СУД У БРИСЕЛУ ДОНЕО ОДЛУКУ: Драшковић, Вукотић и Спасић осуђени на ДОЖИВОТНУ РОБИЈУ!
Ова казна чини се преоштра с обзиром на то да је само тужилаштво тражило по 30 година робије за сваког оптуженог.
Белгијски суд осудио је контроверзног српског бизнисмена Андрију Драшковића, те Божидара Спасића, високог функционера ДБ у пензији, као и Веселина Вукотића на доживотну робију због атентата на косовског политичког активисту Енвера Хадрија 1990. године, преноси белгијски дневник Ла либр белжик.
Ова казна чини се преоштра с обзиром на то да је само тужилаштво тражило по 30 година робије за сваког оптуженог.
- Суд је Вукотића и Драшковића прогласио кривим за извршење злочина, а Божидара Спасића као наручиоца убиства. Судило им се у одсуству - пренели су јуче белгијски медији.
Убијен на семафору
Суд је оценио да је реч о пилитичком мотиву убиства Хадрија јер је бранио интересе Албанаца на Косову и заузимао се за косовску независност. Незванично се причало да иза злочина стоји Милошевић. Милошевић и државна безбедност сматрали су Албанца терористом. Познат је био по томе што се залагао за развијање паравојних формација на КиМ, и што се , штитећи интересе косовских Албанаца, залагао за независност јужне српске покрајине.
Хадри је убијен 25. фебруара 1990. у Бриселу. Албански емигрант се аутомобилом зауставио на семафору, када му се приближио голф у којем су била четворица мушкараца. Један од њих је кроз прозор испалио неколико хитаца у Хадрија.
Драшковића и Вукотића теретили су да да су у аутомобилу била са Андријом Лаконићем и Дарком Ашанином. Лаконић и Ашанин су недуго затим убијени у Београду.
Драшковић је контровезни бизнизмен који пажњу јавности привлачи дуже од 20 година, а у безбедносним круговима и подземљу важи за шефа српске мафије. Био је у браку са Еленом Мијатовић, а потом се оженио манекенком тамаром Никшић, са којом има ћерку.
Побегао из Сплита
Драшковић је довођен у везу са различитим кривичним делима, али је осуђен само за убиство „сурчинца“ Звонка Плећића Плеће на девет година затвора. Из затвора је изашао после седам година.
- Он је по потерници Белгије у јуну прошле године ухапшен на сплитском аеродрому по повратку с летовања. Пуштен је уз јемство од 100.000 евра, што је искористио и побегао- каже саговорник.
Адвокат Андрије Драшковића Вељко Делибашић рекао је да он и његов клијент немају сазнања о белгијској пресуди, док је Зденко Томановић, адвокат Веселина Вукотића, јуче послао саопштење јавности у којем је навео да су докази против његовог клијента незаконито прикупљени у Србији и да белгијски суд није могао да их прихвати.
- Вукотић ће настојати да грешку суда у Бриселу отклони и подсети на непостојање законитих доказа, али ће затражити од Министарства правде Србије да предузме радње да Белгија, ако у међувремену не ослободи Вукотића, уступи Србији ово суђење – каже Томановић.