СТРАВИЧАН ПРИЗОР КОД ЗАЈЕЧАРА: Три људске лобање набијене на колац, сумња се на ритуал секте
Два планинара у брдима крај Зајечара наишли на шупљу стену пуну разбацаних људских костију, сумња се да је у питају обредни ритуал вуду магије.
Планинар Јован Цветковић и његов друг истраживањем неприступачног терена у близини села Прлита, на десетак километара од Зајечара, 13. септембра затекли су ужасан призор испред пећине - људску лобању и кост пободене на штап! Без дилеме су ушли унутра, где су наишли на гомилу људских костију.
УЖАСНА НЕСРЕЋА У КУРШУМЛИЈИ: Дечак (15) пао с бицикла и ударио у банкину, ударио га ауто па возач побегао?
ХОРОР У СМЕДЕРЕВУ: Девојку (21) ударио воз, преминула на лицу места
ОТКРИВЕНО КО ЈЕ УБИЦА ИЗ КАЛУЂЕРИЦЕ: Шурак познатог српског фудбалера ликвидирао Чађу?
- Упечатљиве су две комплетне лобање и још један фрагмент лобање у пећини. Најмање су биле три лобање. Не знам за остале кости, лаик сам, али су лобање препознатљиве - каже Цветковић.
Додаје да се по остацима ватре видело да је неко недавно био у пећини, иако се до ње тешко долази. Дан након што је случај пријавио полицији, Цветковић је екипу форензичара одвео до места открића.
Сцена обреда
- Најбизарније је што су лобања и неки део тела, мислим карлице, били закачени на штап, који је био пободен у земљу. Неко се забављао или радио неке обреде. Форензичари су урадили све оно што је требало да ураде, сликали, поставили бројеве, покупили кости у врећу - објашњава проналазач.
Један од најпознатијих српских сектолога Димитрије Пастуовић каже да, према опису очевидаца, који су видели кости окачене на штапу, и фотографија до којих је дошао наш лист, све указује на то да је реч о ритуалу који обавља секта Квимбанда.
- Ово јесте црномагијски ритуал, то личи на Квимбанду, оно што називају вуду магија. Постоји могућност и да су кости ископане из нечијег гроба и пренете ту. Ако су кости донесене, то је оно што ради Квимбанда, то је дизање мртвих, некроманија. Они на сличан начин реагују, праве сличне ритуале и призивају душу умрлог, уз обавезно жртвовање. Треба видети да ли је пронађена нека животиња или нешто слично на месту где су пронађени људски остаци - објашњава он.
Археолог и истраживач скелетних остатака са великог броја археолошких локалитета др Софија Стефановић каже да је важно да грађани пријаве оваква налазишта Заводу за заштиту споменика културе.
- На основу фотографија се види да су то људске кости, виде се две средишње кости у карлици, то су остаци најмање две индивидуе. Овде није реч о сахрањеним људима, ово нису гробови, ово су разбацане кости. Пошто су сва мека ткива већ иструлила, јасно је да је то нешто старије што би било драгоцено и за Завод. Не може се наслутити који период је у питању, то ће показати анализа, али очигледно је да су се сва мека ткива распала, а то не може да се деси за брже од десет година - оценила је Стефановићева.
Из зајечарске полиције су поручили да су обавили увиђај, прикупили доказни материјал и случај предали Вишем јавном тужилаштву у Зајечару, из кога наводе да још прикупљају информације.
Градоначелник Зајечара Бошко Ничић истиче да, према његовим сазнањима из полиције, нису нашли никакву основу за покретање неког даљег поступка:
- Форензичари су утврдили да су кости старе преко сто година и да нису од већег археолошког значаја. Претпостављају да су из периода Првог светског рата. Нема никаквих пријава из тог периода да је извршен неки злочин - рекао је градоначелник.