ДЕЧАК (3) ИЗ НИША УМРО У НАЈГОРИМ МУКАМА Задобио опекотине на преко 90 одсто тела, сумња се на НЕУРАЧУНЉИВОСТ мајке
Дете је било живо сатима након инцидента
Трогодишњи Нишлија преминуо је у мукама на данашњи дан 2022. године а суђење његовој мајци (34) која се терети за кршење породичних обавеза из члана 198. Кривичног законика, још није почело.
ПОЧИЊЕ СУЂЕЊЕ РОДИТЕЉИМА ДЕЧАКА-УБИЦЕ ИЗ РИБНИКАРА Изненадиће вас колике КАЗНЕ им прете! Поред њих ЈОШ ДВА ЛИЦА пред судом!
ХОРОР У СУРЧИНУ: Мртав пијан ударао у главу ћерку (3) и сина (9)
ТУКЛИ ГА У ЛИФТУ ДО СМРТИ - НАКОН ТОГА ЗАЗИДАЛИ У ТЕМЕЉ?! Језива истина о легенди Дорћола и Џејевом брату, за њега је и Љуба Земунац говорио да је храбар
Разлог што се почетак суђења одлаже је сумња у мајчину урачунљивост због чега је неколико пута вештачена. Досадашњи налази вештака, од којих је последњи предочен суду у 25, јануара, показали су да је способна да прати суђење па се очекује да ће средином марта, за када је заказан следећи главни претрес, судски поступак, који је затворен за јавност, најзад почети.
Трогодишњак је 28. јануара 2022. године преминуо у стану своје баке у улици Нова железничка колонија након што се, како су њих две тада казале екипи Хитне помоћи а затим и полицији, попарио врелом водом из туша. Оне су тада објасниле да је малишан измакао њиховој пажњи док су храниле и облачиле остало двоје деце. Тврдиле су да је дечак након повређивања био жив те да су га намазале машћу за опекотине а да су приметиле да не дише тек око три сата ујутро.
Међутим, на саслушању пред Основним јавним тужилаштвом мајка детета се бранила ћутањем а њена мајка, против које је такође поднета кривична пријава за исто дело у редовном поступку, је променила првобитну изјаву. Тврдила је да ни она ни оптужена нису биле присутне у време повређивања трогодишњака, односно да су у то време биле у Центру за социјални рад. Према наводима баке, њена једанаестогодишња ћерка је била та која је купала малишане и дечака попарила врелом водом. Њене наводе потврдила је и једанаестогодишњакиња која има статус посебно осетљивог сведока.
Дечак био жив сатима након повређивања
Обдукција је показала да је трогодишњак задобио безусловно смртоносне повреде јер је имао дубоке опекотине на преко 90 одсто тела. Налаз патолога довео је у сумњу наводе да је дечак био жив још неколико сати након повређивања. Мајка је вештачена одмах после несреће и установљено је да је privrremeno процесно неспособна. Следеће психијатријско вештачење показало је да је у стању да прати судски поступак па је Основно јавно тужилаштво 28. децембра 2022. године против ње поднело оптужни предлог, предложило је да је суд огласи кривом и осуди на казну затвора у трајању од седам година. Међутим, током целе прошле године суђења су одлагана јер су се и даље ломила копља око њене способности да јој буде суђено.
Адвокат одбране Мирослав Ристић објашњава да је тражио да његову клијенткињу вештачки комисија вештака јер, како каже, ако је у време претходног психијатријског прегледа била способна за суђење, то не значи да је и даље у таквом стању.
- Суд је прихватио наш предлог да се о њеном стању изјасни комисија вештака. Они 23. новембра прошле године, само на основу њене документације, утврдили да је способна за суђење. Суђење је требало да почне 25. јануара али смо установили да на налазу вештака постоји грешка у датуму, односно да стоји да је урађен 22. септембра 2022. године а вештачење је обављено 23. новембра 2023. Из тог разлога захтевали смо да се главни претрес одложи док се те нејасноће не разјасне па је суђење заказано за средину марта - каже адвокат Ристић.
Одбрана се нада блажој казни
Коментаришући могућу казну која прети оптуженој, њен бранилац каже да се нада што блажој санкцији јер је комисија вештака предложила да јој се изрекне мера безбедности обавезног психијатријског лечења на слободи.
- То што није предлажено институционално лечење даје нам наду да ће и кривична санкција која се изриче уз меру безбедности обавезног лечења, бити што блажа. Имамо у виду и члан 58. Кривичног законика који предвиђа да суд може ослободити од казне учиниоца кривичног дела учињеног из нехата када га последице дела тако тешко погађају да изрицање казне у таквом случају очигледно не би одговарало сврси кажњавања, па се надамо да ће суд и ову законску норму узети у обзир - закључио је Ристић.
Овај члан Кривичног законика применио је 29. марта 2015. године Основни суд у Алексинцу када је амнестирао од одговорности тада двадесетдеветогодишњу Биљану Миленковић која је скривила смрт своје двоје деце. Суд је тада Биљану огласио кривом али је ослободио казне баш позивајући се на члан 58. јер је сматрао да је она у толикој мери погођена смрћу своје деце да јој тежа казна не треба.
Биљана је 24. априла 2014. године са трогодишњом ћеркицом и једанаестомесечним сином покушала да прегази реку Турији у селу Банковац где је живела али су јој се том приликом оба детета утопила. Пред судом се бранила истичући да је учинила све да их спаси.
- Да сам знала шта ће се десити, не бих их ни извела из куће. Пошли смо до реке, ћерка је бацила каменчић у воду, занела се и упала у воду. Скочила сам у реку да је спасим док ми је син био у рукама, вода је и њега однела. Деца су душу испустила пред мојим очима, то ми је најтежа казна - говорила је Биљана пред судом.
Извор: Србија Данас/Телеграф/Т.М.