ТЕШКА САОБРАЋАЈКА КОД ЈАГОДИНЕ: У аутомобилу био бивши шеф украјинске ТАЈНЕ СЛУЖБЕ
Бивши украјински обавештајац Андриј Наумов није дошао у нишки Виши суд на изрицање пресуде у поступку који се против њега води због прања новца, јер је данас доживео тешку саобраћајну несрећу на путу Београд - Ниш.
Како су саопштили његови браниоци, Наумов и његов адвокат Едвин Прелић су имали удес код Јагодине.
- Возило "BMW" којим су путовали, а којим је управљао Едвин, потпуно је уништено, али су они на срећу прошли без повреда. Међутим, због обављања увиђаја нису могли да дођу на суђење - рекли су Андријеви браниоци.
Како је даље речено, они очекују да се расветле све околности ове несреће како би се утврдило како је до ње дошло, с обзиром на проблеме са којима се Андриј суочава откако је напустио Украјину.
Како према закону присуство оптуженог није неопходно на објављивању пресуде, судија Александра Мојашевић Крстић је изрекла и образложила одлуку.
- Због кривичног дела прања новца Андриј Наумов се осуђује на казну затвора од једне године у коју ће му се урачунати време проведено у притвору од 7. јуна 2022. до 6. априла 2023. године и од 4. октобра 2023. до 4. децембра 2023. године. Такође, дужан је да плати 200.000 динара новчане казне, а уколико то не учини она ће му бити замењена затвором тако да ће се сваких 1.000 динара заменити једним даном затвора. Изриче се и мера одузимања предмета, односно новца и два смарагда затеченог код Наумова, те возило “BMW” немачких таблица у ком су ове вредности биле сакривене. Осим тога, изричемо му и меру безбедности протеривања са територије Србије у трајању од пет година, а дужан је и да плати судске трошкове - казала је судија Мојашевић Крстић.
Образлажући судску одлуку, она је истакла да је у поступку који је по налогу Апелационог суда поновљен, поступљено по налозима више судске инстанце.
- Суд је прихватио извештај форензичара и обавио финансијско вештачење, што је Апелациони суд наложио када је укинуо претходну првостепену пресуду којом је Наумов био осуђен на годину дана затвора. И у поновљеном поступку нашли смо да је Андриј Наумов крив због прања новца, јер докази које је предложила одбрана нису били уверљиви. Анализа прихода Вадима Фридмана, од којег је Наумов наводно позајмио новац, показала је да он није имао средства да изврши ту позајмицу. Међутим, оно што је било пресудно да Наумова огласимо кривим је доказ који је Више јавно тужилаштво на законит начин прибавило од украјинског Јавног тужилаштва. Ради се о уговору о позајмици који су наводно потписали Андрејев отац и Вадим Фридман за који је форензичком анализом установљено да не садржи потпис Олега Наумова. То указује да је уговор сачињен накнадно, те да позајмице није ни било. Исто се односи и на други уговор који су наводно потписали Андријев отац Олег и Андријева супруга - објаснила је судија Мојашевић Крстић.
Такође, како је образложила судија, Наумову није помогло ни то што је у току поступка мењао одбрану.
- Оптужени је најпре тврдио да се ради о новцу који су сакупили чланови његове породице како би му омогућили да напусти Украјину. Затим је променио одбрану и говорио најпре о једном, а затим и о другом уговору о наводној позајмици новца - рекла је судија.
Остаје у кућном притвору
До правноснажности пресуде Наумову је продужена мера забране напуштања стана којом му је замењен притвор.
Андријев бранилац адвокат Милан Петровић најавио је жалбу на пресуду.
- Остајем при тврдњи да се овде не ради о кривичном делу већ евентуално о царинском прекршају, јер тужилаштво није доказало да је новац који је нађен код мог клијента стечен криминалом - рекао је Петровић.
О жалби ће одлучивати нишки Апелациони суд који више нема право да налаже поновно суђење, већ мора да донесе правноснажну одлуку.
Наумова је јуна 2022. године ухапсила српска гранична полиција у његовом возилу пронашла девизе у динарској противвредности од преко 80 милиона и два смарагда. Бивши генерал Службе безбедности Украјине домовину је напустио непосредно пре рата који је почео у фебруару 2022. године.
Украјинске власти су против њега покренуле неколико истрага, одузеле му чин бригадног генерала и за њим расписале међународну потерницу. Након хапшења у Србији, Кијев је затражио да буде изручен али је Апелациони суд у Нишу септембра прошле године донео правноснажно решење о одбијању екстрадиције. Како наводе украјински медији, након тога Украјина се обратила Интерполу, па се он сада налази и на потерници ове међународне полицијске организације.
Извор: Србија Данас/Блиц