џакове смо носили до Дунава. Уђе се у воду до појаса са џаком, једним по једним, скалпелом се исече дно џака и све се проспе у реку - признао је и описао Хрватин, један од последњих ухапшених припадника клана.
Милан Љепоја, како се сумња, био је последња жртва клана пре хапшења у фебруару ове године. Он је намамљен да 8. децембра 2020. године дође на састанак тако што су му припадници групе понудили на продају блиндирани ауто. Љепоја, како се наводи, није знао с ким иде на састанак, а изабран је као жртва јер су Беливук и Миљковић сумњали да је он организовао покушај убиства Радоја Звицера, њиховог шефа и вођу кавачког клана у Кијеву.
Хрватин је рекао да је он био послат да оде и купи комбинезоне и јакне за Ритопек.
- Када сам стигао у Ритопек, Љепоја је већ био у бункеру, везан лисицама, с рукама иза леђа и видним повредама по лицу и телу. Бункер је већ био обложен најлонима и по поду и по зидовима. Прво смо га давили кесом, после смо узели жицу, обмотали му око врата и затезали је. Један на једну, а други на другу страну. То смо радили Беливук и ја. У једном тренутку пустили смо жицу и Вељко је пришао и ножем пресекао врат Љепоји - описао је Хрватин.
Он је потом до детаља описао како су Беливук, Марко Будимир и он, уништили тело и доказе.
Сведок-сарадник је открио и да је клан имао процедуре да се после сваког злочина реше униформи и јакни, које су куповали пред убиства.
- Џакове, најлоне, гардеробу, ножеве и секире... Све што је коришћено се спаљује на пола пута од Дунава до куће у Ритопеку. То се ради у рупама, да неко не би видео ватру - описао је он.
На оптужници је, у овом тренутку, 31 име. Окривљени су Вељко Беливук (35), Марко Миљковић (30), Милош Будимир (36), Марко Будимир (32), Владимир Грек (36), Милован Тадић (33), Филип Ивановски (29), Срђан Лалић (35), Борис Карапанџић (33), Немања Ђурић (35), Владо Драганић (46), Александар Вучељић (39), Дејан Тешић (38), Никола Стефановић (33), Немања Лакићевић (41), Никола Спасојевић (29), Жељко Коџић (41), Небојша Јанковић (50), Владо Георгијев (38), Слађана Секулић (39), Вук Вучинић (29), Марко Андрић, Бојан Хрватин и Александар Ш. Сви су у притвору осим Вучинића, који се брани са слободе.
Поред њих, на оптужници су и касније ухапшени Војислав Ђорђевић (19), Слободан Митић (40), Алекса Дуњић (24), Милош Селак Лукић (21), Алекса Стошић (22), Филип Ивановски и Мијат С. (22). Они се сумњиче за отмицу и силовање, које су починили по Беливуковом налогу. Реч је о непослушном "војнику" - И. С., који је сада под заштитом полиције и има статус оштећеног.
Подизање оптужнице против организоване криминалне групе Вељка Беливука и Марка Миљковића и још 29 припадника те групе заправо значи да је оптужница предата Посебном одељењу Вишег суда у Београду на разматрање и доношење одлуке о потврђивању.
Тек када прође законом прописану процедуру, оптужница ступа на правну снагу и суд може да закаже суђење, а у изјави председник Удружења судија и тужилаца Србије Ненад Стефановић објашњава ток ове процедуре.
- Суд по пријему оптужнице најпре испитује да ли је она прописно састављена, односно да ли садржи све законом прописане елементе. Ова фаза се назива формалним испитивањем оптужнице - рекао је Стефановић.
Ако оцени да није прописно састављена, суд оптужницу враћа тужилаштву са налогом да у року од три дана отклони уочени недостатак.
Када суд установи да је оптужница прописно састављена, она се ради одговора доставља браниоцу и окривљеном са поуком да имају право да дају одговор на оптужницу.
- Ако се окривљени налази у притвору, као у овом случају, оптужница му се доставља у року од 24 часа, а у нарочито сложеним предметима у року од највише три дана. Рок за одговор на оптужницу је осам дана од дана пријема - указао је Стефановић.
По истеку рока за одговоре, суд у року од 15 дана приступа преиспитивању оптужнице у садржинском смислу, односно утврђује да ли на основу свих предложених доказа произлази оправдана сумња да су оптужени извршили кривична дела.
- Ако тада суд установи да је потребно боље разјашњење стања ствари да би се испитала основаност оптужнице, наложиће да се истрага допуни, у ком слуцају је тужилац дужан да у року од три дана донесе наредбу о допуни истраге - указао је председник УСТ.
Може се, како је напоменуо, такође десити да суд утврди да се у списима налазе и неки докази прибављени мимо законске процедуре, у ком случају те доказе решењем издваја из предмета.
- Ако утврди да постоји оправдана сумња да су оптужени извршили кривична дела за која се терете, суд ће донети решење о потврђивању оптужнице и доставиће га окривљенима и њиховим браниоцима, који имају право да уложе жалбу на то решење у року од три дана од пријема решења. У овом случају о жалбама ће бити надлежан да одлучује Апелациони суд у Београду, који првостепено решење може да потврди, али може и да га укине и врати предмет првостепеном суду на поновно одлучивање - каже он.
Стефановић такође каже да у оптужници може бити стављен предлог да се према окривљеном одреди, продужи или укине притвор , о ком предлогу суд одлучује у року од 48 сати.
У овом случају је стављен предлог за продужење притвора Беливуку и осталима а одлука суда се очекује у понедељак, јер им тада истиче притвор.