СВИ СЕ ПИТАЈУ КАКО ЈЕ ОСТАО ЖИВ: Краљевчанин возио са 5,5 промила алкохола у крви, онај ко има 4,5 је КЛИНИЧКИ МРТАВ
Саобраћајна полиција из Краљева прексиноћ је зауставила је возача који је, како је показао алко-тест, у крви имао невероватних 5,5 промила алкохола!
Како је уопште могуће да је неко жив са толико алкохола у крви, а камоли да управља возилом и разговара са полицајцима?!
Како се сазнаје, овај Краљевчанин стар 55 година је и са толиком количином алкохола у себи, комуницирао са полицајцима. Признао им је да је целу ноћ пио алкохол и онда колима кренуо кући.
АПСОЛУТНИ ПОБЕДНИК: Краљевчанин ухваћен како "вози" са 5,5 ПРОМИЛА алкохола у крви
ТЕШКА САОБРАЋАЈКА КОД БАЧКЕ ТОПОЛЕ: Возач комбија ударио у трактор, погинуо на лицу места
УДЕС КОД КРАЉЕВА: Сударила се два теретна и путничко возило - повређена једна особа
Полиција је пијаног возача одвела у полицијску станицу на трежњење, а против њега ће бити поднете прекршајна и кривична пријава.
- Чињеница је да је све више људи који долазе са све већим бројем промила алкохола у крви. Оно што се може пронаћи у литератури јесте да је токсична граница до фаталног исхода негде око 4.5 промила алкохола у крви - објаснила је раније за медије токсиколог Центра за судску медицину и токсикологију Клиничког центра Крагујевац, докторка Татјана Живковић која додаје да је то ипак индивидуално и зависи од мноштва фактора.
Слично је потврдио и психијатар и начелник Клинике за болести зависности, доктор Ивица Младеновић који је истакао да је особа која има 4 промила је у предкоматозном стању, док онај ко има 4.5 клинички је мртав!
Ипак, обоје се слажу у томе да постоје изузеци који се могу подвести под куриозитет.
- Било је случајева где су људи имали и 6 промила и остајали сасвим без икаквих последица - објашњава др Живковић.
Обоје кажу да је најважнији фактор заправо толеранција коју човек према алкохолу развије.
- Они који имају толико промила у крви су у већини случајева заправо алкохоличари који годинама пију и развијају високу толеранцију на алкохол. Такође, важна је и килажа онога ко пије - истиче доктор Младеновић.
На питање колико је то алкохола попила особа која "догура" до могућих фаталних 3,5 или више промила алкохола у крви, оба саговорника одговарају да и то зависи од толеранције.
Психијатар Ивица Младеновић каже да неко ко има толико промила, обично попије целу гајбу пива или литар жестоког пића.
Међутим, како напомињу, оно што је парадоксално је да су за саобраћај најопасније особе које имају од 0,5 до 1,5 промила алкохола у крви.
- Онај ко има висок проценат промила алкохола у крви, изнад 1,5, обично је свестан да је "мортус пијан", те стога пази како вози, вози спорије. То се не може рећи за оне који пију 2 до 4 пића и налазе се у опасној зони коју сам навео. Они обично нису свесни да су пијани, врло су еуфорични, пуни снаге, возе брзо и ту настаје проблем - додаје Младеновић.
Како појашњава, њима је смањена психичка секунда, као и психомоторна способност и то доводи до великог броја саобраћајних несрећа, заправо две трећине несрећа настаје кад људи имају од 0,5 до 1,5 промила алкохола у крви.