ПОЖАР У БЕОГРАДУ! Сушили ствари на ТА пећи, па букнула ватра
Хитне службе одмах изашле на терен!
Јутрос се у Улици Милоша Поцерца у Београду догодио пожар у коме, на срећу, нема теже повређених.
Како јавља Пинк, на лице места су изашле Хитна помоћ и ватрогасне екипе и помоћ је пружена једној особи на лицу места.
Према првим информацијама, највероватније се запалио веш који се сушио на ТА пећи.
![požar](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2024/01/04/pozar.jpg?itok=2757k3bZ)
ДИВЉА ПОЖАР У НАСЕЉУ БРАЋА ЈЕРКОВИЋ: Огроман број ватрогасаца на лицу места
![vatrogasci](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/333861/foto_srbija_danas_sasa_dzambic_4_1.jpg?itok=Ds8-byt6)
УЖАС У ИВАЊИЦИ! Пронађено тело мушкарца, страдао током пожара у породичној кући
![hitna pomoÄ, policija](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/333861/hitna_pomocpolicija_foto_srbijadanasmilana_pavkovic_2.jpg?itok=JUfupCqS)
Жесток судар два аутобуса на Новом Београду, драма на стајалишту (ФОТО)
Шта прво урадити у случају пожара?
Како је у 80 одсто случајева узрок пожара заправо људски фактор, односно непажња, немар, нестручно руковање и одржавање разних апарата, преоптерећење електричне инсталације, остављање електричних уређаја укључених без надзора, али и неопрезно одлагање пепела након чишћења ложишта, ватрогасци саветују које све мере превенције је неопходно применити како би се могућност избијања пожар свела на минимум, али и како треба поступити ако пожар избије у стану, згради или кући.
Прво и основно позовите 193 и прецизно реците адресу односно локацију пожара, као и то да ли има угрожених особа. Ватрогасцима на лицу места било би пожељно дати што прецизније информације о распореду просторија како би што ефикасније приступили гашењу, а пре тога омогућити им несметан пролаз. Укажите им на опасности уколико их има, као што су на пример боце са гасом, лакови...
Искусни ватрогасци напомињу да ако сте већ напустили стан или кућу у којој је избио пожар да се не враћате унутра.
Мере превенције
Како бисте предупредили да до пожара дође у кући, не остављајте укључен шпорет без надзора, грејна тела одвојте од кревета, фотеља, када на дуже време напуштате кућу искључите све електричне уређаје.
Запамтите да електричне уређаје и апарате у случају да се запале не смете гасити водом. Извуците кабл из утичнице, и гасите ватрогасним апаратом са прахом (С) или угљен диоксидом (ЦО2). Ни уље које се запали у тигању не смете гасити водом, јер ћете изазвати још већи пламен. Потребно је искључити шпорет или гас, прекрити поквашеним ћебетом или неком несинтетичком тканином, само претходно заштитите руке и лице због опекотина. На тај начин ватра ће остати без кисеоника неопходног за горење и угасиће се.
Воду не смете сипати ни у димњак ако се запалио, упозоравају ватрогасци. Сипањем воде у димњак, вода се разлаже на водоник и кисеоник, а познато је да је водоник експлозиван гас, тако да може доћи до експлозије!
Извор: Србија Данас/Република